زمان واریز سهمیه بنزین هر ماه

پس از سهمیه بندی بنزین در سال گذشته مقرر شد که سهمیه ای معادل ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای سواری و موتورسیکلت‌ ها و 30 لیتر برای خودرو‌های سواری دوگانه سوز در ماه در نظر گرفته شود که قیمت این فرآورده نفتی به صورت سهمیه‌ای در هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و به صورت آزاد ۳۰۰۰ تومان تعیین شد. اما سوالی که ممکن است که پیش بیاید این است که این سهمیه دقیقا چه زمانی واریز می شود و کی باید منتظر شارژ شدن کارت سوخت خود باشیم؟

زمان واریز سهمیه بنزین و شارژ کارت سوخت

بنا به آنچه توسط مسئولین عنوان شده و البته در ماه های گذشته نیز به صورت عملی انجام شده است، سهمیه بنزین اول هر ماه در کارت سوخت شخصی افراد شارژ می شود. به این معنی که در ساعت 24 آخرین روز هر ماه که همزمان است با ساعات ابتدایی اولین روز ماه بعدی، سهمیه بنزین مطابق دستورالعمل و سهمیه ای که از پیش تعیین شده است، به کارت های سوخت واریز می شود. به عبارت دیگر سهمیه بنزین هر ماه در ساعت صفر اولین روز همان ماه به کارت سوخت خودروها واریز می شود.

سهمیه بنزین در چه صورت به ماه بعد منتقل می شود؟

سهمیه ۶۰ لیتری ماهانه بنزین افراد درصورت عدم استفاده به صورت خودکار به ماه بعد منتقل می‌شود، البته باید توجه داشت که پس از نه ماه، مازاد 540 لیتر از کارت سوخت شخصی افراد حذف می‌شود؛ بدین معنا که پس از این زمان، هرچه بیش از 540 لیتر در کارت سوخت افراد وجود داشته باشد، حذف خواهد شد.

ممکن است فردی تا پایان ماه نهم از سهمیه سوخت موجود در کارت سوخت شخصی خود استفاده نکند که در این شرایط ذخیره کارت وی همان 540 لیتر باقی می‌ماند و موجودی کارت او افزایش پیدا نمی‌کند.

برای خودروهای شخصی سواری، سهمیه بنزین به شرط عبور نکردن از 540 لیتر در کارت ذخیره می‌شود و قابل انتقال به ماه‌های بعد است.

آیا سهمیه بنزین افزایش پیدا می کند؟

بعد از سهمیه بندی بنزین و بعد از اینکه بنزین به صورت ناگهانی و بی خبر در ساعت 24 روز 24 آبان ماه 1398 سهمیه بندی و گران شد، زمزمه های بسیاری در مورد تغییر رویه برای در اختیار قرار دادن بنزین به مردم شنیده شد. این زمزمه ها از تک نرخی شدن بنزین شروع می شود و تا افزایش سهمیه بنزین ادامه دارد. موضوع تک نرخی شدن بنزین هنوز هم بلاتکلیف و معلق است و در مورد آن اظهار نظرهای بسیار زیادی می شود. اما سهمیه بنزین تغییرات کوچکی داشته است.

برای مثال در ابتدای سهمیه بندی بنزین برای تاکسی های اینترنتی سهمیه ای در نظر گرفته نشده بود که بعد از انجام بررسی ها به این خودروها نیز بر اساس پیمایش سهمیه اختصاص پیدا کرد. جزئیات اختصاص سهمیه بنزین به تاکسی های اینترنتی را اینجا بخوانید.