مهم ترین دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟

به خاموش و روشن‌شدن خودرو هنگام حرکت یا تعویض دنده ها با گاز دادن بیشتر ریپ زدن می گویند که احتمالا ناشی از عیب و ایرادی در بخش هایی از موتور ماشین یا سایر بخش هاست. ایراداتی مثل تنظیم نبودن دلکو، عیوب شمع، زمان نامناسب احتراق و… که به آن “دل زدن” هم می گویند.

باید بدونید که در صورتی که موتور خودروی شما به صورت صحیحی کار کند اصلا صداهای غیر عادی یا لرزش های غیرطبیعی و ریپ زدن موتور را مشاهده نخواهید کرد. پس اگر ماشینتان را روشن کردید و متوجه ریپ زدن ماشین شده اید باید بدانید که ایرادهای وجود دارد و علت ریپ زدن ماشین را باید بررسی کنید.

مهم ترین و اصلی ترین دلیل ریپ زدن خودرو چیست؟

1- شمع خودرو

این اصلی ترین دلیل ریپ زدن خودرو است. وقتی احتراق ناقص صورت بگیرد، بنزین به صورت خام می سوزد و در سیلندر جمع می شود و با جرقه ضعیف (گاهی شانسی) که ایجاد می شود، بطور ناگهانی محترق شده و انفجار خفیفی ایجاد می کند. مصرف بنزین در این حالت بسیار بالا است و خودرو شتاب خوبی ندارد و در سربالایی کم می آورد. یادتان باشد که هر 30000 کیلومتر باید شمع خودرو خود را عوض کنید.

2- کثیف بودن انژکتور

اگر خودرویتان هنگام حرکت یا تعویض دنده ها با گاز دادن ریپ می زند، علت آن کثیف شدن انژکتور است . یادتان باشد که باید انژکتور را سالی یکبار بشویید.

3- تنظیم نبودن موتور

یکی دیگر از مهم ترین علل ریپ زدن خودرو می تواند تنظیم نبودن موتور باشد. باید حتما سالی یک الی دوبار به صورتی که صدای خروج دود از اگزوز یکنواخت باشد و کم و زیاد نشود آن را تنظیم کنید.

4- کثیفی پمپ بنزین خودرو

کثیفی پمپ بنزین خودرو نیز عامل دیگری در ریپ زدن آن است که زمان تعویض آن سرویس های دوره ای (زمان تعویض روغن موتور و فیلترها) است و باید حتما به آن اهمیت بدهید.

5- خرابی در مدار جرقه

یکی دیگر از دلایلی که می تواند همواره باعث ریپ زدن خودروی شما باشد، خرابی در مدار جرقه است در این صورت موظف هستید مدار جرقه، چکش برق و… را بررسی کنید تا احیانا از خشک و تمیز بودن تمامی اجزا مطمئن شوید.

اما از این دلایل که بگذریم شرایط دیگری هم هستند که در آن شرایط موتور ریپ بزند. اکنون می خواهیم به آن موقعیت ها بپردازیم.

ریپ زدن ماشین در سرعت بالا

هنگامی که در سرعت بالا خودروی شما ریپ می زند مشکل کار از پلاتین سوخته است که می توانید با استفاده از یک برس زبر آن را تمیز کنید، اما چنانچه قدرت سوختن و احتراق بسیار بالا باشد به طوری که ماهیت پلاتین تغییر پیدا کند باید حتما آن را تعویض کنید، لطفا توجه داشته باشید که در خودرو هایی که بیش از یک شمع نصب است به تمامی پلاتین ها توجه کنید. سایر دلایل به شرح زیر است:

• فاصله دهانه پلاتین از حالت استاندار خود خارج شده است و به اصطلاح تنظیم نیست، برای رفع آن می توانید از فیلر برای تنظیم نمودن آن استفاده کنید.

• ممکن است وایرها تمیز نباشند و سر آن ها کثیف شده باشد، باید آن ها را باز نموده، تمیز کرده و محکم بر سر جای خود قرار دهید (شل بودن وایر ها نیز می تواند دردسر ساز شود.)

• چنانچه در حالت عادی و تعادل دمایی آب از اگزوز خارج می شود، این موضوع ارتباط کاملی با ترک خودرن سرسیلندر دارد و این ترک باعث می شود تا آب اضافی این قسمت خارج شده و خود را نشان دهد. در حالت دوم ممکن است واشر سر سیلندر سوخته باشد، در این صورت اقدام به جداسازی سرسیلندر از بلوکه کنید و واشر سر سیلندر سوخته شده را به کمک کاردک، تینر و یک پارچه تمیز کنید، سپس واشر سرسیلندر تازه را با استفاده از چسب مخصوص در محفظه مربوطه قرار دهید.

ریپ زدن بعد از روشن شدن خودرو

اگر بعد از روشن شدن خودرو ریپ بزند سوخت یا برق به یکی از سیلندرها نمی رسد، مثلا کوئل به یکی از سیلندرها برق نمی دهد، یا سوزن انژکتور در یکی از سیلندرها بنزین را ارسال نمی کند پس آن سیلندر کار نکرده و نقش خود را در چرخه حرکت های موتور بازی نمی کند، بنابر این موتور دچار لرزش و ریپ زدن می شود.

اگر بعد از روشن شدن خودرو ریپ بزند نسبت مخلوط بنزین و هوا مناسب نیست . علت این امر موارد زیر می باشد:

• فشار بنزین به دلیل خرابی پمپ بنزین یا کیپ شدن فیلتر بنزین ضعیف است. • سوزنهای انژکتور خراب است . • دریچه گاز و یا سنسورهای مربوط به هوای ورودی. خراب یا کثیف است از اسپری شوینده "گانک" برای رفع کثیفی دریچه گازاستفاده کنید. • بنزین با آب یا مواد دیگرمخلوط شده است.

وقتی در زمان روشن بودن خودرو موتور روان کار نمی کند و ضربه می زند

در صورت بروز این مشکل موارد زیر را بررسی کنید:

1- محفظه های احتراق موتور آلوده اند . می توانید موتور را باز نموده و دوده و جرم های تک تک محفظه های احتراق را تمیز نمایید.

2- دمای موتور بالاست یا به زبان عامیانه موتور داغ کرده است . در این صورت سیستم خنک کننده را بررسی کنید.

3- شمع ها داغ می شوند. برای رفع مشکل داغی شمع ها ابتدا دهانه پلاتین را تنظیم کنید و در صورت رفع نشدن مشکل داغی، شمع های مناسب را جایگزین نمایید .

4- آوانس دلکو بیشتر از میزان استاندارد است. مقدار آوانس را با اندازه استاندارد درج شده در کاتالوگ تنظیم کنید .

5- عملکرد آوانس اتوماتیک گریز از مرکز،نادرست است . می توانید این فنرها را بررسی و در صورت نیاز ، عوض کنید .

اگر هر صبح که خودور خود را روشن می کنید ریپ می زند علت اصلی آن خرابی سیستم برق رسانی موتوراست، اما علت لرزش شدید و دائمی خودرو می تواند به علت های زیر باشد:

1. از شایع ترین دلایل به هم خوردن نسبت تراکم محفظه احتراق است که آب بندی نبودن کامل سوپاپها یا خرابی آنها، سفت بودن فیلر سوپاپ باعث به هم خوردن نسبت تراکم می شود.

2. فرسوده شدن وایرها، کهنه شدن یا مناسب نبودن شمعها موجب نشتی برق یا اصطلاحاً برق دزدی سیستم، که علت ریپ زدن خودرو است می شود.

3. خراب شدن سنسور اکسیژن، سنسور دمای موتور و یا سنسور فشار هوای ورودی که مستقیماً با ترکیب سوخت و هوا، و موتور در ارتباط هستند.

4. خراب شدن سوزن انژکتور.

5. هر چیزی که موجب اشتباه کامپیوتر مرکزی موتور خودرو (ECU) می شود به طوری که آن نتواند لحظه درست پاشش سوخت و مقدار آن و زمان جرقه زدن را تشخیص دهد .

سایر مواردی که موجب لرزش خودرو می شوند:

  • بالانس چرخ علت لرزش موتور در سرعت بالای 80 کیلومتر است
  •  سه شاخ پلوس علت لرزش موتور در حین حرکت و سر بالایی است
  •  لرزش درحین دنده زدن و رها کردن کلاج برای فلایویل و صفحه کلاج است
  •  لرزش در حالت نیم کلاج و تنه زدن به شاسی خودرو برای دسته موتورهاست