میل بادامک خودرو یا همان میل سوپاپ چیست؟

شاید شما هم روی کاور موتور برخی از خودروها حرف هایی را که به شکل اختصاری نوشته شده اند مشاهده کرده باشید. مانند SOHC ، DOHC و یا OHV که روی موتور خیلی از خودروها درج شده اند. در واقع این عبارت ها که مشخصا خلاصه یک عبارت هستند، مربوط به نوع میل سوپاپ خودرو یا به اصطلاح بادامک خودر می شوند. در این مطلب قصد داریم تا برای شناخت بیشتر از خودرویتان، شما را با وظیفه این قطعه در خودرو و انواع آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

میل بادامک چیست و چه وظایفی دارد؟

در حقیقت میل بادامک قطعه ای درون موتور خودرو است که وظیفه باز و بسته نمودن سوپاپ ها را به عهده دارد. این قطعه در برخی موتورها در بالای سیلندر واقع است و در برخی دیگر در پایین موتور قرار گرفته است.

وظایف میل بادامک:

1. باز و بسته نمودن سوپاپ ها به وسیله چرخش میل سوپاپ و قرار گرفتن بادامک ها زیر تایپت ها

2. روی میل سوپاپ یک دایره خارج از مرکز (اکسانتریک)وجود دارد که با قرار گرفتن شیطانک پمپ بنزین و بالا و پایین رفتن آن انتقال بنزین از باک به کاربراتور توسط پمپ بنزین انجام می شود.

3. روی میل بادامک یا همان میل سوپاپ دنده ای وجود دارد که باعث بکار انداختن دلکو و اویل پمپ می شود

انواع میل سوپاپ

میل بادامک OHV

این نوع از میل سوپاپ به نوعی گفته می شود که در زیر (پایین) موتور قرار دارند و نیرو را به وسیله میل های بلند به سوپاپ ها انتقال می دهند. این مدل از میل سوپاپ ها با این که مدل قدیمی محسوب می شوند ولی چندین سال است که با موفقیت از آنها در موتور خودرو استفاده می شود. موتورهایی که به این نوع از میل بادامک ها مجهز هستند نسبت به انواع دیگر کوچکترند و در عین حال دوام بیشتری دارند. کارشناسان خودرو معتقدند که در این نوع از میل سوپاپ ها، تنظیم زمانبندی دقیق سوپاپ ها در سرعت های بالا امری مشکل است. همچنین در این مدل از موتورها نصب بیش از دو سوپاپ برای هر سیلندر ممکن نیست.

میل بادامک SOHC

این مدل از میل بادامک ها در بالای سیلندر و به صورت ردیفی قرار دارند که اغلب در موتورهای خطی از این مدل میل سوپاپ ها استفاده می شود. برای ان نوع از موتورها که به شکل خطی هستند و تنها دارای یک میل بادامک می باشند، در هر سیلندر دو سوپاپ تعبیه می شود که یکی از آنها برای ورود هوا و سوخت گیری و دیگری برای خروج گازهای حاصل از احتراق می باشد. گفتنی است در این مدل از موتورها، باز و بسته شدن سوپاپ ها به وسیله میل بادامک و بدون واسطه انجام می شود. در این مدل از موتورها زمانبندی سوپاپ ها بسیار دقیق تر از موتورهای OHV است.

حتما بخوانید: اجرت تعمیر سوپاپ پراید چقدر است؟

میل بادامک DOHC

در این نوع از موتورها میل سوپاپ ها به شکل جفتی در بالای سیلندرها قرار دارند. در خودروهایی که موتور آنها خطی است، از دو میل سوپاپ DOHC و در موتورهای V شکل از چهار میل بادامک DOHC استفاده می شود. در موتورهایی که به میل سوپاپ DOHC مجهز می باشند، برای هر سیلندر از چهار سوپاپ استفاده می شود که دو سوپاپ وظیفه ورود سوخت و هوا را بر عهده دارند و دو سوپاپ هم برای خروج گازهای حاصل از احتراق هستند.

در حال حاضر در اکثر خودروهای مدرن از موتورهایی که به میل سوپاپ DOHC مجهزهستند استفاده می شود. دلیل آن هم تزریق هوا و سوخت به شکلی بهتر می باشد و باعث می شود تا با حجم موتور یکسان، قدرت بیشتری نسبت به سایر موتورهای خودرو که فاقد میل سوپاپ DOHC می باشند، تولید شود.