کرونا و تعطیلی مراکز تعویض پلاک، آموزشگاه های رانندگی و تمدید معاینه فنی و گواهینامه

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از لغو کلاس‌های آموزش رانندگی و نیز امکان تعویق تمدید معاینه فنی و گواهینامه‌های منقضی شده تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار سید کمال هادیانفرر در حاشیه بازدید از مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک‌ با حضور در جمع خبرنگاران درباره تهمیدات پلیس راهور برای مقابله با ویروس کرونا در اماکن تجمعی مرتبط با این پلیس اظهار کرد: بنا بر تدابیر اتخاذ شده، آن دسته از خودروها که معاینه‌فنی‌شان به اتمام رسیده تا ۱۵ اردیبهشت امکان تردد بدون جریمه در سطح شهر را دارند بنابراین رانندگان می‌توانند دریافت معاینه فنی را به روزهای آتی موکل کنند.

هادیانفر در مورد گواهینامه‌های منقضی شده هم گفت: رانندگانی که گواهینامه رانندگی‌شان اعتبارش به پایان رسیده تا پایان ۱۵ اردیبهشت برای تمدید گواهی نامه مهلت دارند و طی این مدت جریمه نخواهند شد.

رئیس پلیس راهور ناجا در مورد آموزشگاه‌های رانندگی و فعالیت آنها نیز گفت: بنا بر ابلاغیه‌ای که صادر کردیم تمامی کلاس‌های آموزش رانندگی تعطیل شده و آزمون آیین نامه در هیچ جا برگزار نمی‌شود تنها آزمون عملی و با رعایت نکات لازم اجرا خواهد شد.

هادیانفر در مورد ازدحام در مراکز شماره گذاری که همه ساله با نزدیک شدن  به روزهای پایانی سال افزایش می‌یابد اظهار کرد: در این راستا توصیه ما به افرادی که قصد خرید و فروش خودرو را دارند این است که نقل و انتقال خودرو را به سال آینده موکل کنند اگر از طریق وکالت قصد انجام این کار را دارند می‌تواند مدت اعتبار وکالت نامه خود را افزایش دهند.

وی با تاکید بر این که مردم نباید نگرانی بابت شماره گذاری خودرو داشته باشند گفت: تهمیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده اما در مورد تعطیلی مراکز ستاد ملی مبارزه با کرونا در هر استان باید تصمیم بگیرد.

هادیانفر افزود: اگر مراکز شماره گذاری در هر استانی تعطیل شوند درخواست ما از شهروندان این است که به استان‌های مجاور مراجعه نکند.

وی درباره این که آیا امکان تعطیلی مراکز شماره گذاری وجود دارد یا خیر؟ گفت: فرمانده ناجا در این خصوص از هیات دولت پیگیری کرده و منتظر پاسخ آنها هستیم.

وی درباره ترخیص خودرو نیز گفت: پیگیر هستیم که تا اوایل هفته آینده امکان ترخیص خودرو از طریق دفاتر پلیس +۱۰ انجام شود که در مرحله اول این طرح در ۱۳ استان و کلانشهر اجرا خواهد شد و مردم می‌تواند با مراجعه به دفاتر +۱۰ نسبت به ترخیص خودرویشان اقدام کنند.

 آخرین اخبار تعویض پلاک به تفکیک استان

سرهنگ علی محمدی گفت: به کلیه استان‌ها ابلاغ گردیده در صورت مراجعه شهروندان سایر استان ها، مراکز تعویض پلاک از ارائه خدمات به شهروندان سایر استان‌ها قویا خودداری نمایند.

سرهنگ علی محمدی رئیس مرکز شماره شماره گذاری پلیس راهور ناجا در خصوص ساعت فعالیت مراکز تعویض پلاک در سراسر کشور گفت: در ماه های پایانی سال خصوصا اسفند هرسال خریدوفروش و نقل و انتقال خودرو در کشور افزایش چشمگیری دارد و این افزایش باعث حضور و ازدحام بیشتر شهروندان در مراکز تعویض پلاک می شود لذا تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه ای توسط پلیس راهور ناجا برای کاهش ازدحام جمعیت و کاهش احتمالی انتشار ویروس کرونا در مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک سراسر کشور ابلاغ شده است.

مطلب پیشنهادی: همه چیز درباره تعویض پلاک

وی تصریح کرد: از روز سه شنبه ۲۰ اسفند تعویض پلاک و خدمات شماره گذاری در روزهای زوج فقط به وسایل نقلیه پلاک زوج و روزهای فرد صرفا به وسایل نقلیه با پلاک فرد ارائه خواهد شد لذا از شهروندان تقاضا داریم در غیر از روزهای مذکور به مراکز تعویض پلاک مراجعه نکنند.

سرهنگ محمدی افزود: در مراکز تعویض پلاک تا پایان سال جاری از ساعت 7 تا 18 باز بوده و خدمات ارائه می کنند؛ پس لازمست شهروندان با مدیریت زمان حضور در مراکز تعویض پلاک در صبح و بعدازظهر با ازدحام و زمان کمتری خدمات دریافت کنند.

وی گفت: تمهیدات بهداشتی لازم همانند ضدعفونی مراکز بصورت روزانه و استفاده از ماسک و دستکش و محلول ضدعفونی کننده توسط کارکنان شاغل در مراکز انجام می پذیرد.

سرهنگ محمدی به عموم هموطنان توصیه کرد: در صورتی که ضرورتی برای نقل و انتقال خودرو در سال جاری ندارند، حتی الامکان این کار را به سال آینده موکول کنند؛در صورت حضور نیز در مراکز فاصله لازم با سایر شهروندان رعایت کنند.