چرا کلاچ خودرو صدا می دهد؟

کلاچ وسیله‌ای برای قطع کردن اتصال میان پیشرانه و جعبه دنده است که رانندگان به هنگام تعویض دنده از آن استفاده می‌کنند. کلاچ در خودرو‌های دنده دستی، به خصوص در ترافیک که نیاز به کلاچ گیری و نیم کلاچ کردن است، بسیار کاربردی است. کلاچ خودرو ممکن است بنا به دلایل مختلفی کارایی خود را از دست بدهد. یکی از مشکلاتی که اغلب برای سیستم کلاچ پیش می آید، شنیده شدن صدای اضافی از آن است. این صدا ممکن است به صورت “تق تق” یا به صورت صدای سوت از کلاچ شنیده شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص دلایل صدا دادن کلاچ در هنگام گرفتن و رها کردن آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

وظیفه کلاچ

کلاچ وسیله‌ای است برای انتقال حرکت چرخشی از یک شفت به شفت دیگر. کلاچ در واقع وسیله قطع کردن یا وصل کردن است که در سیستم‌های انتقال نیرو به‌کار می‌رود. اصولا در سیستم‌های انتقال نیرو، توان و نیروی تولید شده در موتور برای استفاده به شکلی دیگر یا استفاده در جایی دیگر نیاز به جابجایی و انتقال دارد. حال برای آنکه بتوان بر روی انتقال نیرو کنترلی را اعمال کرد، ساده‌ترین راه استفاده از یک کلاچ است.

شنیدن صدای سوت هنگام رها کردن کلاچ

اگر در هنگامی که خودرو درجا کار می کند، هنگام رها کردن کلاچ یک صدای سوت مانند از خودرو شنیده می شود و درست زمانی که کلاچ را می فشاریم این صدا قطع می شود، به احتمال بسیار زیاد مشکل از بلبرینگ های کلاچ می باشد. در این شرایط باید بلبرینگ های کلاچ تعویض شوند تا صدای ایجاد شده قطع گردد. هر چه این صدا بلندتر باشد، به معنی این است که بلبرینگ ها نیاز شدیدتری به تعویض دارند. همچنین شل شدن فنرهای کلاچ نیز در برخی مواقع ممکن است چنین صدایی را ایجاد کند. در برخی موارد نیز ممکن است این صدا از بلبرینگ های گیربکس باشد که به علت عدم عملکرد صحیح، این صدا را تولید می کنند.

شنیدن صدای سوت در هنگام گرفتن کلاچ

در برخی شرایط نیز ممکن است شنیدن صدا از کلاچ دقیقا برعکس مورد قبل باشد و هنگامی که کلاچ را فشار می دهیم، صدایی از آن بشنویم که معمولا به صورت صدای تق تق می باشد. در این شرایط نیز اولین قطعه ای که ممکن است دچار اشکال شده باشد، بلبرینگ کلاچ می باشد. تمام شدن صفحه کلاچ نیز می تواند دلیل دیگری برای این مشکل باشد که معمولا با تعویض صفحه کلاچ، رفع می گردد.

دلایل صدای کلاچ و رفع آن

در اکثر موارد، علت صدای کلاچ خودرو فرسوده شدن «بلبرینگ» آن است که موجب صدا دادن آن می‌شود. تعویض بلبرینگ موجب برطرف شدن این مشکل می‌شود. مشکل احتمالی دیگر خشک کار کردن بلبرینگ پشت میل‌لنگ است که در صورت تعویض می‌توانید مشکل صدای آن را برطرف کنید. همچنین اگر کلاچ خوب کار نمی‌کند، گیربکس مشکل دارد یا دیسک کلاچ از تنظیم خارج شده است که مشکلاتی اساسی‌تر است و مجموعه کلاچ باید تعویض یا تعمیر شود.