شریک تجاری «لادا» در ایران مشخص شد

همان طور که پیش از این احتمال داده می شد، لادا قرار است با حضور خود در بازار ایران تا حدی خلا عدم تولید محصولات رنو را جبران کند. حال شنیده‌ها حاکی از آن است که گروه خودروسازی سایپا با لادا برای تولید محصولاتش در تهران به تفاهم رسیده و قرار است که در سال آینده محصولات مختلف این نشان خودروساز روسی به بازار ایران بیاید.

منابع خبری این طور عنوان می‌کنند که گویا پیشنهاد حضور لادا در بازار ایران از جانب رنوی فرانسه به سایپا عنوان شده تا از این طریق، تعهدات خودروهای ساندرو به این شرکت تحویل داده شود. در اصل  قرار است که در ماه‌های ابتدایی نام لادا صرف ورود قطعات CKD رنو در ایران شود و سپس نسخه  روسی رنو ساندرو و رنو ساندرو استپ وی برای تولید به ایران بیایند. شنیده‌ها خبر از این می‌دهند که در صورت بروز مشکل برای واردات قطعات رنو از لادا، ایکس ری و ایکس ری کراس نیز به عنوان خودروهای جایگزین در اختیار مشتریان ساندرو قرار خواهند گرفت.

کمپانی لادای روسیه چند سالی است که به عنوان شریک تجاری و زیر مجموعه رنو شناخته می‌شود و محصولاتش با خودروهای مختلف گروه رنو، پلتفرم‌ها و ویژگی‌های مشابهی دارند. با آغاز شراکت رنو و لادا در روسیه، شاهد بودیم که مهندسان رنو در ارتقای خودروهای مختلف این خودروساز روسی نقش اساسی داشتند و با القای قالب محصولات رنو و داچیا، خودروهای جدیدی را با نشان لادا به بازار جهانی عرضه نمودند.

لازم به ذکر است که هنوز شرکت سایپا و پارس خودرو نسبت به این خبر واکنش نشان نداده‌اند. اما منابع خبری موثق، سیر پیشرفت مذاکرات این خودروساز ایرانی را با رنو، به لادا ارتباط می‌دهند.