جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث 1402 روزانه چقدر است؟

بیمه شخص ثالث، بیمه‌ای الزامی برای تمامی وسایل نقلیه است. همه صاحبان خودرو‌ها موظف به خریداری این بیمه هستند. در صورتی که مالک تمدید بیمه شخص ثالث خودرو را حتی برای یک روز به تعویق بیندازد، خودرو توقیف و جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به او تعلق می‌گیرد.

بیمه نامه‌های شخص ثالث، بصورت کوتاه مدت از ۵ روز تا ۲۷۰ روز صادر می‌شوند. اما به طور معمول یک ساله هستند. صاحبان وسایل نقلیه باید توجه ویژه‌ای به پیامد سهل انگاری در تمدید بیمه شخص ثالث خودروی شان داشته باشند. عدم تمدید به موقع این بیمه نامه ها، علاوه بر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، در برخی موارد باعث بروز پیشامد‌های جبران ناپذیر برای فرد شده است.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بعد از اتمام بیمه خودرو محاسبه می‌شود. تردد داشتن و یا نداشتن خودرو پس از منقضی شدن بیمه نامه تفاوتی در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ایجاد نمی‌کند. به بیان دیگر در هر صورتی این جریمه می‌بایست پرداخت شود. فقط در صورت توقیف خودرو در پارکینگ راهنمایی و رانندگی و یا سرقت آن، با ارائه مدارک معتبر به شرکت بیمه‌ای می‌توان از پرداخت جریمه دیرکرد بیمه معاف شد.

مشکلات دیرکرد بیمه شخص ثالث

عدم تمدید بیمه خودرو در زمان تعیین شده و اتمام آن، علاوه بر جریمه دیرکرد بیمه مشکلات دیگری را نیز برای صاحب خودرو به همراه خواهد داشت. یکی از مشکلات موجود در این زمینه، جریمه شدن خودرو و توقیف آن است. به این معنی که در صورت شناسایی پلیس راهنمایی و رانندگی، انتقال خودر به پارکینگ قطعی است. در این مورد علاوه بر پرداخت جریمه‌ها فرد می‌بایست روال اداری طولانی را نیز طی نماید.

یکی دیگر از مشکلات عدم تمدید به موقع، غیرقابل انتقال بودن خودرو است. به این معنی که تا زمان تمدید بیمه نامه شخص ثالث و پرداخت جریمه دیرکرد بیمه، صاحب خودرو نمی‌تواند اتومبیل خود را بفروشد و آن را به نام فرد دیگری انتقال دهد. زیرا تعویض پلاک برای خودرو‌های فاقد بیمه نامه شخص ثالث انجام نمی‌شود. این مسئله نیز خود باعث صرف هزینه جداگانه و زمان بیشتری است.

بزرگترین مشکلی که در دیرکرد بیمه شخص ثالث ممکن است برای صاحب خودرو اتفاق بیفتد، این است که در زمان نداشتن بیمه نامه با خودرو دیگری تصادف نماید و این تصادف منجر به خساراتی شود. در این مواقع هیچ گونه مبلغی بابت خسارت به فرد تعلق نمی‌گیرد. در نتیجه فرد می‌بایست خود تمامی هزینه‌ها را به طور کامل پرداخت کند.

در مواردی که خودروی بدون بیمه شخص ثالث آسیب دیده باشد و مقصر محسوب نشود. در زمان اقدام برای دریافت غرامت از بیمه مقصر، شرکت بیمه‌ای مقصر حادثه می‌تواند به دلیل بیمه نبودن طرف مقابل از پرداخت خسارت خودداری کند.

شرایط تعیین هزینه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تا مدت یک سال به صورت روزانه محاسبه خواهد شد. فرد می‌بایست در هنگام تمدید بیمه نامه خودرو و صدور بیمه جدید جریمه دیرکرد بیمه را به شرکت بیمه گر پرداخت نماید. این هزینه شامل حق بیمه بدون تخفیف تقسیم بر ۳۶۵ روز خواهد بود. عدم تمدید یک سال به بالا به صورت ثابت محاسبه خواهد شد.

عوامل زیادی در مقدار جریمه روزانه خودرو برای جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موثر هستند. نوع خودرو، تعداد سیلندر، ظرفیت بار ماشین و از همه مهم‌تر شرکت بیمه گذار مهم‌ترین عوامل تعیین جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث هستند.

جریمه دیرکرد برای ماشین‌های سواری در سال 1402 بسته به نوع خودرو و شرکت بیمه‌ای می‌باشد. در ادامه جدول جریمه روزانه خودرو‌های سواری در سال 1402 را مشاهده کنید:

نوع وسیله نقلیه

جریمه دیرکرد (به تومان)

سواری کمتر از ۴ سیلندر

۸۳۴۹

سواری پیکان، پراید و سپند

۹۸۸۸

سواری سایر چهار سیلندر

۱۱۶۲۲

سواری بیش از چهار سیلندر

۱۳۰۰۸

موتورسیکلت گازی

۲۰۷۲.۸۸

موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر

۲۵۳۲.۳۳

موتورسیکلت دو سیلندر به بالا

۲۷۸۱.۶۵

موتورسیکلت سه چرخ

۲۹۹۱.۷۹

بارکش تا ۱ تن

۱۰۲۹۹.۰۵

بارکش بیش از ۱ تن تا ۳ تن

۱۲۳۱۶.۱۷

بارکش بیش از ۳ تن تا ۵ تن

۱۵۵۸۹.۳۲

بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن

۱۹۹۷۳.۷۰

بارکش بیش از ۱۰ تا ۲۰ تن

۲۳۲۴۳.۲۹

بارکش بیش از ۲۰ تن

۲۴۶۳۲.۳۳