موتور شویی؛ یک امر ضروری یا زیان‌ بار؟!

موتور خودروی ما قلب تپنده یک اسب آهنی است که هر لحظه به هرکجا که بخواهیم، ما را می‌برد. موتور یک اتوموبیل مهم‌ترین قسمت آن به شمار می‌رود که در صورت خرابی، قوای محرکه‌ای نیز در کار نخواهد بود… بدین جهت بسیاری از افراد هر چند وقت یک‌بار به تمیزی و نظافت موتور می‌پردازند. تمیزی سطح خارجی موتور یک ضرورت است! هنگامی که چربی و جرم فراوان انجین و ادوات پیرامون آن را در برگرفته باشد، مانند پوششی ضخیم، مانع دفع مناسب حرارت می‌گردد که موجب بالا رفتن استهلاک موتور شده و صاحب خودرو را متحمل مخارج بیشتری خواهد کرد. اما عواقب یک سهل انگاری کوچک ممکن است حتی بیش ازاین نیز باشد… رسوب چرب و سیاه رنگی که داخل محفظه موتور مشاهده می‌کنیم غالبا از مواد نفتی و مشتقات آن تشکیل شده‌اند که در صورت بروز آتش سوزی به دلیل خاصیت حریق پذیری بالا می‌توانند به بد‌تر شدن وضع دامن زده وعمق فاجعه را بیشتر کنند. یک نکته دیگر نیز وجود دارد… بالاخره هر خودرویی دچار نقص شده و باید به تعمیرگاه مراجعه شود. آقای تعمیرکار درب موتور را باز می‌کند تا ایراد یا خرابی پیش آمده را تشخیص دهد ولی با صحنه‌‌ای اسفناک رو به رو می‌شود. به دلیل کثیفی زیاد، هر گونه نشتی، ترک خوردگی، شکستگی و یا سولفاته شدن را نمی‌تواند بیابد!

شستشوی موتور خودرو

بله بهتر است موتور خودروی خود را تمیز نگهداری کنیم

اکنون که اهمیت تمیزی موتور خودرو بر ما مسجل شد، می‌خواهیم با استفاده از شوینده‌های در دسترس و آب زیاد از شر کثیفی‌ها خلاص شویم… دست نگه دارید!

همان مقدار که نظافت موتور می‌تواند سودمند باشد، استفاده از آب و مواد نامناسب نتیجه معکوس دارد و اثرات مخربی بر جای می‌گذارد. نشت رطوبت به داخل قطعات برقی و الکترونیکی خودرو باعث ایجاد رسوب درون آن‌ها شده که حاصلی جز خرابی نخواهد داشت. استفاده از مواد شوینده نامناسب و پاشش مستقیم و بافشار آب باعث از بین رفتن قطعاتی مانند کویل، دلکو، شمع‌ها، ABS، سیستم تزریق سوخت و سنسورهای الکتریکی می‌شود.

راه حل مناسب چیست؟ در ادامه روش اصولی نظافت موتور را شرح خواهیم داد…

نکته اول: معمولا بیش از یک بار درسال نیازی به نظافت موتور نیست. نکته دوم: شامپو، مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی وسایر شوینده‌هایی که درمنازل یافت می‌شوند به هیچ وجه برای تمیز کردن موتور خودرو مناسب نیستند. نکته سوم: برای احتیاط بیشتر، قطعات حساس و الکتریکی را با نایلون بپوشانید.

ابتدا با یک دستمال زبر و در صورت نیاز با استفاده از یک فرچه قوی به جان جرم و روغن سفت شده بر روی سطح موتور افتاده و از شر آن‌ها خلاص شوید.

تمیز کردن موتور خودرو

در مرحله بعدی باید از یک اسپری تمیز کننده موتور استفاده کنید که از فروشگاه‌های بزرگ و لوکس فروشی‌های خودرو می‌توانید تهیه کنید. معمولا دو نوع اسپری وجود دارد. یک مدل که به صورت فوم بر روی سطوح کثیف اسپری شده و پس از چند دقیقه با دستمال به راحتی تمیز می‌شود، نوع دیگر هم مواد داخل با فشار هوا یا گاز و بدون دخالت آب باعث تمیزی موتور می‌شود. اخیرا از تکنولوژی نانو برای ساخت مواد پاک کننده با قدرت بالاتر نیز استفاده شده است.

تمیز کردن موتور خودرو

اسپری موتورشوی هولتس به همراه برس لکه بر مادرز

دیجی کالا : این اسپری با برخورداری از 2 کالای کاربردی برای نظافت خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول شامل یک اسپری موتورشوی تولیدی شرکت هولتس و یک برس لکه‌بر می‌شود. این اسپری از قدرت پاک‌کنندگی بالایی برخوردار بوده و قادر است تا سخت‌ترین آلودگی‌ها را از روی سطح خارجی موتور و قسمت‌های جانبی آن تمیز کند. ترکیبات این اسپری در حل کردن آلودگی‌های هیدروکربنی و آثار چربی و گریس به خوبی عمل می‌کند؛ از این‌رو انتقال حرارت از بدنه‌ی موتور به خارج به شکل بهتری انجام خواهد شد. این محصول برای قطعات لاستیکی و پلاستیکی اطراف موتور بی‌ضرر بوده و موجب خوردگی آن‌ها نمی‌شود. برسی که به همراه این محصول عرضه می‌شود یکی از تولیدات شرکت شناخته شده‌ی مادرز بوده که برای تمیز کردن انواع رینگ خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برس دارای زبری مناسبی بوده تا آسیبی به رینگ وارد نشود و از طرفی دیگر آلودگی‌ها نیز به خوبی از روی سطح رینگ تمیز شوند.

[irp posts="2051" name="8 اشتباه رایج در شستشوی خودرو"]

[irp posts="3142" name="نحوه عیب یابی و رفع مشکلات خودرو بدون مراجعه به مکانیکی"]

می توانید با مراجعه به سایت دیجی کالا این محصول را خریداری کنید
اسپری شستشوی موتور
منبع: چرخان- دیجی کالا