بهترین زمان فروش خودرو چه وقت است؟

دیگر همه ما می دانیم که خودرو برای ما در ایران یک کالای سرمایه ای است و با دست دوم شدن خودرو نه تنها قیمت آن کاهش نمی یابد بلکه با توجه به اتفاقات و رویدادهای سیاسی و اقتصادی در داخل و خارج قیمت آن افزایش هم دارد؛ منتها باید دانست که بهترین زمان برای فروش خودرو چه وقت است تا بتوانیم در فروش خودرو سود کنیم، به زبان دیگر باید بازار را خوب بشناسیم.

بعضی از کارشناسان خودرو معتقدند که فروش خودروهای کارکرده در نوسانات کار اشتباهی است چرا که خرید خودروی بهتر عملا امکان‌پذیر نیست و اگر مشتری قادر به پرداخت مابه‌التفاوت خودروی خود با مدل صفر خودروی بعدی نباشد، به دلیل عدم عرضه خودروهای با کیفیت و بدون مشکل در بازار خودروهای کارکرده، متضرر می شود و خودروی بدون مشکل خود را با یک خودروی مشکل‌دار تعویض خواهد کرد!

از سوی دیگر این کارشناسان به افرادی که دارای خودروی مشکل‌دار هستند پیشنهاد می‌کنند که از وضعیت پیش آمده برای نقد کردن خودرویشان بهره ببرند چرا که دلالان مشتاقانه منتظر خریداری این خودروها به قیمت مناسب هستند!

عده‌ای دیگر از کارشناسان هم معتقدند که فروش خودرو در وضعیت کنونی بهترین راه حل برای صاحبان خودروهای کارکرده است چرا که به دلیل همین نوسانات می‌توانند از طرح‌های فروش با قیمت رسمی کارخانه‌ها استفاده کنند و خودروهای خود را به یک خودرو بهتر تبدیل کنند. به طور مثال پرایدی که با مدل 89 خریداری کرده‌اند و برای آن پولی در حدود 10 میلیون پرداخت کرده بودند در حال حاضر بسیار ارزش پیدا کرده و با فروش آن می‌توانید در طرح پیش فروش سایپا شرکت کرده و به راحتی حواله یک خودروی صفر را صاحب شوید!

اما اگر قصد فروش خودرو خود را دارید و نگران ضرر کردن در این شرایط هستید به نکات زیر توجه کنید تا معامله بهتری داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: ۶ شیوه رایج کلاهبرداری در خرید و فروش خودرو

بهترین زمان فروش خودرو

1. برای فروش خودرو فصل مناسب را در نظر بگیرید

متخصصین در حوزه فروش خودرو معتقدند که انتخاب فصل مناسب برای فروش آن تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت نهایی خودرو و آسانی یا سختی فروش آن میگذارد. بهترین زمان فروش خودرو، بهار و تابستان است.

نخستین دلیل این است که فرآیند خرید خودرو بسیار زمان‌بر است و در فصل سرما ملاقات با فروشنده و تست خودرو برای خریداران به احتمال بسیار زیادی دشوار است.

دومین دلیل نیز این است که در فصل سرما بخصوص زمستان که اکثر مردم مشغول خرید عید و آماده شدن برای سال جدید و همچنین سفرهای نوروز هستند، آن‌قدرها جیبشان پرپول نیست که بخواهند خودرو بخرند که البته درصد بسیار بسیار کمی هم این‌کار را می‌کنند. اما برعکس در تابستان و اواخر بهار که خانواده‌ها در پی محیا شدن برای تعطیلات تابستانی هستند، و عده خیلی زیادی نیز دلشان می‌خواهد سفرهای تابستانی یا گشت و گذار خود را با خودرو جدید آغاز کنند.

سومین و آخرین دلیل تاثیر فصل بر روی فروش خودرو این است که در بعضی از ماه‌های سال، تعداد خودروهایی که برای فروش گذاشته می‌شود، افزایش پیدا کرده و در نتیجه بازار با کاهش قیمت خودرو مواجه می‌شود که البته این اتفاق برای فروشندگان خوشاید و دل‌چسب نیست.

2. وضعیت تقاضا در بازار خودرو را در نظر داشته باشید

در چند ماه گذشته، قیمت خودرو دچار نوسانات شدیدی شد که احتمالا نیز این روند افزایشی قیمت خودرو ادامه پیدا خواهد کرد. این یعنی تعداد زیادی از افراد که خودرو خود را زمان ارزانی خودرو خریده‌اند، ممکن است برای کسب سود بیشتر خودرو خود را به فروش بگذارند. این بدان معنا است که افزایش تعداد خودروهای برای فروش، و اشباع شدن بازار از خودروهای کارکرده، نهایتا نتیجه‌ای جز کاهش ارزش خودروی کار کرده نخواهد داشت.

بنابراین ضروری است تا بازار خودرو را زیر نظر داشته و زمانی اقدام به فروش خودروی خود کنید که تقاضا برای آن زیاد شده باشد، نه زمانی که به‌دلیل اشباع بازار از خودروی کارکرده قیمت خودرو کاهش یافته باشد.

3. خودرو را با تغییر نیاز عوض کنید

یکی‌دیگر از بهترین زمان های فروش خودرو، زمانی است که نیازهای شما تغییر کند. عواملی چون: تشکیل خانواده، وجود بچه‌ها، رسیدن سن آن‌ها به سن مدرسه رفتن، تغییر فاصله منزل شما تا محل کار و یا حتی محل زندگی می‌توانند به‌طور کلی نیازهای شما و انتظاراتی که از یک خودرو دارید را تغییر دهد. احتمالا با خود فکر می‌کنید که بهتر است کمی صبر کرده و بعدا خودروی خود را تغییر دهید، ولی حقیقت این است که هرقدر بیشتر در فروش خودرو خود تعلل کنید، ارزش خودروی شما بیشتر کاهش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی: نکات اساسی درخصوص قولنامه خودرو 

4. پیش از بالا رفتن کارکرد خودرو آن را بفروشید

می‌توان گفت که هنگام کارشناسی خودرو و تعیین قیمت خودرو، مهم‌ترین عامل، میزان کارکرد خودرو است. معمولا خودروها پس از گذشتن از مرز 160 هزار کیلومتر کارکرد، دچار افت شدید قیمت می‌شوند. به گفته برخی کارشناسان، گذشتن کارکرد خودرو از مرز 95 هزار کیلو متر نیز باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود. پس درواقع به پایان رسیدن گارانتی خودرو با گذشتن از مرز مشخصی از کارکرد نیز یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا خودرو قیمت پایینی پیدا کند.

معمولا زمانی که خودرو ها به مرز 95 تا 100 هزارکیلومتر می‌رسند، نیاز به تعمیرات زیاد و تعویض قطعات خواهند داشت و این تعمیرات و تعویض قطعات نیز باعث تشدید کاهش ارزش خودرو می‌شوند. بنابراین بهتر است که پیش از آن‌که خودروی شما مستهلک شود، آن‌ را به فروش برسانید.

5. خودرو خودر را وقتی سالم است بفروشید

افراد زیادی هستند که صبر می‌کنند تا خودرویشان دچار آسیب‌های فنی شود و بعد سعی در فروش آن می‌کنند. این تفکر یکی از اشتباهات بزرگ است که هنگام فروش خودرو ممکن است به ذهن هر کسی برسد. فروش خودرو هنگامی که هنوز برایش مشکل خاصی رخ نداده است بهترین زمان فروش خودرو است. هنگام کارشناسی و قیمت‌گذاری خودرو، خرابی‌ها تاثیر زیادی بر روی کاهش ارزش خودرو گذاشته و برای خریداران منصفانه به نظر نمی‌رسد که خودرویی که به تعمیرات گسترده نیاز دارد را خریداری کنند.