سرویس خودرو چیست و شامل چه مواردی می شود؟

صرف نظر از اینکه چه خودرویی دارید، سرویس های دوره ای، از مهم ترین اقداماتِ نگهداری و مراقبت از خودرو هستند. در این سرویس های دوره ای برخی از قطعات خودرو، تعویضی هستند، تعداد دیگری باید در زمان های مشخص بررسی و در بعضی موارد قطعه ای نیاز به تنظیم و یا گاهی نیز تمیز شدن دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع سرویس های دوره ای و مواردی که مورد بررسی قرار می گیرند آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انواع گوناگون سرویس خودرو

در زمینه تعمیر و نگهداری خودرو نکات زیادی وجود دارد که باید به تمام آن ها توجه داشت. این نکات می توانند به شما کمک کنند تا با تعدادی ابزار ساده و کمی تجربه خودروی خود را همواره در شرایط خوب نگه دارید. فروشگاه‌های مختلف اتومبیل، خدمات مختلفی را برای خودرو ارائه می‌دهند. این موارد می‌تواند شامل سرویس موقت، سرویس کامل اتومبیل، سرویس اصلی، تعویض روغن و فیلتر و یا سرویس تعیین شده از سوی تولید کننده باشد. هر یک از این موارد، خدمات و قیمت خاص خود را دارند.

خدمات تعویض روغن و فیلتر

این مورد یکی از اساسی ترین خدمات خودرو است که تعمیرگاه‌ها ارائه می‌دهند. همچنین یکی از ارزانترین آنها نیز محسوب می‌شود. انواع گوناگون سرویس خودرو نیز شامل تعویض روغن موتور و فیلتر است. این نوع سرویس به افراد اطمینان می‌دهد که موتور خودروی آنها از روغن کاری مناسب برخوردار است که آن نیز عملکرد بهینه موتور خودرو را تضمین می‌کند. تنها مشکلی که در این نوع سرویس وجود دارد این است که پرسنل گاراژ یا تعمیرگاه، تنها بر روی موتور خودرو تمرکز می‌کنند.

سرویس موقت

گاراژها یا تعمیرگاه‌های مختلف، موارد گوناگونی را در سرویس موقت خود درج می‌کنند. به طور کلی، این مورد می‌تواند شامل بازرسی چشمی حدود 35 قطعه اصلی خودرو باشد. این اجزاء برای عملکرد بهینه خودرو بسیار مهم هستند. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از: ABS ، فاصله تسمه تایم، تسمه فرمان، باتری، فرمان و سیستم تعلیق، لنت‌های ترمز، خطوط سوخت رسانی و موارد دیگر. این موارد علاوه بر تعویض روغن و فیلتر و یا جایگزینی سایر مایعات خودرو هستند. حالت ایده آل این است که خودرو خود را هر شش ماه یا پس از طی هر 9000 کیلومتر سرویس موقت کرد.

سرویس کامل

در حال حاضر توصیه می‌شود در هر 12 ماه یا پس از طی هر 18000 کیلومتر، اتومبیل را به طور کامل سرویس داد. خب سوال اینجاست که یک سرویس سالانه اتومبیل شامل چه مواردی است؟ یک سرویس کامل حدود 15 تا 30 مورد اضافی را، نسبت به آنچه در یک سرویس موقت اتومبیل دریافت می‌شود بررسی و معاینه می‌کند. مهمترین این موارد شامل بررسی سیستم خنک کننده، عملکرد دریچه هوا، وضعیت درپوش توزیع کننده و بررسی کامل گیربکس و موتور است. این سرویس همچنین می‌تواند شامل بررسی وضعیت لاستیک، یاتاقان چرخ‌ها و استارت خودرو باشد.

ارزیابی‌ها و بررسی‌ها در یک سرویس کامل اتومبیل گسترده‌تر است. تعمیرگاه همچنین می‌تواند براساس دستورالعمل‌ها و توصیه‌های تولید کننده وسیله نقلیه، موارد اضافی را بررسی کند. باید توجه داشت که هر کار و بررسی اضافی که روی اتومبیل انجام می‌شود، هزینه اضافی نیز به همراه دارد.

سرویس اصلی

این مورد مانند یک سرویس کامل اتومبیل است. برخی تعمیرگاه‌ها این نوع خدمات را ارائه نمی‌دهند، چراکه موارد مورد بررسی در آن، در سرویس کامل ارائه شده از سوی آنان، کاملا پوشش می‌یابد. برای آن دسته از تعمیرگاه‌هایی که این سرویس را ارائه می‌دهند، شامل مواردی است که در یک سرویس کامل قرار دارند، به علاوه تعویض شمع خودرو و سایر اجزای اتومبیل که در معرض استهلاک قرار دارند.

سرویس شرکت تولید کننده

این نوع از خدمات سرویس اتومبیل کامل‌ترین نوع سرویس و همچنین گرانترین آن محسوب می‌شود. این سرویس تمام موارد موجود در چک لیست دفترچه راهنمای سرویس وسیله نقلیه را شامل می‌شود. از موتور و سیستم انتقال نیرو گرفته تا سیستم‌های الکتریکی، سیستم خنک کننده و اگزوز اتومبیل. همه بررسی‌ها در این نوع سرویس پوشش داده می‌شود.

هر تعمیرگاه اتومبیل و یا گاراژی این نوع خدمات را ارائه نمی‌دهد. در اکثر موارد، فقط نمایندگی‌های مجاز خودرو که دارای مراکز ارائه سرویس باشند چنین خدماتی را ارائه می‌دهند. البته تعمیرگاه‌های مستقل و غیر وابسته اتومبیل نیز وجود دارند که بتوانند سرویس شرکت تولید کننده خودرو را ارائه دهند. بهتر است هنگام استفاده از خدمات سرویس یک تعمیرگاه، ابتدا از تسلط آنان بر برند خاص خودرو اطمینان حاصل کرد.

مواردی که شامل سرویس دوره ای خودرو می شوند

روغن موتور خودرو

از مهمترین اولویت های نگهداری صحیح خودرو، سرویس دوره ای روغن موتور است که توصیه می شود مقدار آن به صورت مداوم بازدید شود. در زمانی که سطح روغن موتور پایینتر از min بود، باید مقداری روغن به آن اضافه شود تا سطح روغن بین دو علامت روی گیج قرار گیرد. زیاد بودن روغن هم می تواند آسیب رسان باشد. توجه داشته باشید که اگر از خودرو برای مدتی استفاده نکنید امکان فاسد شدن روغن وجود خواهد داشت و باید با توجه به توصیه های شرکت سازنده، به حداکثر زمان بین تعویض روغن موتور خودرو توجه داشت.

فیلتر روغن

طبق توصیه اکثر شرکت های خودروسازی، در هر دوبار تعویض روغن موتور خودرو، باید یک بار فیلتر روغن هم تعویض شود. یعنی به صورت یک درمیان که روغن تعویض می شود، فیلتر آن هم تعویض شود. این کار می تواند منجر به افزایش شتاب خودرو و کاهش مصرف سوخت هم شود.

فیلتر هوا

اگر عمل فیلتراسیون هوای خودرو به خوبی انجام نگیرد، سیستم سوخت رسانی خودرو منجر به نارسایی می شود. همچنین رینگ های پیستون مورد تخریب قرار می گیرند، شتاب خودرو کم می شود، مصرف سوخت بالا می رو و همچنین آلاینده های خروجی از اگزوز هم بیشتر می شوند. به همین دلیل تعویض فیلتر هوای خودرو از مهمترین مراحل سرویس دوره ای خودرو محسوب می شود.

تسمه تایم خودرو

منظور از تایم، زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها می باشد و برای انتقال نیروی میل لنگ به میل سوپاپ از تسمه تایم خودرو استفاده می شود. برای جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم باید آن را در زمان های مشخصی که کارخانه تولید کننده خودرو مشخص کرده است، تعویض نمود. اصلی ترین عواملی که منجر به پارگی تسمه تایم می شود، دور موتور های بالا بخصوص بالای ۴۰۰۰ می باشد که استهلاک قطعات خودرو را بالا می برد. برای آشنایی بیشتر با تسمه تایم خودرو می توانید از این لینک استفاده کنید.

شمع های خودرو

شمع ها وظیفه مشتعل کردن مخلوط سوخت و هوا را در موتور به عهده دارند. نوک شمع ها باید همواره تمیز و سفید باشد و اثری از دوده و چربی در آن دیده نشود. از نشانه های خرابی شمع خودرو می توان به، جرقه های نامنظم، استارت نامناسب، شتاب کم و لرزش در دور پایین موتور اشاره نمود. توجه داشته باشید که گاز دادن های بیش از حد و یا کمتر از حد (دنده مرده) عمر موتور را کاهش می دهند. شمع ها را باید در صورت خرابی به سرعت تعویض نمود.

ضد یخ

از مهمترین مواردی که در خودرو باید رعایت کرد میزان ضدیخ خودرو می باشد. ضدیخ خودرو در تابستان از جوش آوردن خودرو و در زمستان از یخ زدگی موتور خودرو جلوگیری می کند و مشخصا از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه داشت. مایع خنک کننده خودرو را باید همواره چک کنید. البته این کار را باید در زمانی که دمای موتور پایین است انجام دهید زیرا در زمان داغ بودن موتور، سطح آب بالا بوده و معیار دقیقی نمی باشد. و هرگز نباید در زمان داغ بودن موتور، درب مخزن رادیاتور را باز نمایید زیرا آب داغ روی صورت شما پاشیده می شود. اهمیت ضدیخ در خودرو بسیار بالا بوده و همواره باید میزان ان را چک کنید.

روغن ترمز

روغن ترمز هم از مهمترین قسمت های سرویس دوره ای خودرو محسوب می شود. این مایع معمولا پس از ۲سال رطوبت را به خود جذب می کند و پس از این مدت، ۳درصد این مایع آب است. این آب موجود در ترمزهای شدید به بخار تبدیل می شود و از قدرت ترمزگیری می کاهد. به همین دلیل باید پس از طی کردن حداکثر ۶۰ هزار کیلومتر، روغن ترمز را تعویض نمود. همچنین لنت های خودرو هم در زمان های معینی که در کاتالوگ خودرو ( دفترچه راهنمای خودرو) نوشته شده است باید تعویض شود.

باطری خودرو

در زمان هایی که موتور خودرو خاموش است و تجهیزات برقی خودرو روشن می باشند، تخلیه سنگین باطری خودرو انجام می شود. این مورد اگر زیاد تکرار شود منجر به فرسودگی و خالی شدن شارژ باطری خواهد شد. توجه داشته باشید که شارژ کم یا بیش از حد دینام به باطری خودرو آسیب می رساند. همچنین گرما و سرمای زیاد هم می تواند به باطری خودرو آسیب برساند. توجه داشته باشید که چک کردن باطری و تعویض آن در صورت لزوم از مهمترین بخش های سرویس دوره ای خودرو محسوب می شود.

چرخ ها و لاستیک های خودرو

جلوگیری از سایش تایر های خودرو بسیار مهم است. یکی از عوامل موثر بر سایش لاستیک ها، فشار باد داخل لاستیک می باشد. کم باد بودن لاستیک ها و افزایش تماس و بالارفتن اصطکاک آنها باعث افزایش سایش قسمت هایی از تایر که در تماس بیشتری با زمین اند می شود. از دیگر عواقب کاهش باد تایر ها، افزایش مصرف سوخت می باشد. دانستن عمر مفید تایرهای خودرو می تواند به سرویس دوره ای خودرو در بخش تایر ها کمک زیادی کند.

جدول سرویس دوره ای خودرو

سرویس‌های دوره‌ای مورد نیاز خودرو معمولاً به صورت جدول تنظیم می‌شود. معمولا در ستون عمودی، شرح سرویس و در ردیف افقی فاصله زمانی یا کیلومتر سرویس نوشته می شود. جداول سرویس‌ دوره‌ای خودروها در دفترچه راهنمای خودرو موجود است.

برخی حروف اختصاري مورد استفاده در جدول سرويسهاي دوره اي و معنی هر کدام در زیر آمده است:

ب : بازديد و كنترل و در صورت نياز تنظيم و يا تعويض پ : پاك گردد ت:تعويض گردد ر: روغنكاري گردد.

در شرایط کارکرد عادی هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر مسافت طی شده، معادل ۶ ماه کارکرد خودرو است.

قیمت متوسط یک سرویس خودرو

وقتی صحبت از خدمات سرویس خودرو می شود، هیچ استانداردی برای هزینه و قیمت آن وجود ندارد. قیمت سرویس می تواند از یک تعمیرگاه به تعمیرگاه بعدی و از شهری به شهر دیگر متفاوت باشد. همچنین تعداد و لیست خدماتی که یک تعمیرگاه خاص به عنوان سرویس و با انواع مختلف ارائه می دهد نیز با تعمیرگاه دیگر متفاوت است. هرچه مراحل بیشتری انجام شود و قطعات بیشتری بررسی شوند، سرویس مورد نظر هزینه بیشتری نیز به همراه دارد. به هرحال می توانید اجرت و دستمزد تعمیر پراید را اینجا ببینید. 

سرویس خودرو چقدر زمان می برد؟

اگر تنها قصد یک تعویض روغن و فیلتر ساده دارید، می توانید انتظار داشته باشید که سرویس اتومبیل شما در 10 تا 15 دقیقه به طور کامل انجام شود. یک سرویس موقت، اغلب حداقل به 2 ساعت زمان نیاز دارد. این موضوع بستگی به تعداد موارد موجود در چک لیست سرویس خودرو دارد. برای خدمات کامل خودرو می توانید حداقل 3 ساعت را در تعمیرگاه بگذرانید. هرچه سرویس دهی جامع تر و کامل تر باشد، زمان طولانی تری برای تکمیل فرآیند آن لازم است. این اعداد و ارقام، بدون در نظر گرفتن موارد و خدمات اضافی که احتمال دارد از سوی تعمیرگاه توصیه شود ارائه شده اند.