نکاتی برای رانندگی در باران

رانندگی در هوای بارانی نسبت به شرایط عادی کمی متفاوت است و نیازمند دقت بیشتری است. در این شرایط به دلیل خیس بودن سطح جاده، فاصله توقف افزایش می‌یابد و آب روی شیشه جلوی ماشین باعث کاهش دید راننده می‌شود.

• از ضروری بودن سفر خود مطمئن شوید و در صورت امکان آن را به تعویق بیاندازید.

• قبل از شروع رانندگی در هوای بارانی از سلامت کامل تجهیزات خودروی خود اطمینان حاصل کنید. از عملکرد چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب، شیشه پاکن ها مطمئن شوید تا در زمان مناسب، کارآمد باشند. در صورت کهنه بودن لاستیک‌ها توصیه می‌شود از رانندگی در هوای بارانی خودداری کنید.

[irp posts="2615" name="4 کاری که نباید هنگام رانندگی در مه انجام دهیم"]

• از سرعت خود بکاهید:

جاده‌های مرطوب بسیار خطرناک هستند و زمان واکنش خودرو شما هنگام بارش باران بسیار کندتر است. به همین دلیل هنگام رانندگی در هوای بارانی باید سرعت خود را کمتر از حد مجاز در نظر بگیرید.

• چراغ‌هایتان را روشن کنید:

روشن بودن چراغ‌های خودرو شما نه تنها باعث افزایش دیدتان می‌شود بلکه توانایی دیگر رانندگان را برای دیدن ماشین شما در جاده افزایش می‌دهد.

• هنگام رانندگی درهوای  بارانی، متوقف کردن وسیله نقلیه شما دشوار خواهد بود به همین دلیل در این شرایط با سرعت کم و با فاصله زیاد، نسبت به خودرو جلویی حرکت کنید.

• از ترمز شدید اجتناب کنید. سعی کنید به آهستگی اقدام به شتاب گیری و ترمز کنید.

[irp posts="1273" name="راهنمای ترمز بریدن: اگر ترمز خودرویتان نگرفت، بهترین اقدام چیست؟"]

•  از تغییر مسیر تندوتیز و ناگهانی اجتناب کنید:

همواره به یاد داشته باشید که چسبندگی خودرو در این شرایط قابل پیش بینی نیست، بنابراین سعی کنید زمان تصمیم گیری برای تغییر مسیر خود را کاهش دهید تا مجبور به تغییر لاین ناگهانی و.. نشوید، چرا که در شرایط بارانی، احتمال کم فرمانی، بیش فرمانی و در نهایت اسپین شدن خودرو بسیار بیشتر است...

 • از هرگونه ریسک بپرهیزید:

محدودیت ها و حداکثر توانایی حرکتی خودرو، همواره جزو مهم‌ترین نکاتی است که راننده باید به آنها اشراف داشته باشد، اما باید بدانید که در زمان بارندگی، تمام محدودیت‌ها که از خودرو خود می‌شناسید متفاوت خواهند شد، بنابراین هرچقدر هم که برای رسیدن به مقصد خود عجله دارید، سعی کنید هرگز به آزمودن محدودیت‌های خودرو خود فکر نکنید.

• باران موجب افزایش رطوبت می‌شود و در این شرایط شیشه‌های ماشین از داخل بخار می‌کند، به همین دلیل توصیه می‌شود با استفاده از سیستم تهویه دمای داخل خودرو را کاهش دهید تا بخار روی شیشه‌ها از بین برود.

[irp posts="1951" name="نکات نگهداری از خودرو در زمستان"]