جریمه عبور از خط ویژه در سال 1402 چیست؟

برخی از رانندگان در شهرهای بزرگ متاسفانه وقتی از معطلی در ترافیک خسته می‌شوند، از خطوط ویژه برای عبور و مرور استفاده می‌کنند، بدون توجه به این که این خطوط برای چه امری طراحی شده اند. تردد غیرمجاز در خطوط ویژه، تردد وسایل نقلیه عمومی و خودروهای امدادی را با اخلال مواجه می کند.

خط ویژه چیست؟ مسیری است که به وسیله خط ‏کشی با رنگ متفاوت از خطوط دیگر و یا علایم و یا موانعی از بقیه مسیرها مشخص گردیده و برای عبور و مرور یک یا چند نوع وسیله‎ نقلیه اختصاص دارد.

در تمام کشورهای دنیا خطوط ویژه‌ای برای تردد اتوبوس‌ها، خودروهای امدادی و خودروی برخی از مسئولان کشور در نظر گرفته شده تا در زمان های حادثه سهولت در رفت و آمد را فراهم کند. برای مثال در صورت بروز ترافیک در خیابان‌های اصلی، آمبولانس‌ها و خودروهای آتش‌نشانی از این خطوط برای رسیدن به مقصد استفاده می کنند.

برابر قانون راهنمایی و رانندگی عبور از خطوط ویژه باید دارای مجوز لازم باشد و بر این اساس تردد غیرمجاز خودروها و موتورسیکلت ها از این مسیرها تخلف است و پلیس راهنمایی و رانندگی طبق قانون نسبت به جریمه و حتی توقف خودروی متخلفان اقدام می کند.

کدامیک از وسایل نقلیه نمی توانند از خطوط ویژه تردد کنند؟

در ابتدای خطوط ویژه، تابلوی ورود ممنوع به استثناء اتوبوس و وسایل نقلیه امدادی و انتظامی نصب شده است. بنابراین به غیر از این خودروها سایر وسایل نقلیه حق تردد در خطوط ویژه را ندارند.

ممنوعیت تردد دوچرخه سواران: به استناد بند ۴۹ ماده ۱ آئین نامه راهنمایی و رانندگی خط ویژه برای تردد وسایل نقلیه مجاز اختصاص یافته و تردد دوچرخه‌سواران در این مسیر ممنوع می‌باشد.

ممنوعیت تردد خودروهای پلاک سیاسی: فقط خودروی سفرا و آن هم خودروهایی که دارای پرچم و نشان کشورها و تعیین کننده حضور سفرا هستند، حق تردد در خطوط ویژه بی آر تی را دارند.

جریمه عبور از خط ویژه 1402

طبق اعلام پلیس راهور، استفاده وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه در کلانشهرها ۸۰ هزار تومان و در سایر شهرها ۶۰ هزار تومان جریمه برای رانندگان در پی خواهد داشت و به ازای هر بار عبور هم این جریمه رانندگی اعمال می‌شود. (مبلغ این جریمه ها در سال 1401 ، حدود 12 درصد افزایش داشته است. )

البته تخلف عبور از خط ویژه نمره منفی در گواهینامه ندارد.

جهت مشاهده جدول کامل تخلفات رانندگی به این مطلب مراجعه کنید.