گرفتن رایگان خلافی خودرو

انواع روش های گرفتن رایگان خلافی خودرو

برای استعلام خلافی خودرو به صورت رایگان تنها گزینه سایت رسمی راهور ۱۲۰ است و هیچ راه دیگری برای گرفتن رایگان خلافی خودرو یا موتور سیکلت وجود ندارد. باید توجه داشته باشید که با پلاک نمیتوانید به صورت رایگان خلافی خودرو بگیرید و حتما باید در سامانه سخا ثبت نام کنید و پس از احراز هویت و ورود شماره مالک و دریافت کد تایید روی شماره مالک اقدام به ورود بارکد پشت کارت ماشین کرده و دکمه استعلام را بزنید. این روش با وجود رایگان بودن اما کمی دشوار است

اما اگر دسترسی به اطلاعات یا شماره موبایل مالک ندارید و کارت ماشین در دسترس شما نیست میتوانید از روش های غیر رایگان استفاده کنید

استعلام خلافی از سایت یا اپ فرمون ( هزینه ۵۲۰۰ تومان )

استعلام خلافی با پیامک (هزینه ۳۰۰ تومان )

مراجعه به پلیس+۱۰ ( هزینه ۱۱۵۰۰ تومان)

در روش اول و با مراجعه به سایت یا اپ فرمون میتوانید تنها با ورود شماره و کدملی مالک و ورود شماره پلاک از خلافی خودرو یا موتور خود آگاه شوید. این خلافی با جزییات کامل ارایه می شود و حتی در تخلفات دوربینی عکس محل وقوع تخلف نیز در اپ فرمون قابل مشاهده است

 

چرا پرداخت خلافی ؟

قطعا تسویه هزینه‌هایی که بر عهده ما است در هر زمانی اهمیت دارد اما گاهی پرداخت آن‌ها اهمیت بالاتری پیدا می‌کند چرا که عدم تسویه می‌تواند هزینه‌های سنگین‌تری را برای شما به دنبال داشته باشد.

 قبل از دو برابر شدن

شما باید جرایم تسلیمی، الصاقی و خودداری را پیش از گذشت ۶۰ روز از صدور آن پرداخت کنید؛ وگرنه، مبلغ آن دو برابر خواهد شد. در نتیجه، شما پیش از دو برابر شدن خلافی نیاز به استعلام و پرداخت جریمه خودرو دارید تا از ضرر مالی جلوگیری کنید.

 قبل از اتمام مهلت اعتراض 

پس از ثبت جریمه در سامانه پلیس راهنمایی و رانندگی، شما باید اعتراض به جرایم را پیش از گذشت ۶۰ روز از صدور آن ثبت کنید؛ وگرنه، امکان اعتراض به جرایم را از خود سلب کرده‌اید. در نتیجه، شما قبل از اتمام مهلت اعتراض به تخلف نیاز به استعلام و پرداخت جرایم رانندگی دارید تا جرایم اشتباه را پیگیری کنید.

 زمان دریافت مدارک المثنی 

هنگامی که نیاز به دریافت مدارک المثنی برای خودرو داشته باشید، باید نسبت به پرداخت خلافی خودرو راهور 120 اقدام کنید؛ بنابراین، شما زمان کسب مدارک المثنی مانند کارت خودرو، سند خودرو و ... نیاز به استعلام و پرداخت بدهی خلافی دارید.

 زمان ترخیص خودرو از پارکینگ 

معمولاً، دستور توقیف خودرو برای خودروهایی صادر می‌شود که مبلغ جرایم آنها از سقف ۳ میلیون تومان گذشته باشد؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم که حتما به صورت مداوم استعلام جریمه خودرو و پرداخت آن را انجام دهید تا از توقیف جلوگیری کنید. اگر خودروی شما توقیف شد، چه کاری انجام دهید؟ شما باید جرایم خودرو را برای رفع توقیف تسویه کنید؛ بنابراین، زمان رفع توقیف، به استعلام و پرداخت جریمه ماشین نیاز دارید.

 فروش خودرو 

زمان فروش خودرو نیز یکی دیگر از بزنگاه‌هایی است که شما باید در آن تمامی هزینه‌های خودروی خود را تسویه کنید. درغیر این صورت تعویض پلاک انجام نخواهد شد. تا مدتی قبل برای تسویه خلافی باید حتما حضوری و در مراکز تعویض پلاک اقدام می‌کردید اما در حال حاضر می‌توانید از روش‌های استعلام و پرداخت آنلاین خلافی مانند قبضینو برای تسویه آنی خلافی ماشین خود استفاده کنید.

نحوه اعتراض به خلافی خودرو

تنها راه کم کردن مبلغ خلافی، اعتراض به خلافی ثبت‌شده است. اگر اطمینان دارید که خلافی خودروی شما به اشتباه ثبت شده یا از روی عکس خلافی متوجه شدید که جریمه خودروی دیگری به نام شما درج شده است کافی است برای اعتراض به یکی از مراکز اجرائیات پلیس مراجعه کنید. برای اعتراض به خلافی، لازم است مالک خودرو با همراه داشتن مدارک زیر در یکی از مراکز اجرائیات پلیس حضور داشته باشد و اعتراض خود را ثبت کند

 

کارت ملی یا شناسنامه
برگ سبز یا سند خودرو
پرینت خلافی

در صورت پذیرفته شدن اعتراض، مبلغ خلافی شما کمتر شده و خلافی اشتباه نیز از لیست جرایم خودروی شما حذف می‌شود.