چقدر می‌توانیم روی وام خرید خودرو بانک‌ها حساب باز کنیم؟

در اکثر نقاط دنیا برای آسان کردن توان خرید مردم خصوصاً برای خرید خودرو، شرکت‌ها و دولت‌ها تسهیلاتی در اختیار مردم قرار می‌دهند، در ایران نیز این امر رواج دارد و با توجه به گران شدن خودرو در ماه‌های اخیر و همچنین شرایط اقتصادی اکثر مردم، گرفتن وام برای خودرو می‌تواند کمک خوبی برای خرید آن باشد. این تسهیلات در ایران معمولاً از طریق شرکت‌ های خودروساز، شرکت‌ های لیزینگ و بانک‌های دولتی و خصوصی ارائه می‌شود که هرکدام شرایط خاص خود را دارند.

در مورد شرکت‌های خودروساز، باید گفت که این شرکت‌ها برای فروش هر چه بیشتر خودروهایشان در زمانی که مشتریِ محصولاتشان کم می‌شود، اقدام به راه‌اندازی طرح‌های مختلف تسهیلاتی می‌کنند که در برخی مواقع  برای محصولات پرفروش نیز به مناسبت‌های مختلف این تسهیلات ارائه می‌شود که به آن وام لیزینگ خودرو گفته می شود.

اما در خصوص تسهیلات خرید خودرو بانک‌ها، نکته اصلی که باید به آن توجه کنید این است که صرفاً برای خرید خودروهای ایرانی پرداخت می‌شود. این بدین معناست که اگر قصد خرید خودروی خارجی دارید، روی وام خودرو بانک‌های ایرانی حساب نکنید. البته به دلیل رقم پایین تسهیلات اعطایی توسط بانک‌های دولتی و خصوصی ایرانی، اصولاً حساب چندانی هم روی آن‌ها برای خرید خودروهای خارجی که اغلب بالای صد میلیون تومان قیمت دارند، نمی‌توان باز کرد.

تفاوت شرایط پرداخت وام خودرو توسط بانک‌ها و شرکت‌های خودروساز در چیست؟

یکی از تفاوت‌های اصلی پرداخت وام خودرو توسط بانک‌ها با شرکت‌ های لیزینگ و همچنین شرکت‌های خودروساز در مورد ضامنین مربوط به تسهیلات است که در شرایط فروش اقساطی شرکت‌ها، سند خودرو توسط شرکت فروشنده رهن می‌شود و تا پایان اقساط، در رهن خواهد بود و معمولاً سختگیری چندانی روی ضامن انجام نمی‌شود. اما در تسهیلات بانکی معمولاً این اتفاق نمی‌افتد و بانک صرفاً با احراز صلاحیت دریافت تسهیلات توسط مشتری و احراز صحت خرید خودرو، نسبت به پرداخت اقدام می‌کند.

به‌طور مثال ضامن باید کارمند رسمی یا مشتری کاملاً تائید شده بانک باشد. گواهی کسر از حقوق و انواع و اقسام چک و سفته از مشتری دریافت می‌شود و استعلام‌های مختلفی که در صورت عدم پاس کردن هرکدام از آن‌ها توسط مشتری و ضامن، منجر به لغو مصوبه وام خودرو می‌شود.

از دیگر شرایط بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات خرید خودرو، نرخ سود تسهیلات 18 تا 24 درصدی است. البته در حال حاضر همه بانک‌ها به‌صورت اسمی تسهیلات را با نرخ 18 درصد به مشتریان پرداخت می‌کنند ولی شرایط مختلف و عجیب‌وغریبی که دارند منجر به افزایش نرخ سود به چیزی در حدود 20 تا 24 درصد می‌شود.

 در نظر داشته باشید که در شرایط کنونی به هر لیزینگ مجوزدار نباید اعتماد کنید و ترجیحا  از شرکت‌های لیزینگ وابسته به بانک‌ها و یا شرکت‌های معتبر شناخته شده، اقدام به خرید خودرو کنید

 

اقساط و سود وام خودرو

از دیگر شرایط وام خودرو در بانکهای دولتی و خصوصی 36 ماهه بودن این تسهیلات است. اغلب بانکها بازپرداخت بیش از 3 سال ندارند و تعداد اندکی از بانکها بعضا دیده شده است که نسبت به پرداخت 60 ماهه تسهیلات خرید خودرو نیز اقدام کرده‌اند ولی این موضوع عمومیت ندارد. از دیگر شرایط بانکها برای پرداخت تسهیلات خرید خودرو، نرخ سود تسهیلات 18 تا 24 درصدی است. البته در حال حاضر همه بانکها به صورت اسمی تسهیلات را با نرخ 18 درصد به مشتریان پرداخت می‌کنند ولی شرایط مختلف و عجیب و غریبی که دارند منجر به افزایش نرخ سود به چیزی در حدود 20 تا 24 درصد می‌شود. صدور چک در وجه خودروساز یکی دیگر از شرایط بانکها برای پرداخت وام خودرو، پرداخت مبلغ وام در وجه شرکتهای خودروساز است. این بدین معنی است که شما وقتی 15 میلیون تومان وام می‌گیرید، این مبلغ به هیچ وجه به حساب شما واریز نمی‌شود و چکی در وجه و نام گروه خودروساز صادر می‌شود. به طور مثال شما اگر از سایپا خودرویی خریداری کرده باشید، چک وام خودرو در وجه سایپا صادر می‌شود و شما امکان نقد کردن آن را نخواهید داشت.

در ادامه مطلب شرایط پرداخت تسهیلات خرید خودرو در بانک‌های دولتی و خصوصی را به‌صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنیم.

بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی:

وام خرید خودرو بانک ملی

بانک ملی به مشتریان خود تسهیلات 15 میلیون تومانی برای خرید خودرو پرداخت می‌کند. نرخ سود اعلامی این بانک 18 درصد است و نیاز به سپرده‌گذاری ندارد. مدت‌زمان پرداخت اقساط نیز 36 ماه است و چک در وجه خودروساز صادر می‌شود. شرایط بانک‌های تجارت و سپه نیز مشابه بانک ملی است.

شرایط پرداخت تسهیلات خرید خودرو بانک ملی به همراه مدارک مورد نیاز:

 • افتتاح حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه نزد شعبه (اولویت با کسانیکه بیش از یک سال سابقه افتتاح حساب دارند)
 • مبلغ تسهیلات تا سقف (000ر000ر150) که بایستی متناسب با درآمد متقاضی باشد.
 • متقاضی حداقل 18 سال تمام باشد.
 • نوع عقد، فروش اقساطی و مدت بازپرداخت آن حداکثر 5 سال و به اقساط مساوی ماهیانه (60 قسط) است.
 • نرخ سود طبق تعرفه بانک در عقود مبادله‌ای است.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام خودرو از بانک ملی:

 

 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی و صفحه اول ضامن/ضامنین
 • اصل و کپی کارت ملی متقاضی و ضامن/ضامنین ( کپی متن و ظهر کارت ملی مورد نیاز است)
 • گواهی اشتغال بکار یا فیش حقوقی متقاضی با ذکر میزان حقوق
 • معرفی ضامن / ضامنین معتبر و مورد قبول بانک
 • اصل و کپی فیش حقوقی یا مستندات شغلی ضامن/ضامنین
 • یک قطعه عکس متقاضی
 • پیش فاکتور خرید خودرو از یکی از نمایندگی‌های مجاز تولید داخل
 • سه عدد تمبر مالیاتی ( از بانک تهیه شود)

 

وام خودرو بانک صادرات

شرایط پرداخت تسهیلات خرید خودرو بانک صادرات به‌جز سقف پرداخت تسهیلات مشابه بانک ملی است. این بانک با همان سود تسهیلات و مدت‌زمان پرداخت، تسهیلات 20  میلیون تومانی به مشتریانش پرداخت می‌کند.

وام خودرو پست بانک

یکی دیگر از بانک‌های دولتی پست بانک است که برای اخذ تسهیلات خودرو از این بانک می‌بایست در آن سپرده‌گذاری کنید و پس از گذشت حدود 6 ماه، 15 میلیون تومان وام 18 درصد بگیرید.

 

بانک‌های خصوصی:

وام خودرو بانک سرمایه

در شرایط بانک سرمایه آمده است:

 • حداقل مدت برای محاسبه میانگین روزانه موجودی دو ماه و حداکثر 12 ماه است
 • حداکثر ضریب اعطاء تسهیلات به میانگین موجودی دو ماهه 20% میانگین موجودی و به ازاء هر ماه سپرده‌گذاری 10% و تسهیلات اعطایی معادل 120% میانگین خواهد بود.
 • مدت بازپرداخت: حداکثر 60 قسط مساوی و متوالی ماهانه.
 • سقف تسهیلات اعطایی حداکثر مبلغ 100,000,000 (یک‌صد میلیون ریال) تعیین‌شده است
 • وسایل نقلیه موصوف بایستی تا تسویه کامل تسهیلات اعطایی به نفع بانک ، بیمه تمام خطر گردد
 • وسایل نقلیه می‌بایستی بنام متقاضی خریداری شود و بنا به تشخیص شعبه مربوطه وثائقی از جمله وثائق ملکی، ترهین خودرو خریداری شده، سپرده سرمایه‌گذاری، اوراق مشارکت، سفته با ظهر نویسی شخص ثالث و ... از متقاضی اخذ گردد.

در بانک سرمایه تسهیلات پرداختی به هر متقاضی با توجه به قدرت بازپرداخت وی تعیین گردیده و اعطای تسهیلات از طریق صدور چک بانکی در وجه شرکت تولیدکننده یا نمایندگی‌های رسمی انجام می‌شود. اعطای تسهیلات موصوف برای وسایل نقلیه ساخت داخل است و اعطای این تسهیلات برای وسایل نقلیه ساخت خارج، صرفاً در مناطق آزاد تجاری امکان‌پذیر است.

وام خودرو بانک گردشگری

• تسهیلات بانک کردشگری تا 60 درصد قیمت تمام شده خودرو و حداکثر تا 150 میلیون ریال است. • برای تعویض خودروهای فرسوده تا 80 درصد قیمت خودرو و حداکثر تا سقف 200 میلیون ریال پرداخت می گردد. نرخ سود تسهیلات خودرو در بانک گردشگری در حال حاضر نرخ سود این تسهیلات بر اساس مصوبه بانک مرکزی برای عقود مبادله ای می باشد و مدت بازپرداخت تسهیلات حداکثر 60 ماه است. چه مدارکی لازم است؟ مدارک هویتی: شامل شناسنامه و کارت ملی و سایر مدارک معتبر رای مشتریان غیر ایرانی مدارک محل سکونت: شامل اجاره نامه یا سند مالکیت و یا سایر مدارک مربوطه مدارک شغلی: شامل معرفی نامه از محل خدمت، جواز کسب معتبر، گواهی اشتغال به کار و یا سایر مدارک مربوطه مدارک مربوط به دریافت تسهیلات: شامل پیش فاکتور خرید خودرو از یکی از نمایندگی های مجاز خودرو تولید داخل و سایر مدارک مربوطه به تشخیص شعبه

وام خودرو بانک مهراقتصاد

بانک مهر اقتصاد در حال حاضر وام خودرو خود را در قالب طرح های سپرده گذاری و با سود 18 درصد ارائه می کند.

شرایط سایر بانک‌های خصوصی نیز شبیه به بانک‌های دولتی است. تنها نمونه متفاوت بانک دی است که برای پرداخت تسهیلات نیاز به سپرده‌گذاری دارد.

بانک انصار نیز تسهیلات خرید خودرو را به‌صورت 24 ماهه پرداخت می‌کند و بانک ایران‌زمین به‌صورت رسمی، سود وام خرید خودرو خود را 22 درصد اعلام کرده است.

در انتها باید گفت که در حال حاضر اکثر بانک های خصوصی تسهیلات خود را برای وام خودرو با شرط سپرده گذاری به مشتریان ارائه می دهند و با توجه به وضعیت جدید قیمت های خودرو در ایران هنوز تصمیمات جدیدی برای ارائه خدمات وام خودرو به مشتریان چه در بانک های خصوصی و چه دولتی در نظر گرفته نشده است.