دو درصد از مبلغ تاکسی‌های اینترنتی به زیرساخت‌های شهری اختصاص می‌یابد

علی پیرحسیلنو مشاور معاون شهردار تهران درباره تاکسی های اینترنتی اظهار داشت: بر اساس ابلاغ وزارت کشور قرار است دو درصد از مبلغ تاکسی های اینترنتی به زیرساخت های شهری و توسعه آن اختصاص یابد. تا قبل از ابلاغ شیوه نامه جدید، تاکسی های اینترنتی مجبور بودند 1.35 درصد مبالغ کرایه خود را به عنوان مالیات بپردازند که اکنون از پرداخت مالیات معاف شده اند.

به گزارش فرمون به نقل از فارس، وی ادامه داد: اگر 1.35 درصد از معافیت مالیاتی تاکسی های اینترنتی را از دو درصد مبلغ اختصاص یافته به شهرداری کسر کنیم، 65 صدم درصد می شود و این مبلغ ناچیز بوده و نباید به بهانه آن قیمت تاکسی های اینترنتی افزایش یابد. همچنین تاکسی های اینترنتی علاوه بر معافیت از مالیات، از تخفیف طرح ترافیک نیز بهره مند هستند.

مشاور معاون شهرداری تهران در ادامه افزود: شرکت های تاکسی های اینترنتی در سال جدید کمیسیون 13 درصدی خود را به 15 درصد افزایش داده اند و به دلیل عدم نظارت بر روی این موضوع، نرخ کرایه تاکسی های اینترنتی نیز 30 تا 40 درصد افزایش پیدا کرده است. این مسئله در حالی رخ داده که نرخ تاکسی های رسمی و وسایل حمل و نقل عمومی تنها 20 درصد افزایش داشته است. اگر تاکسی های اینترنتی به بهانه قانون جدید نرخ کرایه ها را افزایش دهند با آنها برخورد می شود. همچنین نرخ کرایه مسیری نباید از نرخ مصوب اتحادیه آژانس ها بیشتر باشد، حتما باید قبل از سفر به مسافر اعلام شود و این از الزامات قطعی شیوه نامه جدید است.

پیرحسیلنو در پایان تصریح کرد: برخی از شرکت های تاکسی اینترنتی با دسترسی به صفحه موبایل رانندگان مانع از استفاده آنها از اپلیکیشن های دیگر می شدند و در صورت مواجه با این مسئله دسترسی راننده را از شرکت خودشان قطع می کردند و این زیر پا گذاشتن قواعد رقابتی بود که در شیوه نامه جدید این کار ممنوع اعلام شده و از این پس برنامه ها برای تاکسی های اینترنتی عادلانه پیش می رود.