اصول رانندگی در شرایط زمستانی

رانندگی در شرایط زمستانی و جاده‌های لغزنده هم مانند چگونگی نگهداری ماشین در زمستان به خاطر تغییر زیاد شرایط متفاوت خواهد بود. بسیاری از این اصول را رانندگان طی سال‌ها و باتجربه کردن به دست می‌آورند اما در این مطب اطلاعات مهمی را از افراد باتجربه به شما یادآور می‌شویم که تاکنون جان افراد بسیاری را نجات داده‌است.

رعایت فاصله طولی مناسب

با توجه به شیوه متفاوت رانندگی در شرایط زمستانی و کنترل کمتر راننده بر خودرو و وضوح دید کمتر او از مسیر رانندگان باید دقت کنند که رعایت فاصله طولی مناسبی با خودروی جلویی داشته باشند تا بتوانند عکس العمل مناسب و به موقع نشان داده و غافلگیر نشوند. رعایت این نکته می‌تواند در جلوگیری از تصادفات جلو به عقب بسیار موثر باشد زیرا در صورت توقف ناگهانی وسیله نقلیه جلویی، زمان کافی را برای توقف فراهم خواهد کرد.

این فاصله در شرایط عادی برابر با فاصله یک خودرو، در زمان بارش باران دو برابر، در زمان بارش برف سه برابر و در زمان یخ زدگی پنج برابر است.

رعایت سرعت مطمئنه

رعایت سرعت مطمئنه نیز در جلوگیری از تصادفات به خصوص تصادفات قطاری موثر است. در شرایط جوی متفاوت بارها شاهد وقوع تصادفات زنجیره‌ای به علت تخطی از سرعت مطمئنه بوده‌ایم. سرعت مطمئنه به اندازه‌ای است که خود راننده باید متناسب با شرایط جوی و ترافیکی مدنظر قرار دهد.

اطمینان از تجهیزات و وسایل هشداردهنده خودرو

یکی از نکاتی که باید حتما قبل سفر مدنظر قرار گرفته شود اطمینان از سلامت تجهیزات خودرو است. در زمان بارش باران و مه گرفتگی روشن کردن چراغ و مه شکن‌های خودرو از واجباتی است که از تصادفات رانندگی جلوگیری کرده و دید را افزایش می‌دهد بنابر این باید از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کرد. وسایل هشدار دهنده از قبیل،‌ بوق، فلاشر، چراغ های راهنما و... نیز باید بررسی شود تا از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل شود. همچنین در صورتی که عاج‌های لاستیک از بین رفته است تعویض لاستیک در زمستان یکی از کارهای واجبی است که باید توسط راننده صورت گیرد، اما علاوه بر خرید تایر مناسب، باید مطمئن شوید که خودروی شما برای زمستان آماده است و خودرو را از ابعاد مختلفی مثل کارایی صحیح باتری، برف پاک کن، بخاری، مایعات موجود، درز پنجره‌ها، آیینه‌های جانبی، چراغ‌های جلو و بسیاری دیگر نیز از موارد بررسی کنید.

پر بودن باک خودرو

پر بودن باک بنزین از مبداء یک مسئله حیاتی است و با توجه به اینکه در زمستان تراکم در لوله‌های سوختی کم است، اگر باک پر نباشد یخ زدگی دور از انتظار نیست. به علاوه وجود مایعات دیگر از جمله ضد یخ و آب نیز در خودرو ضروری است و باید وجودشان پیوسته در زمستان بررسی شود.

[irp posts="2028" name="4 روش جلوگیری از بخار شیشه خودرو در فصل سرما"]

شما مخاطبان عزیز می‌توانید سوالات خود را درباره خودرو با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.