قسطی كردن خلافی خودرو از طریق اینترنت

برخی از افراد به دلیل مشکلات اقتصادی امکان پرداخت یکجای تخلفات معوقه راهنمایی و رانندگی را ندارند و لذا به دنبال روش تقسیط جریمه های معوقه رانندگی هستند. اگرچه امکان قسط بندی و پرداخت اقساطی خلافی خودرو وجود ندارد اما می توان تخلفات رانندگی را به صورت موردی انتخاب و بخشی از جرایم رانندگی را به انتخاب خود پرداخت نمود.

متقاضی می تواند با نصب اپلیکیشن فرمون و یا با مراجعه به سایت راهور 120 وارد بخش استعلام شود و پس از استعلام تخلفات رانندگی تعدادی از تخلفات را با توجه به شرایط اقتصادی خود، برای پرداخت انتخاب کند.

چه در اپلیکیشن فرمون و چه در سایت راهور، امکان پرداخت کلی و یا موردی مبلغ تخلفات  وجود دارد و فرد می تواند نسبت به پرداخت جرائم بر اساس توان اقتصادی خود اقدام کند.

برای دانلود مستقیم اپلیکیشن فرمون می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر آخرین نسخه برنامه فرمون را دانلود کنید.

نکته مهم: در صورتیکه خلافی یا میزان جریمه خودرو شما بیش از سه میلیون تومان است ابتدا آن را به کمتر از 3 میلیون تومان کاهش دهید و سپس اقدام به پرداخت قسطی مابقی خلافی ها (در هر زمان که توان پرداخت آن را داشتید مثلا به صورت ماهانه) کنید چراکه خودروهای بالای 3 میلیون تومان جریمه در صورت مشاهده پلیس توقیف و به پارکینگ منتقل می شوند.

روش پرداخت اقساطی خلافی خودرو

در صورت پرداخت خلافی از فرمون نیازی به ثبت نام در سامانه سخا ندارید و تنها داشتن کدملی، شماره تلفن مالک خودرو و وارد نمودن پلاک خودرو برای استعلام خلافی کافی است. پس از آن می توانید جرایم را به دلخواه انتخاب و پرداخت کنید.

ابتدا به سایت پلیس راهور مراجعه کنید و استعلام تخلفات رانندگی را بزنید. پس از ورود به سامانه سخا ، شماره ۸ رقمی بارکد پستی در پشت کارت ماشین را وارد کنید و پس از واردکردن متن تصویر امنیتی در کادر، روی گزینه جستجو بزنید.

پرداخت خلافی خودرو به صورت اقساط

در مرحله بعد لیست و جزییات تخلفات رانندگی، مبلغ تخلفات و تعداد تخلفات نمایش داده می شود. در نمونه پایین 4 مورد خلافی خودرو ثبت شده است که جمع کل مبلغ تخلفات 1.600.000 ریال است. برای پرداخت اقساطی خلافی خودرو ، کافیست تعدادی از جرایم را انتخاب کرده و سپس روی گزینه پرداخت بزنید.

پرداخت قسطی خلافی خودرو

سپس به درگاه پرداخت بانکی هدایت می شوید پرداخت مبلغ خلافی مانند سایر روش های پرداخت‌ الکترونیکی با وارد کردن شماره کارت، رمز اینترنتی، کد CCV2، تاریخ انقضای کارت و کد امنیتی انجام می شود.

چنانچه قصد فروش یا تغییر مالکیت سند خودرو و یا ترخیص خودروی‌تان از پارکینگ راهنمایی و رانندگی را دارید، بایستی به پلیس +10 مراجعه کنید و یا در محل تعویض پلاک خلافی را تسویه کنید. به یاد داشته باشید که حتما پرینت جرایم و رسید کاغذی پرداختها را برای ارائه به خریدار دریافت کنید.

تقسیط خلافی خودرو برای خودروهای توقیفی

در صورتیکه خودرو شما توقیف شده است و در پارکینگ است می توانید برای تقسیط خلافی خودرو خود از طریق پلیس+10 و یا اجراییات راهور اقدام کنید. این طرح به مناسبت های مختلف مانند هفته نیروی انتظامی یا هفته فراجا اجرا می شود و در تمام طول سال این امکان میسر نیست.

در حال حاضر تقسیط جرایم تخلفات رانندگی و ترخیص موقت وسایل نقلیه توقیفی دارای خلافی بالای ۱۰ میلیون ریال به مناسبت هفته فرا جا یعنی در بازه زمانی ۱۳ لغایت ۲۰ مهرماه ۱۴۰۱ انجام می‌شود.

مالکان یا نمایندگان وسیله نقلیه توقیفی که صرفاً به علت شکایت تبصره ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات دارای خلافی بیش از ۱۰ میلیون ریال و تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال هستند می‌توانند از سیزدهم لغایت بیستم مهرماه دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند و با پرداخت میزان جرایم معوق به صورت اقساطی در طول یکسال نسبت به ترخیص موقت خودرو خود اقدام کنند.

خودروهایی که دارای شکایت قضایی هستند مشمول این طرح نمی شوند.