پاک کردن لکه روغن خودرو از زمین

کثیف شدن پارکینگ منزل به خاطر ریختن روغن موتور اتفاق بسیار معمول است و در نتیجه نشتی روغن موتور اتفاق می افتد. و البته به خاطر این کثیف شدن پارکینک همسایه ها هم بسیار شاکی خواهند شد، چون لکه روغن جزو لکه‌های پرزحمتی است که خیلی دیر پاک می‌شود. پس حق دارند که شاکی باشند و بخواهند که هر چه زودتر به آن رسیدگی کنید. اما برای پاک کردن لکه روغن روش های مختلفی وجود دارد که باید به ترتیب تست کنید تا ببینید بالاخره با کدام یک پاک می شود. این مقاله می خواهد شما را روش های پاک کردن لکه روغن خودرو از زمین آشنا کند. با ما همراه باشید.

1- استفاده از نوشابه

ابتدا روی قسمت خشک اما روغنی شده، نوشابه (کوکاکولا) بریزید و بگذارید یک شب کاملا خیس بخورد. داخل سطل آب به اندازه یک سرنگ مایع ظرفشویی بریزید تا کف کند. محل مورد نظر را ابتدا با آب‌کف‌آلود و سپس با فشار شلنگ آب بشویید.

2- استفاده از جوش شیرین

جوش‌شیرین یا هر نوع پودر جاذب مانند آرد ذرت یا خاک‌اره را روی قسمت روغنی بریزید. در صورت خشک بودن لکه، ابتدا آنرا خیس کنید تا این مواد به صورت خمیر درآیند. محل مورد نظر را با یک برس سفت یا جاروی مد پاک‌کنی بسابید.

3- استفاده از پودر ماشین ظرفشویی

مقداری از پودر ماشین ظرفشویی را روی محل روغنی بریزید. بگذارید چند دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس آب‌جوش روی آن ریخته، برس یا جارو روی آن کشیده، با آب بشویید.

4- اسنفاده از حلال روغن

از یک پاک کننده آماده تجاری مخصوص شستشوی پارکینگ یا حلال روغن مثلا بنزین استفاده کنید. طبق دستوالعمل روی آن، محل روغنی شده را تمیز کنید.

5- استفاده از تری‌سدیم‌فسفات

از تری‌سدیم‌فسفات (TSP) استفاده نمایید. در صورت خشک بودن محل ابتدا روی آن را خیس کنید. 30 دقیقه صبر کنید و روی آن برس سفت بکشید.

TSP ماده خطرناکی است که در صورت استفاده حتما باید از دستکش لاستیکی، عینک ایمنی و لباس‌های محافظ استفاده نمایید.

6- استفاده از اسید موریاتیک

به عنوان آخرین تلاش، روی لکه طبق دستور روی قوطی، اسید موریاتیک بریزید. چند ثانیه صبر کنید و با فشار، قسمت مورد نظر را با فشار مقدار زیادی آب بشویید.

لازم به توضیح است این اسید محصول خطرناکی است که هنگام استفاده حتما باید دستکش، عینک محافظ و لباس مخصوص داشته باشید.

7- استفاده از جوش شیرین

بعد از انجام تمامی مراحل فوق برای از بین بردن و خنثی کردن حلال‌های استفاده شده، روی محل مقداری پودر جوش‌شیرین بریزید.