با حواس پرت رانندگی نکنید، جریمه می شوید!

همیشه این تصور وجود دارد که راننده های راحت و با اعتماد به نفس، رانندگان بهتری هستند. اما این بدان معنی نیست که این دسته از افراد کمتر به مسیر توجه می کنند و یا اینکه می‌توانند حین خوردن و آشامیدن رانندگی هم بکنند و یا با تلفن حرف بزنند! حتما رانندگانی را دیده اید که حین رانندگی فعالیت هایی را انجام می‌دهند که سبب حواس پرتیشان می‌شود. مثل خوردن میوه و غذا، نوشیدن و سیگار کشیدن اما این مسئله اصلا و ابدا از آن ها یک راننده حرفه ای و با اعتماد به نفس نمی سازد. بلکه بیشتر منجر به بروز حادثه می شود و جان خیلی ها را به خطر می اندازد.

آمار و ارقام تصادفات ناشی از حواس پرتی نشان می دهد که درصد زیادی از این تصادفات به خاطر بی توجهی و رعایت نکردن این قوانین بوده است

 25٪ از تلفات تصادفات وسایل نقلیه موتوری ناشی از رانندگی بدون تمرکز است.

 58٪ از تصادفات نوجوانان هنگام رانندگی از رانندگی با عدم تمرکز کافی صورت می‌دهد.

 391000 مصدومیت نتیجه رانندگی بدون تمرکز در سال 2015 بوده است.

خوردن و آشامیدن حین رانندگی، باعث 80٪ تصادف خودروها می‌شود.

احتمال تصادف هنگام ارسال پیامک و نسبت به رانندگی تحت تأثیر الکل 6 برابر بیشتر است.

چه کارهایی موقع رانندگی ممنوع است؟

طبق قوانین مربوط به راهنمای و رانندگی، صحبت با تلفن همراه، پیامک دادن، استعمال دخانیات، خوردن و آشامیدن و حتی پرتاب زباله و آب دهان و پوکه سیگار مشمول جریمه می شود. خب البته همه این قوانین برای این است که راننده حواسش پرت نشود و رانندگی ایمن تری هم برای خودش و هم برای دیگران داشته باشد.

برای دیدن کد تخلفات و میزان جریمه هر کدام از این تخلفات رانندگی اینجا کلیک کنید.

جریمه حواس پرتی موقع رانندگی چقدر است؟

ماده قانون 180 آیین نامه راهنمایی و رانندگی به این موضوع اشاره دارد که هیچ راننده ای هنگام رانندگی، حق استفاده از دخانیات را ندارد، همچنین این ماده قانون بر ممنوعیت خوردن و آشامیدن و البته استفاده از وسایل و تجهیزاتی مانند تلفن همراه هم اشاره می کند. بنابراین ماده قانون، استفاده از هرگونه وسیله ای که انحراف فکری و همچنین رفتاری راننده را سبب می‌شود، ممنوع است. جریمه خوردن و آشامیدن حین رانندگی 20 هزار تومان است. همچنین به منظور جلوگیری از عادت پرتاب کردن زباله ها، آب دهان و بینی، پوکه سیگار و ... در معابر، جریمه ای معادل 30 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

در نظر داشته باشید به علت عدم بروز عکس العمل های سریع، پرت شدن حواس از رانندگی و کم توجهی به این موارد طبق قانون ممنوع شده است و بهتر است برای حفظ جان خود و اطرافیانتان به آن احترام بگذارید.