روش صحیح باتری به باتری کردن خودرو

اگر در حین رانندگی ماشینتان خاموش شد و فکر کردید که باتری تمام کرده اید، لازم نیست خیلی نگران شوید. در این شرایط سه راه پیش روی شماست. اول می توانید زنگ بزنید به امداد خودرو تا بیاید و باتری خودرو شما را عوض کند، که البته بهترین و راحت ترین فکر ممکن است. دومین راه این است که اگر راننده حرفه ای بوده باشید از قبل یک پاور بانک در صندوق خودرو خود گذاشته اید و در این لحظه می توانید آن را در آوردید و به راحتی خودرو را روشن کنید.

اما یک راه حل دیگر هم وجود دارد و آن این که باتری به باتری کنید. یعنی یک نفر را پیدا کنید که حاضر باشد به شما کمک کند تا باتری به باتری کند. این مقاله میخواهد در این باره اطلاعات کافی به شما بدهد. ابتدا به این سوال پاسخ خواهد داد که آیا این کار ضرری برای خودرو شما دارد و در ادامه شما را با مراحل آن آشنا خواهد کرد. با ما همراه باشید.

مطمئن شوید که مشکل قطعا از باتری است

چراغ های خودرو را روشن کنید، آیا شدت نور آن ها طبیعی است یا ضعیف شده است، اگر که نور آن ها کمی ضعیف شده است و قدرت قبل را ندارند حال شما تقریبا مطمئن هستید که مشکل از باتری است ولی اگر اینچنین نیست باتری شما قدرت کافی را دارد و باید پیگیر مشکل در جایی دیگر باشید.

• سوییچ را بچرخانید و ببینید که اصلا چراغ های داخلی و داشبورد روشن می شوند یا خیر، حتی در ضعیف ترین باتری ها هم با نور بسیار اندک قادر خواهید بود چراغ ها را ببینید. اگر کلا مطمئن هستید هیچ چراغی روشن نمی شود آنوقت بدانید که احتمالا مشکل از سویچ است.

• آیا هنگام استارت زدن خودرو سعی در روشن شدن دارد و این اتفاق نمی افتد و یا در همان ابتدای استارت زدن سریع قطع می شود؟ اگر در همان ابتدای کار سریع قطع می شود مشکل شما باتری نخواهد بود

آیا باتری به باتری کردن برای خودرو ضرر دارد؟

با رعایت موارد ایمنی و اصول باتری به باتری کردن ماشین، ضرری متوجه خودرو شما نخواهد شد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که باتری به باتری کردن فقط موقتاً ماشین شما را راه می‌اندازد. بهتر است شما در اولین فرصت ممکن باتری ماشین خود را تعویض نمایید. همچنین یادآوری این نکته ضروری است که با رعایت آداب نگهداری باتری ماشین، تا حد زیادی می‌توانید عمر مفید باتری ماشین خود را افزایش دهید و از خرابی باتری ماشین خود پیشگیری کنید. توجه داشته باشید که به احتمال زیاد، خودرو شما پس از خاموش شدن، دوباره روشن نخواهد شد و شما مجدداً باید عمل باتری به باتری را از نو انجام دهید.

مراحل باتری به باتری کردن خودرو

1- یک خودرو با باتری سالم برای باتری به باتری کردن پیدا کنید .

2- کابل باتری که از قبل تهیه نموده اید را از صندوق خارج کنید.

3- خودرو با باتری سالم را طوری در کنار خودرو مشکل دار پارک کنید که طول کابل کافی باشد.

4- سوئیچ هر دو خودرو را ببندید و کاپوت جلو را باز کنید.

5- باید بدانید که هر باتری دوقطب + و – دارد که بر روی آن درج شده است پس قطب های باتری را شناسایی کنید . شما می توانید با رنگ کابل نیز متوجه قطب های باتری شوید . کابل مشکی رنگی که به باتری متصل است، برای قطب – به کار می رود و ضخامت کمتری دارد و کابل قرمز رنگ برای قطب + است که نسبت به کابل مشکی ضخیم تر است.

6- یک قسمت فلزی ترجیحا بدون رنگ یا پیشرانه برای اتصال کابل منفی در خودروی که باتری آن خوابیده ، مشخص نمایید.

7- یک طرف کابل مثبت قرمز رنگ را به قطب + باتری دشارژ شده متصل کنید و طرف دیگر را به قطب + باتری سالم وصل نمایید.

8- کابل منفی مشکی رنگ را به قطب منفی باتری سالم وصل نمایید.

9- سمت دیگر کابل مشکی رنگ را اگر به قطب – باتری دشارژ شده متصل کنید خرابی ECU را به دنبال دارد . توجه کنید اگرکابل ها را برعکس متصل نمایید، ممکن است باتری ها منفجرگردند.

10- هیچ گاه گیره ی کابل منفی در خودروی مشکل دار را به قطب منفی باتری خراب وصل نکنید . محل نصب مناسب، روی قسمتی از بدنه ی فلزی یا موتور این خودرو می باشد.

11- اکنون که به روش گفته شده اتصالات را انجام دادید ، خودروی سالم را استارت زده و بعد ازچند دقیقه و بدون خارج کردن کابل ها، به خودروی دشارژ شده استارت بزنید.

12- اگر خودرو روشن شد اتصال کابل مشکی را از بدنه ی خودروی مشکل دار خارج کنید. اتصال طرف دیگر کابل مشکی را نیز از خودروی سالم خارج کنید.سپس کابل قرمز متصل شده را از خودروی سالم خارج کنید سپس در انتها کابل قرمز متصل شده را از خودروی معیوب خارج کنید.

اگر از روشن کردن خودرو مدت زمانی می گذرد، احتمال دارد که باتری سالم و تنها دشارژ شده باشد که در این صورت اگر مسافتی در حدود نیم ساعت را با خودرو طی کنیم باتری شارژ می شود، به غیر از آن باتری مشکل دارد و باید عوض شود.

اما اگر ماشین روشن نشد، کمی صبر کنید و سپس خودروی سالم را استارت بزنید و بعد از دو دقیقه و بدون خارج کردن کابل ها، به خودروی دشارژ شده استارت بزنید. اگر باز هم روشن نشد، احتمالا سیم کشی و یا آلترناتور خودرو ایراد دارد.