جزئیات کد تخلف جریمه ۵۰۰ هزار تومانی وسایل نقلیه

سرهنگ عین‌الله جهانی معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا، اظهار کرد:براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، مقررشد یک‌سری اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده به مرحله اجرا در آورده شود.

معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا افزود: از جمله مصوبه‌ای که به پلیس برای اجرا ابلاغ شد این بود که، خودرو‌هایی که از یک شهری میخواهند به شهر خود حرکت کنند، اجازه ندارند در طول مسیر جاده وارد شهر‌های طول مسیر شوند و مکلفند که بدون ورود به شهر از کمربندی‌ها و یا کنار گذر‌ها عبور کنند.

او بیان کرد: تنها خودرو‌هایی میتوانند وارد شهر‌ها شوند که ساکن آن شهر و یا پلاک مربوط به شهر را داشته باشند.

سرهنگ جهانی گفت: برای این موضوع در ستاد مبارزه با کرونا مصوب شد اگر راننده‌ای تخلف کند و به آن چیزی که مقرر شده عمل نکند، پلیس وسیله نقلیه را ۵۰۰ هزار تومان جریمه و یک ماه آن وسیله را توبیخ کند. (کد تخلف 2176 به این منظور در نظر گرفته شده است)

جریمه 500 هزار تومانی

معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا با بیان اینکه این کد تخلف جریمه جدید است، گفت: این مصوبه جدید است و از طریق وزارت کشور و ستاد مقابله با کرونا به پلیس برای اجرا ابلاغ شده است.

او افزود: در حال حاضر نیز این موضوع در دست اقدام و اجرا است.

سرهنگ جهانی در پاسخ به این سوال که آیا این کد تخلف نیاز به مصوبه مجلس ندارد ،گفت: مصوبه‌ای که از طریق وزارت کشور و ستاد ملی مبارزه با کرونا ابلاغ می شود، در حکم ضوابط رسمی و قانونی است .

معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا ادامه داد: چیزی که از آن طریق ابلاغ می شود، قانونی و قابل اجراست.

پرسش های متداول مردم در خصوص طرح فاصله گذاری اجتماعی و پاسخ ها

1- تردد بین شهرهای استان به ویژه شهرستان‌های استان تهران مجاز می‌باشد؟

(به‌عنوان مثال پردیس، دماوند، گیلاوند، آبسرد، فیروزکوه، سربندان و) ورود افراد غیربومی به شهرها ممنوع است.

۲ - تردد بین تهران و کرج امکان پذیر می‌باشد؟ اگر مجاز می‌باشد برای ورود به شهرهایی مثل نظرآباد، هشتگرد، کردان و...چطور؟ تردد میان تهران و کرج بلامانع است ولی ورود به شهرها برای افراد غیرساکن ممنوع است.

۳ - محدودیت‌ها برای تردد در شهرهای یک استان هم اعمال می‌شود؟ یا بین استانی می‌باشد؟ برای شهرهای یک استان هم اعمال می‌شود.

۴- محدودیت‌ها فقط برای مبادی ورودی است یا درمبادی خروجی هم اعمال می‌شود؟ صرفاً در مبادی ورودی است و خروج افراد غیرساکن برای رفتن به محل سکونت خود بلامانع است.

۵- خروج از شهر برای ساکنین همان شهر بلامانع می‌باشد یا فقط برای رفتن به شهر محل سکونت است؟ خروج افراد غیرساکن بلامانع است.

۶ - تردد از شهرهایی که کمربندی ندارند و باید از داخل شهر عبور کرد، محدودیت چگونه اعمال می‌شود؟ صرفاً می‌توانند عبور کنند، اجازه توقف ندارند.

۷- کارت ملی چه کسی ملاک است؟(راننده یا سایر سرنشینان خودرو) کارت ملی راننده و مالک خودرو.

۸ -کارت ملی راننده برای شهر مقصد نمی‌باشد اما برای همسر یا فرزند برای آن شهر می‌باشد. امکان تردد وجود دارد؟ خیر.

۹ - متولد شهرستان بوده و ساکن تهران می‌باشند، مدارک منزل متعلق به پدر و با سواری کرایه ای قصد بازگشت به محل سکونت را دارند؟ چنانچه محل سکونت تهران باشد، مشکلی نیست.

۱۰ - مدارکی که اعلام شده همه لازم می‌باشد یا یک مورد هم کافی می‌باشد؟ یک مورد کافی است.

۱۱ - مدارک دیگر از جمله سند ملک یا قولنامه یا قبوض دلیل بر بومی بودن است یا خیر؟ خیر.

۱۲ - با کارت ملی یکی از سرنشینان خودرو اجازه تردد می‌دهند؟ خیر، کارت ملی مالک خودرو ملاک است.

۱۳ – با یکی از مدارک شناسایی اعلامی تا چند نفر امکان تردد وجود دارد؟ دوتا خودرو با یکی از مدرک امکان تردد دارند؟ خیر، هر خودرو براساس مدارک راننده و خودرو.

۱۴ - پلاک خودرو برای تهران می‌باشد ولی ساکن شهرستان می‌باشند امکان تردد وجود دارد؟ تردد به شهرستانها مستلزم آن است که افراد ساکن و بومی آن شهرستان باشند.

۱۵ - از تهران به شیراز هیچکدام از اون سه شرط رو ندارند ولی سرنشینان خودرو اهل شیراز می‌باشند؟ چنانچه مدارکی داشته باشند که ساکن بودن آنها را تایید نماید، می¬توانند وارد شهر شوند.

۱۶ - با توجه به یکی نبودن محل کار و سکونت برخی افراد بدون داشتن سه مشخصه اعلامی. چگونه اجازه تردد دارند؟ صرفاً با کارت شناسایی محل کار.

۱۷ - تمامی مدارک را دارند ولی اجازه تردد نداده و برگشت داده شده‌اند؟ برخی محورها با خاکریز مسیر را بسته‌اند! چنانچه تمام مدارک مبنی بر بومی بودن را داشته‌اند، طبق دستورالعمل اقدام نشده است.

18- کسانی که ضرورت برای سفردارند برای درمان بیماران خاص (بیماران خاص ازجمله شیمی درمانی برای سرطان، سربازان، کادردرمان، کارمندان وغیره) امکان تردددارند؟ به چه صورت مجوزبرای تردد تهیه کنند؟ با ارائه مستندات مربوط می‌توانند عبور کنند.

19- مسافرکشور اوکراین می‌باشند بلیط اوکراین گرفته‌اند ازفرودگاه امام ولی درحال حاضر مشهد بوده و هیچ کدوم از شروط روهم ندارند به چه شکل امکان تردد دارند؟ با ارائه بلیط پرواز از مشهد به‌طور مستقیم به فرودگاه امام. (بدون توقف و اقامت در شهرها)

20- ازهمدان بایدبه تهران سفرکنند ولی وسیله نبوده و شروط روهم نداشته بلیط هواپیما ازکرمانشاه به تهران دارند ولی امکان ترددبه کرمانشاه را ندارند؟ امکان تردد ندارند.

21- مهندس معدن هستم معدنم ۱۵ کیلومتریه قم هرروز ازتهران باید برم و برگردم شروط لازم روهم ندارم؟ با ارائه مستندات اعلام شده و مدارک اشتغال می‌توانند تردد کنند.

22- آژانس هاوتاکسی ها شامل محدودیت میشوندیاخیر؟ صرفاً در شهر خود می‌توانند فعالیت کنند.

23- درصورت لزوم شماره‌ای برای اطلاعات بیشتر ویا ارگانی هست که ارجاع داده شود؟ روابط عمومی استانداری ها و فرمانداری ها و همچنین شماره 197 نیروی انتظامی آماده پاسخگویی هستند.

24- ارسال بسته یا کالاباتوجه به محدودیت موجود چه بایدکرد؟ تردد خودروهای حامل کالا و بار با داشتن بارنامه قانونی بلامانع است.

25- درمورد حمل کالا برای تمام وسایل نقلیه عمومی و هرباری امکان تردد می‌باشد؟ وسایل نقلیه باری با ارایه بارنامه قانونی می¬توانند نسبت به جابجایی بار و کالا اقدام نمایند.

26- موادغذایی فاسدشدنی وتره بار باپلاک شخصی بدون داشتن شروط لازم امکان تردد بین دو استان می‌باشد؟ خیر.

27- مدت زمان مجاز برای برگشت به شهرسکونت؟ برگشت به محل سکونت محدودیت زمانی ندارد اما به مردم عزیز توصیه می شود این موضوع را به روزهای پایانی موکول ننمایند.

28- جریمه عدم بازگشت؟ به استناد مواد 493 و 688 قانون مجازات کیفری حبس تا یکسال.

29- آیا دوربین‌های پلیس در صورت تردد غیر بومی داخل شهرهم ۵۰۰ هزارتومان جریمه می‌کنند؟ بله.

30- آیا وانت بارها می‌توانند تردد داشته باشند؟ در محدوده استان و شهر خود.

31- کارت تردد بابت اشتغال را باید ازکجا تهیه کرد؟ محل کار.

32- شخصی ساکن تهران می‌باشد و پلاک خودرو برای شهرستان می‌باشد مشمول جریمه می‌شود؟ خیر.

33- بابت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی ازچه زمانی طرح زوج و فرد اجرایی می‌شود؟(کرج- اصفهان-مشهد) براساس اعلام راهنمایی و رانندگی.

34- تاچه زمانی یک خودروی غیربومی می‌تواند داخل یک شهربماند؟ توصیه جدی به تسریع در بازگشت است.

35- برخی ورودی‌های شهرکرج با نیوجرسی بسته شده است؟ از ورودی‌های تعیین شده باید تردد شود.

36- افرادی که ازطریق زمینی ازخارج ازکشور واردمی‌شوند قرنطینه می‌شوند؟ در صورت داشتن علائم بیماری قرنطینه می‌شوند.

37- پلاک‌های معلولین وجانبازان شامل این طرح می‌شود؟ بله.

38- تردد وانت بارهایی که ع پلاک نمی‌باشند درشهر درشهرهای یک استان مجازمیباشد؟ فقط در محدوده جغرافیایی پلاک خودرو.

39- امکان تردد پلاک غیربومی درشهرهای یک استان به ویژه درآزادراه تهران کرج و شهرهای استان تهران مجازمیباشد؟ خیر.

40- پلاک خودرو برای مازندران میباشدو درحال حاضراصفهان هستندآیا داخل آزادراه قم تهران محدوده نعلبندان که طرح اجرامیشود اجازه تردد ایشان به تهران وسپس به مازندران را می‌دهند؟ بله.

منبع: عصر ایران و عصر شهروند