علت وقوع 82 درصد حوادث رانندگی چیست؟

رئیس پلیس راهور ناجا علت وقوع 82 درصد حوادث رانندگی را اعلام کرد. سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا گفت:در شهریور پارسال به علت بی احتیاطی برخی رانندگان هزار و ۸۶۴ نفر جان باختند.

وی افزود: خوشبختانه در نیمه اول شهریور وضعیت خوبی را در رانندگی داشتیم به گونه‌ای که در مقایسه با پارسال تصادفات ۳۲ درصد کاهش یافت و امیدواریم در نیمه دوم نیز این تجربه ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد: ۲۷ هزار نیروی پلیس در جاده‌ها و شهر‌ها برای برقراری ایمنی راه و جاده مستقر هستند و شرایطی را در شهریور سپری می‌کنیم که با ماه محرم تلاقی پیدا کرده از این رو پلیس تمهیدات خاصی را برای این موضوع پیش بینی کرده است.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: واژگونی‌ها نگران کننده است زیرا همین صبح امروز اتوبوسی واژگون شد که خوشبختانه همه سرنشینان کمربند خود را بسته بودند و ۶ نفر مجروح شدند و تلفاتی را شاهد نبودیم.

سردار هادیانفر افزود: خستگی و خواب آلودگی علت اصلی واژگونی هاست بنابراین رانندگان در هنگام سفر باید استراحت کنند تا حوادث کاهش یابد.

[irp posts="322" name="جدول کد تخلفات رانندگی و نرخ جریمه سال 98"]

وی علت ۸۲ درصد تصادفات را ۴ عامل سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز، توجه نکردن به جلو و خستگی و خواب آلودگی برشمرد و گفت: متأسفانه برخی از تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهر‌ها اتفاق می‌افتد که باید رانندگان بیشتر احتیاط کنند.

رئیس پلیس راهور ناجا در خصوص برگزاری مراسم عزاداری حضرت امام حسین علیه السلام در شهر‌ها افزود: باید مدیران هیأت‌های مذهبی، حسینیه‌ها و مساجد به ویژه در این شب‌ها نهایت همکاری را با پلیس داشته باشند و اگر قرار است هیأت آن‌ها حرکت کند با پلیس راهنمایی و رانندگی هماهنگ باشند.

سردار هادیانفر درباره تردد موتورسیکلت‌ها نیز گفت: در شهریور پارسال در ایام محرم شاهد افزایش تصادف موتورسیکلت‌ها بودیم به ویژه این که برخی از موتورسیکلت سوار‌ها در پیاده رو‌ها تردد می‌کنند و به مأموران راهور گفته ایم برابر قانون با آن‌ها برخورد کنند و هیچ اغماضی نیست.

وی افزود: در این شب‌ها رانندگان و موتورسیکلت سواران بیشتر از هر موقع دیگر باید مراقب اطفال و افراد کهن سال باشند.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: اکنون شاهد افزایش تردد در مسیر شهر‌های زیارتی، مشهد مقدس، قم و سایر زیارتگاه‌ها و حتی مرز‌های ورودی به کشور عراق هستیم که این مسیر‌ها ۳۰ درصد افزایش تردد را نشان می‌دهد بنابر این رانندگان بیشتر احتیاط کنند.