پیامک پلیس امنیت اخلاقی بدون کد

در مطلب کد تخلفات پلیس امنیت اخلاقی، انواع تخلفات از سوی پلیس امنیت اخلاقی همراه با کد تخلف و توضیحات تخلف را شرح دادیم اما بعضا پیامکهایی برای شهروندان ارسال می شود که در آن کد تخلف قید نشده است و صرفا جهت اطلاع بوده و نیازی به مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی نیست.

تعداد زیادی از مأموران پلیس در قالب گشت‌های انتظامی، پلیس راهنمایی و رانندگی، گشت پلیس امنیت اخلاقی و گشت کلانتری مشغول مأموریت در سطح شهر بوده و شهروندانی را که فاقد حجاب اسلامی باشند، شناسایی می‌کنند.

پلیس با استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی، دوربین‌های ترافیکی و انتظامی و مشاهدات عینی مأموران، خودروهای متخلف در زمینه کشف حجاب را شناسایی و در گام نخست با ارسال پیامکی به صاحب خودرو، مجرمانه‌بودن این عمل را متذکر می‌شود و در صورت تکرار در دفعات بعد با فراخوان مالک خودرو به صورت حضوری تعهد کتبی مبنی بر عدم تکرار خواهد گرفت و در صورت اصرار مالک یا سرنشینان خودرو به تکرار عمل مجرمانه، با حکم قضائی نسبت به توقیف خودرو اقدام خواهد کرد و در صورتی که فرد خاطی مجددا کشف حجاب نماید، مالک برای اعمال مجازات به مراجع قضائی معرفی خواهد شد.

از نظر پلیس، مالک خودرو در برابر هرگونه رفتار نابهنجار و تخلف، مسئول است؛ لذا اگر صاحب خودرویی، وسیله نقلیه را در اختیار دیگران قرار داد باید در ازای رفتار مجرمانه دیگران، پاسخگو باشد. از سوی دیگر، رانندگان محترم وسیله نقلیه عمومی به‌ویژه تاکسی‌ها و مسافربرهای شخصی هم ملزم به تاکید بر رعایت پوشش و حجاب مسافران هستند تا پلیس مجبور به برخورد قضائی و توقیف خودرو نگردد.

بنابر آمارها در اغلب موارد پس از دریافت تذکر اولیه، افراد خود را ملزم به رعایت قانون دانسته و البته از کسانی که مرتکب تکرار جرم کشف حجاب شده‌اند، تعهد کتبی اخذ شده و در موارد خاص نیز خودروی این افراد توقیف گردیده است.

مأموران پلیس در مواجهه با افرادی که کشف حجاب کرده و حجاب و شئونات اسلامی را رعایت نکرده، اطلاعاتی از جمله نوع خودرو، شماره پلاک، زمان و مکان وقوع را یادداشت کرده و این اطلاعات را به همراه نام و مشخصات خود تحویل مرکز می‌دهند؛ بلافاصله بعد از کنترل و بررسی، برخورد لازم صورت گرفته و به مالک خودرو پیامکی مبنی بر تخلف بدحجابی در خودرو داده می‌شود.

افراد به محض دریافت پیامک و در فرصت مقرر باید به پلیس امنیت مراجعه کرده و اعتراض و شکایت خود را در آنجا ثبت کنند چراکه اولین کار پلیس، رسیدگی به اعتراضات است.

در صورتی که پیامک کشف حجاب بدون کد برای شما ارسال شد تنها جهت تذکر است و نیازی به پیگیری ندارد. نمونه پیامک را در زیر می بینید:

سلام. مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین/راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است. لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می شود. پلیس امنیت اخلاقی ناجا

بعد از دریافت این پیامک تذکر، در صورت تکرار، پیامک زیر را دریافت می کنید که می بایست به پلیس امنیت اخلاقی شهر خود برای تعهد کتبی مراجعه کنید.

ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره…… در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است. لذا ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می گردد حداکثر ظرف مدت 10 روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید.

در صورتی که پیامک زیر را دریافت کرده اید:

مالک محترم خودرو شماره ……… به دليل عدم مراجعه در مهلت تعيين شده در چارچوب جرم کشف حجاب در خودرو شما براي آخرين بار هشدار داده مي شود حداکثر ظرف مدت 7 روز از ساعت 8 تا 17 به پليس امنيت اخلاقي محل سکونت مراجعه نماييد.

برای اطلاع از اینکه تخلف در سیستم پلیس امنیت اخلاقی ثبت شده است می توانید به پلیس+10 مراجعه کنید و استعلام خلافی بگیرید. در صورتی که خودرو شکایت داشته باشد در قسمت بالا سمت راست برگه خلافی خودرو وضعیت شکایت مشخص شده است.

در صورت داشتن شکایت، برای جلوگیری از توقیف خودرو می بایست به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کرده و موضوع پیگیری شود. در صورت نداشتن شکایت، به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنید و برگه تعهدنامه را امضا کنید. در صورت تکرار بعد از 2 تا 3 بار، خودرو به صورت موقت در پارکینگ توقیف می شود.

کدهای پلیس امنیت اخلاقی:

کد تخلف 14 و 15 پلیس امنیت اخلاقی برای بد حجابی و بی حجابی داخل خودرو هست

کد تخلف 16 پلیس امنیت اخلاقی برای پوشش نامناسب و روابط نامشروع داخل خودرو

کد تخلف 17 پلیس امنیت اخلاقی مربوط به داشتن حیوانات خانگی (سگ) داخل ماشین یا ایجاد آلودگی صوتی

کد تخلف 18 پلیس امنیت اخلاقی مربوط به دور دور کردن است

کد تخلف 33 و 35 پلیس امنیت اخلاقی هم مربوط به روزه خواری در ماشین یا استعمال دخانیات می باشد.

 

چند نکته که قبل از مراجع به پلیس امنیت اخلاقی باید توجه داشته باشید:

  • قبل از مراجعه به پلیس امنیت اخلاقی خلافی خودرو را استعلام و پرداخت کنید.
  • اگر بعد از یک ماه از دریافت پیامک به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنید چون روی پلاک شکایت ثبت می شود باید خودرو را به پارکینگ ببرید.
  • اگر اولین بار است که این پیامک را دریافت می کنیدتنها از شما تعهد می گیرند اما در دفعات بعدی خودرو از یک تا سه هفته توقیف می شود.
  • کارت ماشین، بیمه نامه، گواهینامه و کارت ملی و کپی مدارک را در زمان مراجعه همراه داشته باشید.
  • حضور مالک خودرو و یا وکیل قانونی مالک خودرو کافیست و نیازی به مراجعه سایر افراد نیست.
  • اگر پیامک پلیس امنیت اخلاقی را دریافت کرده اید به هیچ عنوان به شهری دیگر سفر نکنید چراکه امکان توقیف خودرو وجود دارد.
  • در صورتیکه در تهران حضور دارید به پلیس امنیت اخلاقی فاتب (فرماندهی انتظامی تهران بزرگ) به آدرس خ.وزراء-جنب پارک ساعی مراجعه کنید.