چطور تسمه تایم پراید را عوض کنیم؟

تسمه تایم پراید مانند همه تسمه‌ تایمینگ‌ها، وظیفه هماهنگ کردن حرکت میل‌لنگ با میل‌سوپاپ را دارد وظیفه میل‌سوپاپ نیز باز و بسته کردن سوپاپ‌ها در زمان مناسب است. جایگیری میل‌سوپاپ نیز در خودروهای مختلف متفاوت است. ولی معمولاً این قطعه در سرسیلندر قرار دارد. تسمه تایم نیرو را از دنده تایمینگ سر میل‌لنگ گرفته و به دنده تایمینگ میل‌سوپاپ انتقال می‌دهد. جایگیری صحیح تسمه تایم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر تسمه تایم یک یا چند دندانه جابجا شود، زمان باز بودن سوپاپ‌ها به هم ریخته و در کار موتور اختلال پیش می‌آید.

مسئله بعدی میزان سفتی تسمه تایم است که معمولاً با استفاده از هرزگرد تنظیم می‌شود و سفت کردن بیش از اندازه آن سبب تولید صدای زوزه در موتور و کاهش راندمان می‌شود. ابعاد تسمه تایم بسته به نوع خودرو متفاوت است، ولی در ساده‌ترین حالت یعنی SOHC تسمه تنها به فولی سر میل‌لنگ و فولی میل‌سوپاپ وصل است و در حالت ِ DOHC تعداد میل‌سوپاپ به دو عدد افزایش یافته است. در برخی خودروها و اکثرا شش سیلندرها نیز زنجیر تایم جایگزین تسمه تایم شده که خود مبحث جداگانه است. البته استثنائاتی نیز وجود دارد برای مثال میتسوبیشی پاجرو با وجود داشتن موتور شش سیلندر وی شکل، زنجیر تایم ندارد و از تسمه تایم استفاده می‌کند که البته سبب کارکرد نرم‌تر موتور شده است. لازم به ذکر است که در خودروهای سنگین بجای تسمه یا زنجیر از دنده تایمینگ استفاده می‌شود البته دنده تایمینگ در بعضی خودروهای سواری و موتورسیکلت‌های دهه 70 نیز به چشم می‌خورد.

چطور تسمه تایم پراید را عوض کنیم؟

چطور می شود که تسمه تایم را تعویض کرد؟

تعویض تسمه تایم پراید موضوعی است که از اهمیت ویژه‌ای نزد دارندگان این خودرو برخوردار است. به همین دلیل در این مطلب به طور خاص درباره نحوه تعویض آن صحبت خواهیم کرد.

یافتن ابزار مناسب

اگر قصد تعویض تسمه تایم پراید و همچنین تعویض تسمه دینام و تسمه کولر این خودرو را دارید، ابتدا باید ابزار مناسب برای انجام این کار را تهیه کنید. مهم‌ترین ابزار مورد نیاز برای انجام این کار آچارهای رینگی شماره ده تا چهارده است. همچنین بهتر است برای راحتی کار خود آچارهای دو سو تخت شماره 21 و 23 را نیز دم دست داشته باشید. افزون بر آن تالیبر جک دستی هم جزو ابزارآلاتی است که در حین انجام این کار به آن نیاز پیدا خواهید کرد. پس از فراهم نمودن ابزارآلات یاد شده عملیات فنی برای تعویض تسمه تایم آغاز می‌شود.

[irp posts="4480" name="اجرت و هزینه تعمیر پراید در سال 98"]

تعویض تسمه دینام و تسمه کولر در پراید

برای شروع کار ابتدا باید محفظه‌ی مربوط به فیلتر هوا را به طور کامل خارج کرد. تصویری که در بالا می‌بینید به همین محفظه مربوط می‌شود. پس از انجام این کار باید پیچ هرزگرد مربوط به تسمه کولر خودروی پراید را اندکی شل نمود. سپس نوبت به باز کردن پیچی می‌رسد که تسمه را محکم در سر جای خود نگه داشته است. بعد از باز کردن پیچ مذکور می‌توان تسمه کولر را از جای خود خارج ساخت.

اگر قصد تعویض تسمه دینام خودروی پراید را دارید باید ابتدا پیچی که در گوشه‌ی دینام این خودرو قرار گرفته است را تا جای ممکن شل کرده و سپس دینام را به سمت خود بکشید. علاوه بر پیچ اشاره شده که پیچ اصلی است، پیچ دیگری هم برای نگه داشتن دینام خودرو در محل نصب شده وجود دارد که برای باز کردن آن لازم است از زیر خودرو اقدام نمایید. البته در پاره‌ای اوقات تنها باز کردن پیچ اصلی برای تعویض تسمه دینام خودروی پراید کفایت می‌کند. معمولا آچاری که به منظور انجام این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد هم آچار رینگی شماره دوازده است. حال که تسمه کولر و تسمه دینام قدیمی خودروی پراید را از محل خود جدا کردید می‌توانید نمونه‌های نو و کار نکرده را جایگزین آنها نمایید. به منظور انجام این کار لازم است مراحل اشاره شده در سطور فوق را به صورت معکوس انجام دهید تا هر دو تسمه به خوبی در محل خود قرار گیرند. همواره باید به این نکته توجه داشت که تسمه دینام خودروی پراید از تسمه کولر آن کوچک‌تر است. پس دقت کنید که تسمه‌ها را با یکدیگر اشتباه نگیرید. هنگام نصب تسمه‌ها باید آنها را به خوبی در جای خود محکم نمود. البته همیشه اندکی به تسمه‌ها اجازه‌ی مانور داده می‌شد. بنابراین باید سعی کرد که تسمه‌ها حدود یک سانتی‌متر شل بسته شوند تا از قدرت تحرک و مانور برخوردار باشند. پس از انجام مراحلی که به آن اشاره شد نوبت به مرحله‌ی اصلی کار می‌رسد.

چطور تسمه تایم پراید را عوض کنیم؟

 

تعویض تسمه تایم پراید

برای تعویض تسمه تایم پراید ابتدا باید سه پیچی که فولی سر واتر پمپ را محکم کرده‌اند باز شود. پس از آن نوبت به باز کردن چهار پیچ قاب بالای تسمه تایم می‌رسد. اگر با واتر پمپ خودروی پراید آشنایی چندانی ندارید می‌توانید تصویر آن را در ادامه‌ی این متن مشاهده کنید. پس از باز کردن پیچ‌های اشاره شده باید زیر کارتل جک زد و پیچ دسته موتور را به کمک آچار رینگی شماره چهارده باز کرد. این کار موجب می‌شود که برای انجام ادامه‌ی مراحل تعویض تسمه تایم پراید از ابتکار عمل بیشتری برخوردار گردید. سپس باید به کمک آچار مناسب و متصل ساختن آن به پیچ سر میل‌لنگ، یک رابط در پشت دسته موتور قرار داد. البته می‌توان این کار را برای فضای موجود میان شاسی و موتور هم به انجام رساند. هنگامی که نکات اشاره شده به صورت عملی انجام گرفت باید موتور خودروی پراید استارت بخورد. البته این عمل تنها باید به شکل تک استارت صورت گیرد، آن هم بدون آن که موتور خودرو روشن شود. پس از آن که دستیار یا همکار شما اقدام به زدن تک استارت نمود مراحل باز کردن پیچ فولی انجام می‌گیرد و سپس فولی سر واتر پمپ جدا می‌گردد. دیگر راه چندانی تا پایان کار باقی نیست و باید قاب پایین تسمه تایم که توسط سه پیچ در سر جای خود قرار گرفته است باز شود.

پایان مراحل تعویض تسمه تایم پراید

در آخرین مرحله از عملیات فنی تعویض تسمه تایم پراید باید ابتدا میل سوپاپ را در حالت خلاص قرار داد و سپس به کمک آچار رینگی شماره چهارده اقدام به چرخاندن موتور نمود. بر روی چرخ دنده دو خط به شکل بریدگی مشاهده می‌شود که می‌توان آنها را معادل با عقربه‌های ساعت در نظر گرفت. فرایند چرخاندن باید تا جایی ادامه یابد که این دو خط تداعی کننده‌ی ساعت دوازده و پانزده دقیقه یا همان دوازده و ربع گردند. به این ترتیب می‌توان گفت که موتور خودرو روی تایم مناسب یا همان زمان مناسب قرار گرفته است. هنگامی که چنین شرایطی مهیا شد باید به کمک آچار رینگی شماره دوازده محکم کننده‌ی تسمه را باز کرده و پس از عقب راندن آن پیچ را محکم نمود. سپس باید تسمه را از جای خود خارج کرد و محکم کننده‌ی تسمه را از نظر سلامت مورد بررسی قرار داد. اگر این بخش از خودرو هرز بود یا به هر دلیل دیگری مانند تسمه تایم نیاز به تعویض داشت باید آن را تعویض نمود. در غیر این صورت باید تسمه تایم جدید را در محل خود جاسازی کرد. در تمام مراحل جاسازی تسمه تایم جدید باید مراقب بود تا چرخ دنده از حالت تایم یا همان ساعت دوازده و ربع خارج نشود. پس از انجام مراحل یاد شده باید با باز کردن محکم کننده‌ی تسمه، پیچ آن را هم کاملا محکم نمود. البته باید این نکته را مد نظر قرار داد که تسمه تایم نیز باید مثل تسمه دینام و تسمه کولر حدود یک سانت شل بسته شود تا جا برای ابتکار عمل آن وجود داشته باشد. به این ترتیب مراحل تعویض تسمه تایم پراید به پایان می‌رسد و شما می‌توانید از خودروی خود بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.