رانندگی در شب و چراغ جلوی ماشین

فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان موجب کوتاه شدن روزها می‌شود و این امر باعث می‌شود تا سلامت چراغ جلو در خودروها بیش از پیش اهمیت پیدا کند. این موضوع یکی از نکات نگهداری خودرو در زمستان را نیز شامل می شود که رانندگان باید به آن توجه کنند.

باید گاهی در شب با خودرو خود رانندگی کرده و همچنین به صورت دوره‌ای چراغ‌های خودرو را بررسی کنند تا از سلامت آن‌ها اطمینان یابند.

بر اساس یک نظرسنجی صورت گرفته در آمریکا، 28 درصد رانندگان به دلیل خرابی یا ضعیف بودن نور چراغ‌های جلو، در دیدن جاده مشکل دارند که این امر می‌تواند تهدیدی بسیار بزرگ برای راننده و عابرین پیاده در شب باشد.

چراغ‌های جلو هنگام رانندگی در شب، در دید راننده از فضای پیش رو، اهمیت بسیاری دارد. برای جلوگیری از بروز حادثه و رسیدگی به چرا‌غ‌های جلو، چند مورد را باید رعایت کرد:

چراغ‌ها را قبل از سوختن تعویض کنید

بسیاری از رانندگان آنقدر صبر می‌کنند تا چراغ‌ها بسوزد، آن‌ گاه اقدام به تعویض آن‌ها می‌کنند. در صورتی ممکن است این اتفاق در هنگام رانندگی در شب رخ دهد و همان طور که می‌دانید، رانندگی در شب بدون چراغ یا با یک چراغ کمتر، کاری دشوار و خطرناک است. اگر به یاد ندارید که آخرین بار چه موقع چراغ‌ها را تعویض کردید، احتمالا زمان تعویض آن‌ها فرا رسیده است.

مطلب پیشنهادی: چراغ بدرقه خودرو چیست؟نحوه فعال کردن آن چگونه است؟

هر دو چراغ‌ را با هم تعویض کنید

هنگام تعویض چراغ‌ها، حتما هر دو چراغ را با هم تعویض کنید. دو چراغ نو، میدان دید وسیع‌تری در اختیار شما می‌گذارد تا یک چراغ نو و یک چراغ قدیمی.

حباب چراغ‌ها را تعویض کنید

ممکن است پس از چندین سال رانندگی، حباب چراغ جلو زرد رنگ و کدر شود. این امر موجب کاهش میدان دید در شب می‌شود که در اسرع وقت این حباب‌های فرسوده باید با حباب‌های جدید جایگزین شوند.

چراغ‌ها را تنظیم کنید

یکی از موارد بسیار مهم در رابطه با چراغ‌های جلو، تنظیم بودن آن‌ها است که باید به صورت منظم تنظیم بودن نور چراغ‌ها کنترل شود. در غیر این صورت ممکن است با به هم خوردن تنظیم آن‌ها، موجب اختلال دید رانندگان دیگر در جاده شده و باعث بروز تصادف یا حادثه شود.

مطلب پیشنهادی: چگونه سفری ایمن داشته باشیم

شما مخاطبان عزیز می‌توانید سوالات خود را در این باره با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.