راهنمای ترمز بریدن: اگر ترمز خودرویتان نگرفت، بهترین اقدام چیست؟

تصور کنید با سرعت بالا در حال رانندگی هستید و به طور ناگهانی سیستم ترمز خودرو دچار مشکل شود. چه اقداماتی بایستی انجام دهید تا کنترل ماشین را به دست بگیرید؟ به هنگام ترمز بریدن خودرو کوچکترین اشتباهی می تواند موجب چپ شدن خودرو و تصادف شود. در ادامه راهنمایی برای مواجه و اقدام مناسب در این موقعیت را می خوانید که خطرات ناشی از ترمز نگرفتن خودرو را کاهش می دهد:

1- پدال ترمز را فشار دهید:

پدال ترمز را چندین بار پشت سر هم فشار دهید تا مقدار فشار لازم برای توقف اتومبیل را فراهم آورید.

این کار ممکن است مدتی طول بکشد. حتی اگر سیستم ترمز اتومبیل شما از نوع ABS باشد، باز هم این کار را انجام دهید؛ چراکه ترمز ABS تنها زمانی فعال می‌شود که به‌شدت ترمز بگیرید. به‌هرحال به‌شدت و تا آخرین حد چندین بار پدال ترمز را فشار دهید.

2- معکوس بکشید:

به دنده پایین‌تر شیفت کنید. اگر خودروی شما اتومات است، آن را در حالت دستی قرار داده و دنده را یک یا دو کنید.

اگر اتومبیل شما دنده دستی است، سعی کنید کم‌کم دنده را کم کنید. یعنی اول دنده را سه و پس از کمی حرکت و کم شدن سرعت، دنده را دو کنید.

دقت کنید که به‌طور ناگهانی به دنده پایین (یک و دو) شیفت نکنید، چون ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید.

3- از ترمزدستی استفاده کنید:

سعی کنید ترمزدستی را کم‌کم بکشید و سرعت اتومبیل را کاهش دهید؛ البته در نوع اتوماتیک، باید پدال ترمز اضطراری را کم‌کم فشار دهید.

دقت کنید که به ناگهان ترمزدستی را تا انتها نکشید؛ زیرا چرخ‌های عقب اتومبیل قفل می‌کند و ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید.

اگر احساس کردید که چرخ‌های عقب قفل شده و صدا می‌دهد، کمی ترمزدستی را رها کنید تا چرخ‌ها حرکت کند، سپس در همین نقطه ترمزدستی را نگه دارید تا به کاهش سرعت اتومبیل شما کمک کند و شما هم کنترل مناسبی روی وسیله نقلیه داشته باشید.

4- چشمان خود را به جاده بدوزید:

به چیزهایی که در جلوی شماست، نگاه کنید. از ترافیک سنگین و موانع خطرناک دوری کنید.

5- به دیگر راننده‌ها هشدار دهید:

چراغ‌های خطر (فلاشرها) اتومبیل را روشن کنید. بوق بزنید و چراغ بزنید و به دیگر رانندگان اطلاع دهید که در چه وضعیتی هستید. چون آنها ممکن است متوجه وضعیت شما نشوند. شیشه‌ها را پایین داده و با سر و صدا به عابران پیاده و دیگر رانندگان در صورت لزوم هشدار دهید. هرچند که با پایین دادن شیشه‌ها، اصطکاک هوا نیز به توقف اتومبیل شما کمک می‌کند.

6-  از اصطکاک جاده استفاده کنید:

اگر جاده پیش روی شما، دارای حاشیه است ، بر روی آنها حرکت کنید و فرمان را کمی به چپ و راست جابجا کنید تا در اثر اصطکاک سرعت شما کم شود. کار دیگری که می توانید انجام دهید، تغییر لاین از سمت چپ جاده به سمت راست و بالعکس است تا سرعت شما در اثر اصطکاک کاهش یابد. البته این کار در سرعت بالا ممکن است باعث واژگونی اتومبیل شود. پس دقت کنید.

7-  از موانع محیطی استفاده کنید:

اگر هیچکدام از روش‌های بالا موثر واقع نشد، و یا اگر مجبور بودید به سرعت توقف کنید، باید از موانع طبیعی بهره بگیرید. این کار به هیچ عنوان راه حل مناسبی نیست و کنترل اتومبیل را به شدت کاهش می دهد. اما اگر مجبور هستید، به عنوان آخرین راه حل از آن استفاده کنید:

الف: استفاده از عوارض زمین: به دنبال پستی و بلندی‌های جاده باشید. سرعت گیرها، دست اندازها، حاشیه های جاده همه می‌تواند در کاهش سرعت موثر باشد. اگر این موارد موثر واقع نشد، سعی کنید معکوس بکشید و با ترمز دستی سرعت را کاهش دهید.

ب: استفاده از کیسه‌های سیمان یا بشکه‌های آب: در برخی مواقع این نوع بازدارنده‌ها در جاده وجود دارند. تلاش کنید تا لاستیک اتومبیل را از بغل به آنها تماس دهید تا سرعت شما کاهش یابد. دقت کنید که با سر یا بدنه به آن برخورد نکنید. چرا که باعث رسیدن آسیب به اتومبیل و خود شما می‌شود. تا حد امکان لاستیک را با آنها تماس دهید.

8-  تماس با موانع کوچک مثل درختچه‌ها:

موانعی همچون بوته‌ها و درختچه‌های کوچکتر از ۱ متر می‌تواند اتومبیل شما را متوقف سازند. همواره باید درختچه‌ها و بوته های کوچک را انتخاب کنید زیرا اگر طول آنها بزرگتر از ۱ متر باشد و یا خیلی محکم و استوار باشند، ممکن است با خطر مرگ مواجه شوید.

در مواقع ضروری چه کار کنیم؟

برخورد با پشت اتومبیل‌های دیگر

اگرچه به عنوان اولین راه حل پیشنهاد نمی‌شود، اما برخورد به پشت دیگر اتومبیل‌های جاده، سرعت شما را کاهش می‌دهد. در این حالت اتومبیلی را انتخاب کنید که هم سرعت با شماست و از استحکام خوبی برخوردار است (البته ضربه زدن به اتومبیل‌هایی با سرعت کمتر، باعث توقف اتومبیل و کاهش سرعت شدید شما می شود). قبل از برخورد با بوق زدن آنها را متوجه خطر سازید. ضربه را به طور مستقیم وارد کنید و از زدن ضربه های کشیدنی و ظریف خودداری کنید. چرا که اگر از گوشه ضربه بزنید، باعث منحرف شدن هر دو اتومبیل از مسیر شده و وضعیت خطرناکی را خلق می‌کنید. تا جایی که می‌توانید سرعت شما باید آهسته باشد. شاید کیسه هوای اتومبیل شما خاموش باشد

یافتن مکانی مناسب برای ساییدن یا تصادف

جاده را بررسی کنید تا یک نقطه ایمن برای سایش پیدا کنید. اگر قادر نیستید تا اتومبیل خود را بطور کامل متوقف سازید، بدنبال یک محیط باز باشید؛ جایی که بتوانید بدون برخورد با چیزی به حرکت ادامه دهید.

اگر تمام گزینه های ذکر شده در بالا موثر واقع نشد، بدنبال چیزی برای تصادف باشید. بهترین چیز پیدا کردن یک برآمدگی پرپشت است که با ساییدن به آن سرعت اتومبیل را تا نصف کاهش دهید. اگر این برآمدگی را پیدا نکردید، دنبال علف‌های پرپشت باشید و در طول آنها رانندگی کنید تا سرعت شما کاهش یابد.

اگر هیچکدام از این موارد پیدا نشد، به خاکی بکشید. هرچند که جاده خاکی(شنی یا ماسه ای) ناپایدار است و سرعت شما را به شدت کاهش می‌دهد. پس مراقب باشید.

اگر به دنبال یک محیط ایمن می گردید، جدول‌های کم عمق را انتخاب کنید که پس از برخورد با آن دوباره به ترافیک باز نگردید.