خطرات استفاده از کولر خودرو

آیا می‌دانستید، کولر خودرو می‌تواند برای سلامتی شما خطراتی داشته باشد. برای اینکه کولر خودرو شما برایتان ایجاد مشکل نکند، حتما این مطلب را به دقت بخوانید .

هیچگاه بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو سیستم تهویه هوا را روشن نکنید

حتما در هنگام سوار شدن به خودرو اول پنجره‌ها را باز گذارید تا هوای داخل ماشین بیرون رود و سپس از کولر خودرو خود استفاده کنید.

شاید تا بحال اتفاق افتاده که وارد خودرو خود شوید و بویی مانند پلاستیک سوخته و بنزین به مشام شما خورده باشد، این تفکر شما درست است و در هنگامی که خودرو در جایی پارک باشد داشبورد، صندلی‌ها و دیگر اجزای داخل خودرو از خود گاز بنزین ترشح می‌کنند لازم است بدانید این گاز ترشح شده سمی و بسیار خطرناک است.

گاز بنزین در هوای معمولی نیز وجود دارد و به میزان 50میلی گرم در هر فوت مربع است و خطرناک نیست ولی طبق آزمایشاتی که صورت گرفته در زمانی که درهای خودرو بسته باشد این عدد به 200 الی 400 میلی گرم در هر فوت مربع می‌رسد و بسیار خطرناک است و استفاده از کولر در آن شرایط باعث چرخش هوای داخل خودرو می‌شود و خطراتی را به دنبال دارد.

و نکته بسیار مهمی که شاید شما را به کام مرگ بکشاند این موضوع است که در صورتی که خودرو در دمای 60 فارنهایت (15 سانتیگراد) قرار گیرد این عدد از 200-400 عبور کرده و خود را به عدد 2000-4000 می‌رساند. افرادیکه سوار خودرویی با پنجره های بسته می‌شوند بطور اجتناب ناپذیری در معرض تنفس پی در پی و بیش از اندازه این گاز مهلک و سمی قرار می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی: بدترین زمان روشن کردن کولر

تنظیم کولر خودرو بر روی درجه‌های بسیار سرد به مدت طولانی باعث عدم توانایی بدن فرد برای مقابله با گرمای هوا در محیط طبیعی می‌شود.

به محض خروج از خودرو و قرار گرفتن در معرض دمای واقعی محیط، فرد تغییرات شدید دمایی را تحمل می‌کند که می‌تواند سبب تنگی عروق، فشرده شدن ریه‌ها و احساس تنگی نفس، عدم تحمل دمای گرم و بروز گرمازدگی و حتی در برخی موارد مرگ فرد شود.

همچنین استفاده افراطی از کولر خودرو باعث از بین رفتن رطوبت محیط و پوست بدن می‌شود. این شرایط ممکن است خشکی پوست را به همراه داشته باشد و در درازمدت باعث قرمزی، خارش و سوزش پوست شود.

استفاده از سیستم‌های سرمایشی موجب کاهش دمای بدن می‌شود که علائمی چون افت فشار خون، ورم مفاصل، التهاب اعصاب، احساس درد مزمن در گوش و دندان‌ها را در پی دارد.

به یاد داشته باشید استفاده بیش از اندازه از کولر خودرو می‌تواند از عمر مفید باتری خودرو بکاهد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود در بازه‌های زمانی مدت‌دار از این وسیله استفاده شود تا عمر باتری و موتور افزایش یابد.

درجا کارکردن خودرو در ترافیک با کولر روشن و یا کولر گرفتن از ماشین در طولانی مدت ضرری برای موتور ماشین ندارد و بعضا در برخی خودروها حتی موجب پایین آمدن آمپر آب و کاهش دمای موتور خواهد شد.

البته هنگام رانندگی در ترافیک شدید یا سربالایی‌هایی بهتر است کولر را چند دقیقه‌ای خاموش کنید و یا از درجات کمتر آن استفاده کنید.

[irp posts="1048" name="انواع روغن‌ریزی خودرو و راه‌های کشف آن"]