دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

چراغ چک موتور که به عنوان چراغ نشان ­‌دهنده عیب نیز نامیده می­‌شود، علامتی از سوی ECU یا کامپیوتر خودرو  که در واقع بیانگر این است که خطایی رخ داده است.

توجه کنید که روشن شدن چراغ چک به طور قطعی نتواند بیانگر بروز ایرادی در خودرویتان باشد و در برخی موارد مانند روشن کردن موتور اتومبیل بعد از چندین ساعت یا در صبح هنگام میتواند قابل چشم پوشی باشد. معمولا در این موارد چراغ چک پس از طی نمودن مسافتی نسبتا کوتاه و یا روشن خاموش کردن موتور اتومبیل خاموش می شود اما در صورت روشن ماندن دائمی چراغ چک یا تکرار این مساله در روزهای آینده باید جهت تشخیص و رفع اشکال اتومبیل به تعمیرگاه مراجعه شود. این نکته فراموش نشود که روشن شدن چراغ چک اتومبیل دلایل مختلفی دارد که ممکن است بسیار ساده و یا بدلیل یک اشکال اساسی باشد. در اینجا به تعدادی از رایج ترین علل روشن شدن چراغ چک می پردازیم.

خراب شدن سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن وظیفه اندازه‌ گیری میزان اکسیژن سوخته نشده را در اگزوز خودرو عهده دار است. از این رو اطلاعات به کامپیوتر خودرو فرستاده می‌شود تا بهترین نسبت سوخت و هوا وارد سیلندرها شوند. البته احتمال دارد زمان تعویض سنسور‌ها فرا رسیده باشد ولی همچنان موتور به عملکرد خود ادامه دهد که البته در شرایط پیش آمده ، مصرف سوخت بیش‌تر میشود. به این نکته توجه داشته باشید که یک سنسور معیوب در مدت طولانی می‌‌ تواند موجبات خراب شدن قطعاتی مانند کاتالیزور و شمع‌ ها را به همراه داشته باشد.

بسته نبودن درب باک بنزین

در برخی موارد دیده شده است که بسته نبودن درب باک بنزین یا شل بودن درب آن باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شود. بر این اساس در صورتی که به تازگی باک خودرویتان را پر کرده اید و چراغ چک روشن شده است بهتر است درپوش باک خودرو را چک کنید تا شاید مشکل برطرف شد.

خراب شدن مبدل کاتالیستی

مبدل کاتالیستی در سیستم اگزوز قرار دارد و در واقع نقش این قطعه بدین نحو است که کربن مونواکسید تولید شده در موتور را به کربن دی اکسید تبدیل کند. گفتنی است تعویض به موقع روغن میتواند نقش به سزایی در افزایش طول عمر مبدل کاتالیستی داشته باشد.

خرابی کوئل و یا شمع‌ ها

کوئل وظیفه دارد که الکتریسیته با ولتاژ بالای مورد نیاز برای فرآیند جرقه ‌زنی در شمع‌ ها را تامین کند. در واقع در خودروهای قدیمی یک کوئل برای تمام سیلندرها درنظر گرفته می‌ شد اما در خودروهای جدید به ازای هر سیلندر یک کوئل تعبیه شده است. به عنوان مثال بوگاتی شیرون ۱۶ کوئل دارد. البته این موضوع ارتباطی به تعداد کوئل‌ های خودروی شما ندارد؛ در صورتی که یکی از کوئل‌ ها نیز به درستی کار نکند ، شاهد روشن شدن چراغ‌ چک در صفحه آمپر خودرویتان خواهید بود. ضمنا در بیشتر مواقع خرابی کوئل ناشی از ایرادات موجود در شمع و سیم‌های شمع است.

[irp posts="1216" name="راه‌های کاهش دمای موتور خودرو و جلوگیری از جوش آوردن"]

خرابی وایر شمع

نقش وایر اتصال بین شمع و کوئل است و درصورتی که وایر به درستی کار نکند، دیگر امکان جرقه زنی در موتور وجود نخواهد داشت و چراغ چک روشن خواهد شد. لرزش خودرو در هنگام درجا کارکردن و افت قابل توجه قدرت موتور از علائم خراب شدن وایر است.

از کار افتادن سنسور هوای ورودی

سنسور هوای ورودی وظیفه دارد که میزان هوایی که به موتور وارد می‌شود را بررسی کند و اطلاعات لازم را برای کامپیوتر خودرو ارسال کند. لرزش درجا، مشکل در استارت زدن و تغییر ناگهانی در موقعیت پدال گاز می‌‌توانند از علائم خرابی این سنسور باشند. همچنین اگر موتور خفه می‌ کند یا مصرف سوخت بالاتر است، مشکل می‌ تواند از سنسور ورودی هوا باشد.

ایراد در سیستم دزدگیر

در صورتی که سیستم دزدگیر خودرویتان عملکرد درستی نداشته باشد، ممکن است موجب خالی شدن باتری و در نتیجه روشن شدن چراغ چک شود.

نشتی سیستم خلأ

هر ماشینی چند سیستم خلأ دارد که کارهای مختلفی را انجام می‌ دهند. به عنوان مثال در بوستر ترمز‌ها از سیستم خلأ استفاده می‌شود. در موتور نیز خلأ اهمیت فراوانی دارد. از این رو اگر خودرو در هنگام کارکردن درجا ضربه می‌ زند یا دور موتور بالا باقی می‌ماند، ممکن است نشتی خلا در سیستم‌ ها وجود داشته باشد.

نکته شایان ذکر اینکه شلنگ‌ های خلأ پس از مدتی خشک و شکننده میشوند و ترک‌ هایی روی آن‌ها ایجاد میشود که مهم‌ ترین علت نشتی خلأ نیز می‌تواند همین موضوع باشد.

ایراد در سیستم EGR

سیستم EGR که وظیفه باز چرخانی گاز اگزوز را برعهده دارد، با کاهش دما میزان گاز نیتروژن مونو اکسید خروجی از اگزوز را کاهش می‌دهد و بازدهی موتور را نیز بهبود می‌بخشد. گرفتگی شیر این سیستم میتواند موجب پیدایش اختلال در عملکرد این سیستم باشد. از این رو در چنین شرایطی شیر یا باید باز شده و تمیز شود یا به طور کلی با قطعه جدیدی تعویض شود.

ایراد باتری

در یک ‌سری از خودروهای جدید، علاوه بر چراغ وضعیت دینام ، چراغ چک برای خراب شدن باتری نیز وجود دارد.

به هر حال اگر چراغ چک اتومبیلتان روشن شده است، ساده‌ ترین کار مراجعه به نمایندگی محسوب می‌شود که البته در این صورت متحمل هزینه به نسبت زیادی خواهید شد. اما اگر تصمیم دارید خودتان آستین بالا بزنید و مشکل را پیدا کنید، می‌ توانید یک دستگاه اسکنر OBD II را با قیمت نه چندان زیادی تهیه کنید. این دستگاه به پورت OBD II خودرو که معمولا در سمت راننده قرار دارد متصل شده و ارورهایی که وجود دارد را به گوشی همراه شما می‌ فرستد. پس از آن با سرچ در اینترنت می‌ توانید نسبت به معنای خطاهای مختلف آگا‌هی پیدا کنید. البته فراموش نکنید قبل از خریدن دستگاه، از هماهنگی آن با مدل خودرویتان اطمینان حاصل کنید.

راه حل موقتی برای خاموش شدن چراغ چک خودرو

ریست کردن ECU یک راه‌حل موقتی برای زمانی است امکان دسترسی به تعمیرگاه را ندارید. برای ریست کردن کامپیوتر باید قطب منفی یا مثب باتری خودرو را برای مدت ۲ الی ۳ دقیقه قطع و سپس وصل کنید. این کار می‌تواند خطاهای احتمالی را پاک کند و منجر به خاموش شدن چراغ چک شود. این احتمال وجود دارد که در برخی از مواقع اطلاعات نادرستی در سیستم کامپیوتر خودرو ثبت شود که با این کار از بین می‌روند اما در صورتی که راه‌حل گفته شده جواب نداد باید سراغ تعمیرگاه‌ها بروید.