چگونه کاردکس باطل شده خود را تمدید کنیم؟

برای پاسخ گفتن به این سوال که چگونه کاردکس باطل شده را تمدید کنیم، اول از همه باید به این سوال پاسخ داد که کاردکس چیست و کی آن را دریافت می کنیم؟ باید بدانید که وقتی در آموزشگاه راهنمایی و رانندگی برای گرفتن گواهینامه رانندگی ثبت نام می کنید، باید قبل از شرکت در آزمون عملی رانندگی از سد دو مرحله دیگر عبور کنید.

اول این که باید در کلاسهای تئوری آیین نامه بدون هیچ غیبتی شرکت کنید و آن را با موفقیت پشت سر بگذارید تا گواهی آن برایتان صادر شود، پس از آن هم در کلاسهای فنی و عملی شهر شرکت کنید البته در آن هم هیچگونه غیبتی نداشته باشید؛ تا کاردکس برای شما صادر شود. در واقع  این دو مرحله مقدمات گرفتن کاردکس است.

بعد از قبولی در این آزمون ها باید در همان روز اخذ قبولی کلاسهای عملی شهر، باید به متصدی ثبت گواهی مهارت مقدماتی مراجعه کنید تا قبولیهای مقدماتی را در فرم مربوطه ثبت نماید و شما را جهت صدور کاردکس راهنمایی کند.

مطلب پیشنهادی: لیست آدرس آموزشگاه های رانندگی تهران

در زیر مدارک لازم را می آوریم تا با جزئیات کامل آن آشنا شوید و بعد از آن درباره تاریخ اعتبار این کاردکس و نحوه تمدید آن نیز صحبت خواهیم کرد

مدارک لازم جهت صدور کاردکس گواهینامه

۱- کپی شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات ۱ برگ کپی)

۲- کپی از کارت ملی ( شناسنامه های جدید نیازی به کارت ملی ندارند )

۳- پنچ قطعه عکس ۳*۴ (عکس ها مطابق با زمان ثبت نام باشد)

۴- واریز فیش های بانکی (واریز از طریق اینترنت، عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.فیش ها حتما در بانک ملی و بنام متقاضی باشد

  • واریز مبلغ ۲۰۰/۰۰۰ ریال بحساب ۳۰۰۳ ۱۳۰ ۱۱۵ ۲۱۷ بنام نیروی انتظامی
  • واریز مبلغ ۱۰/۰۰۰ ریال بحساب ۸۰۰۹ ۹۰۰ ۱۱۵ ۲۱۷ بنام نیروی انتظامی
  • واریز مبلغ ۱۲۰/۰۰۰ ریال بحساب ۳۰۰۷ ۳۸۳ ۳۰۹ ۰۲۲ بنام شرکت فناوران توسعه ناجی
  • واریز ملبلغ ۱۰/۰۰۰ ریال بحساب ۴۸۰۰۶ ۰۰۰۰ ۳۱۱۱ بنام شهرداری

۵- آدرس و کدپستی محل سکونت

۶- قبولی در آزمون آیین نامه مقدماتی

۷- قبولی در آزمون مقدماتی مهارت رانندگی

نکته بعدی که باید بدانید آن است که این کاردکس و سایر گواهینامه هایی که قبل از آن دریافت کرده اید مدت مشخصی دارند و بعد از آن تاریخ باطل خواهند شد. پس از اگر به هر دلیلی بعد از گرفتن کاردکس از طی کردن ادامه راه و گرفتن گواهینامه رانندگی باز مانده اید به اطلاعات زیر نیاز پیدا خواهید کرد

مدت اعتبار گواهی مهارت، فرم کاردکس گواهینامه و قرار داد فرم اولیه

۱) اعتبار گواهی مهارت از تاریخ صدور به مدت ۱ سال می باشد. ۲) اعتبار کاردکس صادر شده از تاریخ صدور به مدت ۲ سال می باشد. ۳) اعتبار قرارداد و فرم اولیه از تاریخ صدور به مدت ۱ سال می باشد.

تمدید کاردکس بعد از ۲ سال

بعد از گذشت 2 سال از اعتبار کاردکس این اعتبار 2 سال دیگر نیز تمدید می شود. چند شرط مهم جهت کاردکس مجدد وجود داره:

1- حتما از تاریخ صدور کاردکس دوسال کامل سپری شده باشد.

2- یکبار کاردکس صادر شده باشد.

3- یک قطعه عکس 4×3 رنگی، غیرفوری و با کیفیت، جدید، پس زمینه سفید، جدید (عکس گواهینامه فعلی نباشد)، تمام رخ (بطوریکه دوتا گوش و شانه ها رو به دوربین و کاملا مشخص باشند)، بدون هرگونه پردازش کامپیوتری، بدون ریش و سیبیل تزیینی و درحد عرف (درصورت داشتن سیبیل، لبها کاملا مشخص باشد) و با پیراهن تیره - بانوان با مقنعه مشکی و بدون آرایش

4- معاینات، مجددا انجام و ۸۴۸۰۰ تومان(فیش کاردکس) مجددا واریز می شود.

5- درصورت قبولی در آزمون آیین نامه، امتحانات مجددا انجام می شود.

6- جهت آزمونهای تئوری و عملی واریز فیش های تجدید آزمون الزامی است.

تمدید کاردکس باطل شده چگونه است؟

اگر کاردکس شما باطل شده باشد، شما باید دوباره از اول شروع کنید و تمام امتحانات گذشته را دوباره انجام دهید تا کاردکس جدید برای شما صادر شود.

البته برخی از کاربران عنوان کرده اند که در بعضی از آموزشگاه ها متقاضیان دریافت گواهینامه بعد از گذشت 4 سال از زمان گرفتن کاردکس به آموزشگاه مراجعه کرده اند و تنها آزمون آئین نامه و معاینه چشم را دوباره انجام داده اند و نیازی به گذراندن دوازده جلسه امتحان مقدماتی شهری نداشته اند. پس نکته ی مهم این است که قبل از انجام هر گونه اقدام عملی حتما این مسئله را با آموزشگاه خود در میان بگذارید و از آن مطمئن شوید.

مدارک تمدید کاردکس هم همان مدارکی است که برای گرفتن کاردکس به آموزشگاه تحویل داده اید.

شرایط انتقال کاردکس رانندگی به یک آموزشگاه دیگر

این نکته را البته در نظر داشته باشید که پس از صدور کاردکس در یک آموزشگاه ، هنرجو به هیچ وجه نمی تواند در یک آموزشگاه دیگر ثبت نام نماید. حتی اگر از تاریخ اعتبار کادرکس آن گذشته باشد. تنها در صورتی می توانید این کار را انجام دهید که محل سکونت شما به شهری دیگر منتقل شود ، برای انتقال کاردکس شما می توانید با مراجعه به راهنمایی و رانندگی شهر مقصد ، کاردکس خود را باطل نموده و تمامی مراحل آموزشی را از ابتدا در آموزشگاهی دیگر طی نماید.