خرید طرح ترافیک برای خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی با توجه به پیشرانه های مدرن خود مصرف سوخت بهتر و آلایندگی کمتری نسبت به سایر اتومبیل ها دارند. به همین جهت بسیاری از فروشندگان هنگام فروش این خودروها ادعا می کنند که مالکین می توانند به راحتی وارد طرح ترافیک و زوج و فرد شوند.

لازم به ذکر است در صورتی خودروهای برقی و هیبریدی مشمول تخفیف 90 درصدی طرح ترافیک برای ورود به محدوده طرح ترافیک می‌شوند که پس از ثبت نام در سایت تهران من (به نشانی mytehran.ir) ، مدارک مثبته را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه  نموده  و بعد از تائید مدارک و شارژ حساب شهروندی در سامانه تهران من، وارد محدوده طرح ترافیک شوند.

ضمنا به نقل از ایسنا و معاونت حمل و نقل و ترافیک خودروهای هیبریدی و برقی از الزام به رزرو روزانه طرح ترافیک قبل از تردد، معاف شده اند.

[irp posts="502" name="خرید طرح ترافیک 97 (روزانه، هفتگی، ماهیانه، سالیانه)"]

در اطلاعیه معاونت حمل و نقل و ترافیک آمده است:

«براساس قانون، همه خودروهای فاقد سهمیه قبل از ورود به محدوده طرح ترافیک ملزم به رزرو و خرید مجوز بودند. این کار در سامانه «تهران من» در قسمت خدمات طرح ترافیک، درخواست انتخاب روز انجام می‌شود.

 بر اساس برنامه‌ریزی جدید سازمان حمل و نقل و ترافیک و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران، خودروهای هیبریدی و برقی که بر اساس قانون به علت آلاینده نبودن از تخفیف ۹۰ درصدی عوارض طرح ترافیک برخوردارند، پس از این نیاز به رزرو روزانه نیز ندارند و هزینه عوارض آنها پس از ثبت تردد در دوربین‌ها محاسبه و از حسابشان کسر خواهد شد. خودروهای هیبریدی برای استفاده از تخفیف 90 درصد بایستی معاینه فنی ویژه دریافت کنند.

دارندگان این خودروها که قبلا اطلاعات خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت کرده‌اند، باید از ثبت این اطلاعات در سامانه مطمئن شوند. هیبریدی بودن خودرو در سامانه «تهران من» در بخش «خودروهای تحت پوشش من» و زیر عنوان «سوخت» به رنگ سبز قابل مشاهده است.»

در حال حاضر در خیابان‌های ایران، خودروهایی نظیر لکسوس هیبریدی، تویوتا پریوس، تویوتا کمری هیبرید، تویوتا راو ۴ هیبرید، هیوندا سوناتا هیبرید، بی ام و I۸، ولوو هیبرید هیوندایی اکسنت هیبرید به چشم می‌خورند.