چگونه گواهینامه بین‌المللی رانندگی بگیریم؟

اگر اهل سفر هستید و دوست دارید سفری با اتومبیل شخصی را در خارج از کشور تجربه کنید و یا قصد دارید در خارج از کشور اتومبیلی اجاره کنید و با آن به گردش بپردازید، به گواهینامه بین‌المللی حتماً نیاز خواهید داشت.

برای دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی باید هزینه گرفتن گواهینامه بین‌المللی که چیزی در حدود ۹۵ تا ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود را پرداخت کنید، اما در عوض هزینه بلیت قطار و اتوبوس و هزینه تاکسی مسیرهای محلی را پرداخت نخواهید کرد.  در حال حاضر که قیمت دلار بسیار بالاست با این کار می‌توانید در هزینه‌های خود مخصوص در سفر به کشورهای همسایه صرفه‌جویی کنید.

مراحل دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی چیست؟

اگر دارای گواهینامه پایه سه هستید و تا یک ماه آینده اعتبار دارد، می‌توانید برای دریافت گواهینامه بین‌المللی اقدام کنید. به دلیل آنکه متولی صدور گواهینامه بین‌المللی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی است؛ فرآیندی که برای دریافت گواهینامه طی می‌کنید کمتر در دست‌اندازهای ورق بازی‌های اداری گیر خواهد کرد.

متولی صدور گواهینامه بین‌المللی رانندگی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی است

برای دریافت گواهینامه بین‌المللی چه مدارکی آماده داشته باشیم؟

اول از همه باید گواهینامه رانندگی کشور ایران را داشته باشید که حداقل یک ماه اعتبار داشته باشد. با این مدت اعتبار، می‌توانید یک گواهینامه بین‌المللی یک‌ساله دریافت کنید.

در صورتی هم که بخواهید گواهینامه بین‌المللی ۳ ساله بگیرید باید گواهینامه ملی با اعتبار ۳ سال داشته باشید.

یک قطعه عکس ۴*۳   با اصل صفحه‌ی اول پاسپورت نیز داشته باشید.( خانم‌ها در نظر داشته باشند که عکسشان باید باحجاب اسلامی کامل باشد). علاوه بر این درصورتی‌که قبلاً یک‌بار گواهینامه بین‌المللی داشته‌اید، باید آن را تحویل دهید.

و در انتها نیز می‌بایست فرم درخواست گواهینامه بین‌المللی رانندگی به زبان فارسی و انگلیسی را پرکنید.

به کدام مرکز برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی مراجعه کنیم؟

همان‌طور که گفته شد متولی صدور گواهینامه بین‌المللی مراکز گردشگری و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران است. با مراجعه به این مراکز و در دست داشتن مدارکی که در بالا گفته شد، روند کار شما شروع خواهد شد.

در این فرآیند علاوه بر این‌که می‌توانید به‌صورت حضوری به مراکز اصلی مراجعه کنید می‌توانید همین پرسه را می‌توانید به‌صورت اینترنتی نیز انجام دهید. البته اگر قصد سفر دارید باید ۱۰ روز زودتر نسبت به اخذ گواهینامه بین‌المللی از طریق اینترنت اقدام کنید.  در نظر داشته باشید که گواهینامه به آدرس شما پست می‌شود و به‌صورت حضوری تحویل داده نمی‌شود.

به آدرس http://shop.taci.ir/ مراجعه کنید. همه قوانین نوشته‌شده است و گام‌به‌گام با دستورالعمل آن پیش بروید.

شرایط هر کشوری برای استفاده از گواهینامه بین‌المللی متفاوت است. بهتر است قبل از هر اقدامی شرایط مربوط به کشور مقصد را مطالعه کرده باشید.

 

چقدر باید برای دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی پول پرداخت کنیم؟

اگر مایل هستید که گواهینامه یک‌ساله دریافت کنید باید  ۹۵ هزار تومان پرداخت کنید. و اگر می‌خواهید گواهینامه‌تان سه سال اعتبار داشته باشد باید مبلغ 305 هزار تومان بپردازید.

  

آیا همه مراکز صدور گواهینامه بین‌المللی رانندگی معتبر هستند؟

متأسفانه در سال‌های اخیر افراد زیادی با سوءاستفاده از ناآگاهی مردم مبالغی را برای صدور گواهینامه بین‌المللی اخذ کرده‌اند، بدون آنکه مدرکی معتبر ارائه کنند. به شما توصیه می‌کنیم که تنها از راه‌های قانونی و مراکز یادشده نسبت به اخذ گواهینامه بین‌المللی اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که تنها اعضای FIA ، بر اساس معاهدات سازمان ملل امکان صدور گواهینامه بین‌المللی خواهند داشت.

مراکز صدور گواهینامه بین‌المللی در تهران:

  • خیابان خرمشهر- خیابان شهيد عربعلي – پلاك ۲
  • خیابان آزادی-بین خیابان‌های خوش و بهبودی- نبش خیابان شهید قانعی- پلاک ۲۳۱
  • فیاض بخش – نبش کوچه جهانگردی – پلاک ۳۳

در شهرستان‌ها نمایندگی‌های صدور سازمان گردشگری و اتومبیل‌رانی نمایندگی‌های معتبری برای صدور گواهینامه بین‌المللی هستند. درصورتی‌که به دنبال نمایندگی معتبر صدور گواهینامه در شهر خود می‌گردید به آدرس https://gis.taci.ir مراجعه کنید،  شهر خود را وارد کنید تا آدرس مراکز برای شما نمایش داده شود.

این مراکز خدمات صدور گواهینامه بین‌المللی را به‌صورت تحویل فوری دارند. فرآیند صدور گواهینامه در صورت تکمیل بودن مدارک یک ساعت طول می‌کشد.

در نظر داشته باشید، درصورتی‌که اقدام اینترنتی برای دریافت گواهینامه بین‌المللی کرده باشید حدود ۷ تا ۱۰ روز طول خواهد کشید.  بنابراین اگر برای دریافت گواهینامه بین‌المللی عجله دارید به‌صورت حضوری مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید که همه توضیحات داده‌شده در خصوص گرفتن گواهینامه بین‌المللی رانندگی به‌شرط آن است که کشور مقصد شما این مدرک را قبول داشته باشد، به‌طور مثال امارات تنها برای ماشین اجاره‌ای این گواهی را قبول دارد و کشورهایی مانند چین، ژاپن، تایوان، کلمبیا، قبرس ونزوئلا و چند کشور دیگر این گواهینامه بین‌المللی را قبول ندارند.

پس حتماً قبل از اقدام برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی وضعیت کشور مقصد را چک کنید و از پذیرش آن در کشور موردنظر خود مطمئن شوید.