قیمت گواهی اسقاط خودرو به زیر یک میلیون تومان رسید

با توجه به گفته های یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه صنایع بازیافت ایران قیمت گواهی اسقاط به زیر یک میلیون تومان رسیده و علت این موضوع نیز نبود تقاضا در بازار است.

به گزارش فرمون به نقل از ایسنا، سید ابراهیم مناجاتی در این خصوص توضیح داد تا پیش از ممنوعیت واردات خودرو، خودرو های اسقاطی از بازار جمع آوری شده و با اسقاط آن ها گواهی لازم برای واردات خودرو صادر می شد، اما اکنون دو سال است که با ممنوعیت واردات خودرو روند اسقاط دیگر مانند گذشته نیست.

وی در ادامه افزود طی 2 سال گذشته مراکز اسقاط هر خودروی فرسوده را به قیمت میانگین چهار میلیون تومان می خریده و اسقاط می کردند، اما اکنون به دلیل نبود تقاضا در این بازار، قیمت گواهی اسقاط به زیر یک میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت گواهی اسقاط خودرو چهار سال پیش حدود چهار میلیون تومان بوده است.

مناجاتی یاد آور شد که در حال حاضر 80 هزار گواهی اسقاط خودرو تولید شده که تقاضا برای آنها بسیار کم است و به همین دلیل واردکنندگان خودرو گواهی اسقاط را بیش از یک میلیون تومان نمی خرند.

این عضو هیئت مدیره اتحادیه صنایع بازیافت ایران ضمن اشاره به وظیفه قانونی خودروسازان مبنی بر جایگزینی ۳۰ درصد از تولیداتشان با خودروهای فرسوده و عمل نکردن آنها به این قانون اظهار کرد هر خودروی فرسوده در سال به اندازه پنج میلیون تومان سوخت بیشتری مصرف می‌کند که این مسئله موجب آلودگی بیشتر هوا می‌شود. همچنین اختلاف هزینه لوازم یدکی و تلفات تصادفات بین خودروهای فرسوده و خودروهای معمولی از جمله مواردی است که نشان‌دهنده لزوم اسقاط خودروهای فرسوده است.

مناجاتی در انتها برای راه حل بحران به وجود آمده نیز راهکار ارائه داده و توضیح داد که در راستای سامان‌دهی به صنایع اسقاط، ساختمان‌سازها در شهرهای بزرگ به ازای پارکینگی که برای هر واحد آپارتمان می‌سازند، یک گواهی اسقاط خریداری کنند و یا آن که گواهی اسقاط خودروها به صورتی باشد که در بانک ها ادارات مالیات به صورت پول محاسبه شود.