سامانه استعلام اصالت خودرو برای معامله و خرید و فروش خودرو

در معامله خودرو و خرید و فروش ماشین، استعلام اصالت خودرو یکی از مهمترین مراحل است. نبود سامانه استعلام اصالت خودرو به صورت آنلاین و انجام معاملات با قولنامه و بدون انجام مراحل تعویض پلاک از جمله مواردی است که سبب بروز مشکلات مختلف برای خریدار و فروشنده می شود. استعلام اصالت خودرو از راه های مختلفی قابل انجام است؛ از جمله استعلام اصالت خودرو با شماره شاسی، بررسی بیمه نامه، بررسی سند خودرو یا برگ سبز خودرو، بررسی کارت خودرو و ... که با بررسی این مدارک می توانید با خیالی آسوده معامله را انجام دهید.

استعلام اصالت خودرو چیست؟

استعلام اصالت خودرو درواقع اطمینان از صحت اطلاعات مندرج در اسناد و مدارک خودرو شامل برگ سبز خودرو (سند مالکیت خودرو)، سند کمپانی سازنده و کارت خودرو با مشخصات حک شده روی بدنه، موتور خودرو، شاسی خودرو و ... است.

تایید اصالت خودرو معمولا در مراکز تعویض پلاک و توسط افسر یا کارشناس راهور انجام می شود. اما به زودی با راه اندازی سامانه استعلام اصالت خودرو می توانید به صورت آنلاین نیز از صحت سند خودرو و مدارک وسیله نقلیه مطمئن شوید.

سامانه تشخیص اصالت خودرو

تشخیص اصالت خودرو، نیازمند استعلام از نهادهای مختلف دولتی و خصوصی و تایید آن از سوی این مراجع است.

براساس قانون برنامه ششم برای پیشگیری از جرایم خودرویی سرویس جدیدی طراحی و اکنون به‌صورت پایلوت در دسترس قرار گرفته است.

بنا بر قانون برنامه ششم نهادهای مختلف فراجا، شرکت‌های ثبت اسناد، بیمه مرکزی، وزارت صمت، سازمان ثبت اسناد و اپراتورهای پی‌جی‌اس‌پی مکلف شدند سرویسی جداگانه برای تشخیص اصالت خودرو راه‌اندازی کنند.

شرکت سیتاد که به عنوان اپراتور اول گذرگاه عمومی خدمات دولت الکترونیک (PGSB) فعالیت دارد؛ در حال راه‌اندازی سرویس یا سامانه استعلام اصالت خودرو است که به زودی از آن رونمایی می‌شود و در سایت فرمون نیز می توانید از این سامانه استعلام اصالت خودرو را دریافت کنید.

 به کمک این سامانه، انجام استعلام ها بین نهادهای خصوصی و دولتی در بستر شبکه اختصاصی دولت یا اینترنت فراهم می شود و معاملات و خرید و فروش خودرو با اطمینان بیشتری انجام می گیرد و می تواند در کاهش مراحل اداری و الکترونیکی شدن این فرآیندها کمک بسیاری کند.

سامانه استعلام اصالت خودرو ممکن است ترکیبی از دو یا چند خدمت باشد و استعالامات مختلف از نهادهای ذیربط تجمیع شود. به این ترتیب، به جای اینکه فرد زمان و هزینه زیادی را برای مراجعه به ادارات مختلف و دریافت یک خدمت صرف کند، می‌تواند از این سامانه استفاده کند.

بررسی اصالت مدارک و تطبیق با شماره شاسی و سایر مشخصات خودرو

از جمله مواردی که در تایید اصالت خودرو باید لحاظ شود؛ مشخصات اصلی وسیله نقلیه ازجمله، شماره شاسی، اتاق خودرو و رنگ آن است. تغییر و تعویض این موارد باعث تغییر در اصالت خودرو شده و موجب عدم تایید آن در مرکز تعویض پلاک خواهد شد.

ماده 30 قانون راهنمایی و رانندگی به طور خاص به موضوع تغییر و تعویض بخش های مختلف خودرو می پردازد:

ـ تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه شامل موتور، شاسی، اتاق و نیز رنگ بدون مجوز راهنمایی و رانندگی ممنوع است، در صورتی‌ که بدون مجوز اقدام به تعویض موارد فوق شود بنا به تشخیص واحد رسیدگی به اعتراضات مندرج در ماده (5) متخلف ملزم به پرداخت جریمه به مبلغ ¼تا⅛(یک چهارم تا یک هشتم) قیمت قطعه و یا رنگ تغییر یافته خواهد شد و در صورت عدم کشف فساد در احراز اصالت قطعه تعویض شده و خودرو نسبت به اصلاح سند اقدام لازم به‌عمل می‌ آید. چنانچه قطعه تغییریافته فاقد استانداردهای لازم و مقررات فنی باشد نسبت به اوراق نمودن خودرو اقدام خواهد شد.

جهت بررسی اصالت خودرو باید مدارک و مشخصات خودرو با خود خودرو تطبیق داده شود.

تطبیق برگ سبز و مدارک خودرو

مشخصات یک خودرو بر روی سند یا برگ سبز خودرو به طور کامل نوشته شده است. این مشخصات شامل:

 • نوع
 • سیستم
 • تیپ خودرو
 • رنگ خودرو
 • نوع سوخت
 • تعداد سیلندر
 • ظرفیت سرنشین
 • تعداد محور
 • تعداد چرخ
 • شماره موتور
 • شماره شاسی
 • شناسه وسیله نقلیه (VIN)
 • شماره انتظامی یا شماره پلاک
 • مشخصات مالک
 • مشخصات خریدار

است. علاوه بر سند، هر خودرو دارای سند کمپانی سازنده و کارت خودرو یا کارت شناسایی وسیله نقلیه می باشد که تمامی این موارد در اسناد مختلف باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند.

تطبیق شماره شاسی خودرو یا شماره VIN خودرو

شماره شاسی یا شماره شناسایی خودرو که به نام شماره VIN نیز شناخته می شود، یک کد الفبایی منحصر به فرد است که به هر خودرو اختصاص داده می شود. این شماره مانند اثر انگشت یک وسیله نقلیه است که حاوی اطلاعات مهمی در مورد ساخت، مدل، نوع موتور، محل ساخت و غیره است. بررسی VIN برای شناسایی و تایید اصالت خودرو ضروری است.

شماره VIN معمولاً در چندین مکان در یک وسیله نقلیه حک یا چسبانده می شود که معمولا زیر شیشه جلوی خودرو (سمت راننده) دردسترس‌ترین آن است. برای تایید اصالت خودرو باید این شماره را از روی خودرو مشاهده و با شماره مندرج روی کارت خودرو یا برگ سبز خودرو مطابقت داد.

تطبیق رنگ خودرو

یکی از مواردی که در تعیین اصالت خودرو باید بررسی شود؛ رنگ خودرو می باشد. تغییر رنگ خودرو بدون اخذ مجوز، غیرقانونی بوده و تخلف محسوب می شود و تغییر رنگ خودرو باید از طریق قانونی و مراجعه به مراکز تعویض پلاک انجام گیرد. در بررسی اصالت خودرو، رنگ خودرو باید با آنچه در برگ سبز آمده است یکسان باشد.

تطبیق پلاک خودرو

یکی دیگر از مواردی که در تایید اصالت خودرو باید بررسی شود؛ تطبیق شماره پلاک انتظامی با آنچه در سند خودرو آمده است می‌باشد. پلاک جلو و عقب خودرو باید با شماره پلاک مندرج روی کارت خودرو و برگ سبز خودرو یکسان باشد.

تطبیق شماره موتور خودرو

شماره موتور خودرو بر روی بدنه سیلندر حک می شود و در خودروهای مختلف در قسمت‌های مختلفی از سیلندر است. مشاهده و خواندن این شماره معمولا کار چندان راحتی نیست. در تایید اصالت خودرو این شماره نیز باید با شماره مندرج بر روی کارت سبز خودرو مطابقت داشته باشد.