8 اشتباه رایج در شستشوی خودرو

بدون شک در رابطه با نگهداری از خودرو، در کنار رعایت نکات فنی مثل تنظیم باد تایرها، تعویض روغن و چک کردن قطعات مکانیکی، نباید از شستن و تمیز کردن خودرو هم غافل شویم. در این مطلب شما را با اشتباهات رایج هنگام شست و شوی خودرو آشنا می‌کنیم تا با رعایت آنها به بدنه خودرو آسیب نرسانیم:

1- از مایع ظرف شویی استفاده نکنید

این استدلال را فراموش کنید که اگر مایع ظرفشویی برای شستن ظروف آشپزخانه عالی عمل می‌ کند، پس برای تمیز کردن خودرو هم گزینه مناسبی است. واقعیت این است که مایع ظرف شویی حاوی مواد شیمیایی تهاجمی است که به بدنه خودروی شما آسیب وارد می‌کند. به جای استفاده از مایع ظرف شویی از شامپوهایی استفاده کنید که به طور خاص برای شستن خودرو  فرموله شده و ضمن پاک کردن گرد و غبار، به رنگ بدنه آسیبی نمی‌زند.

2-  از پارچه‌های نامناسب استفاده نکنید

ابرها، اسفنج‌ها و پارچه‌های معمولی که برای شستن خودرو در نظر گرفته نشده، در دراز مدت خش‌هایی روی بدنه خودرو و هلوگرام‌ها بر جای می‌گذارد. در عوض می‌توانید از دستمال‌های میکروفایبر استفاده کنید که ضمن حفظ رطوبت بیشتر، در پاک کردن گرد و غبار بهتر از دستمال‌های پارچه‌ای عمل می‌کنند.

3-  زیر نور خورشید کار نکنید

در نور خورشید به دلیل گرمای بیشتر، مواد شوینده زود تر از معمول روی بدنه خودرو خشک می‌شوند و برای پاک کردن و صیقلی دادن بدنه خودرو با دشواری بیشتری مواجه خواهید شد.

مطلب پیشنهادی: راه های موثر برای رفع بوی بد در خودرو

4-  لکه‌های جا مانده را با دستمال خشک پاک نکنید

در بهترین حالت هم پس از شست و شوی خودرو، در سطوحی از خودرو ممکن است خشک کردن لکه‌ها و قطره‌های آب فراموش شوند. هرگز برای پاک کردن آن‌ها از پارچه خشک استفاده نکنید چون به این ترتیب رنگ خودرو را همراه لکه از بین خواهید برد. می توانید با دستمال میکروفایبر نمناک این کار را انجام دهید.

5- هرگز مایع شوینده را مستقیم روی بدنه خودرو نریزید

هر محصول شوینده‌ای پیش از استفاده باید رقیق شود. مایع شوینده مخصوص را در ظرف آبی با نسبت مناسب حل کنید و آن را با کمک دستمال میکروفایبر به خودرو بمالید.

6-  از یک سطل برای شستشو استفاده نکنید

همیشه برای شستن خودرو دو سطل، یکی برای خیس و کفی کردن دستمال و یکی برای شستن آن استفاده کنید. به این ترتیب گرد و خاک را به همراه ابر کثیف به داخل سطل شوینده نمی‌برید و آن را دوباره روی بدنه خودرو نمی‌کشید. طی شستشو، آب هر دو سطل را تعویض کنید.

7- شستن لاستیک را برای آخر کار نگذارید

بدیهی است که چرخ و لاستیک در نتیجه تماس با جاده کثیف ترین قسمت خودرو است. اگر شستن و تمیز کردن آن را برای مرحله آخر نگه دارید، آلودگی، کثیفی، غبار و حتی آشغال‌هایی که روی لاستیک نشسته‌اند، ناخودآکاه در تماس با ابر به سطوح دیگر منتقل می‌کنید. بنابراین اول از همه لاستیک و چرخ‌ها را بشوئید، سپس دستمال خود را تعویض یا آن را به خوبی بشوئید و سایر سطوح را تمیز کنید.

8- از پولیش بیش از اندازه استفاده نکنید

این تفکر که هر چه میزان استفاده از پولیش بیشتر باشد پس تاثیر بیشتری دارد، اشتباه است. یه طور کلی یک بار و در نهایت تا دو لایه از پولیش استفاده کنید. تكرار اين كار باعث كاهش ضخامت كيلر در رنگهای متاليك و لايه رنگ در رنگ‌هاي روغنی (ساليد) خواهد شد.

[irp posts="3172" name="موتور شویی؛ یک امر ضروری یا زیان‌ بار؟!"]