5 اشتباه بزرگ رانندگی

اغلب رانندگان از روی نا آگاهی موارد مهمی که در ادامه آمده است را رعایت نمی کنند. عدم رعایت این موارد در طولانی مدت می تواند باعث وارد آمدن خسارت به خودرو شود و رعایت آنها استهلاک ماشین را کم می کند.

1) گذاشتن پا روی ترمز در سرپایینی و نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها

بعضی مواقع زمانی که شما در حال رانندگی در یک سرازیری هستید برای جلوگیری از افزایش سرعت، پدال ترمز را دائماً نگه می‌دارید. این کار باعث می‌شود دمای بین لنت و دیسک ترمز بالا برود که باعث تاب برداشتن دیسک و از بین رفتن لنت ترمز خواهد شد. در این حالت سعی کنید در دنده‌های سنگین حرکت کنید تا مانع افزایش سرعت خودروی شما شود. همچنین در این صورت اگر احتیاج باشد پدال ترمز را به صورت ناگهانی فشار دهید سیستم ترمز بهتر عمل خواهد کرد.

نگه داشتن پدال زمان عبور از دست‌اندازها به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل فشار زیادی وارد می‌کند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

2) درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی

این کار باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز شده و این گرما به موتور منتقل می‌شود که برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

گرم شدن موتور قبل از حرکت، باعث می‌شود روغن در تمام بخش‌های موتور به آرامی و به طور کامل پخش شود. البته باید حواسمان باشد فشار دادن گاز و بالا بردن دور موتور به این فرآیند کمکی نمی‌کند. انجام ندادن این کار از آسیب رسیدن به خودروی شما جلوگیری می‌کند. بالا بردن دور موتور درست بعد از استارت زدن باعث می‌شود که به طور ناگهانی دمای بعضی از بخش‌های موتور بالا برود و این افزایش دما باعث فشار آمدن به قطعاتی از موتور می‌شود که به صورت محکم به هم چفت شده‌اند. برای یک عملکرد مطمئن بهتر است حداقل یک دقیقه بعد از استارت زدن، خودرو را به حرکت در آورید.

3) خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک

این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس و.. می‌شود.

مطلب پیشنهادی: چگونه خط و خش ماشین را برطرف کنیم؟

4) استفاده از خودرو زماني كه چراغ بنزين روشن است

در بيشتر خودروها پمپ بنزين باك خودرو در بنزين داخل مخزن بنزين شناور است، استفاده از خودرو زماني كه بنزين داخل مخزن آن از يك چهارم كمتر است، در مدت زمان طولاني باعث ايجاد مشكل در سيستم سوخت‌رساني خودروي شما مي‌شود.

5) بد استارت زدن به ماشین

می‌توانید با چند کار ساده مثل: خاموش کردن ضبط، برف پاک کن‌ها، و سایر وسایل جانبی ماشین تغییر بزرگی در نحوه استارت زدن خود ایجاد کنید. بیشتر فرسودگی که در موتور ایجاد می‌شود با استارت بد است. وقتی وسایل جانبی را خاموش می‌کنید دیگر لازم نیست که موتور موقع استارت فشار زیادی تحمل کند.

مطلب پیشنهادی: مهمترین دلایل خاموش شدن موتور در خودروهای مختلف