بخاری خودرو و هر آنچه باید در مورد نحوه کارکرد نگهداری و عیب یابی آن بدانید

در این فصل سرما بندرت می‌توانید ببینید که آمپر آب ماشین از حد وسط، به بالا یا بیشتر رفته باشد؛ یعنی هیچ‌گاه دمای موتور بالا نمی‌رود. بالا رفتن دمای موتور همیشه مضر و خطرناک نیست. شما در زمستان بیشترین استفاده را از دمای آب موتور می‌کنید. یکی از مهمترین مکان‌هایی که شما از دمای آب موتور استفاده می‌کنید، بخاری خودرو است. عده‌ای بر این باورند که بخاری نیز مثل کولر روی موتور فشار می‌آورد و نیروی موتور را مصرف می‌کند، در این مقاله قصد داریم ببینیم آیا این دیدگاه درست است یا خیر و چگونه می توان عیوب بخاری را برطرف کرد. با ما همراه باشید.

بخاری خودرو چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانید احتراق سوخت های فسیلی در درون محفظه موتور خودرو حرارت بالایی تولید می کند و این حرارت علاوه بر گرم کردن موتور خودرو و کمک به عملکرد بهینه آن باید مدیریت شود.

سیستم گرمایشی و سیستم خنک کننده خودروها به نوعی با یکدیگر در ارتباط هستند و عدم عملکرد صحیح هر کدام می تواند مستقیماً بر دیگری نیز اثرگذار باشد. برای اینکه این سیستم ها به درستی کار کنند موتور خودرو باید به خوبی گرم شود و پس از آن مایع خنک کننده در اطراف موتور به گردش در آمده و با انتقال حرارتی، گرمای موتور به مایع خنک کننده منتقل می شود. این گرما در اثر برخورد با هوای محیط خنک می شود و بخشی از آن نیز برای گرم کردن فضای داخل کابین توسط دریچه های تعبیه شده روی داشبورد به داخل خودرو وارد می شود.

در واقع گرم کردن خودرو توسط بخاری با استفاده از گرمای آب موتور انجام می شود. این گرما توسط آب رادیاتور جذب شده و بخشی از آن در رادیاتوری که برای بخاری تعبیه شده جریان پیدا می کند؛ با ورود این گرما به رادیاتور بخاری دمنده ای که در آن تعبیه شده است با گذر دادن جریان هوا، هوای گرم را به سمت داخل کابین حرکت می دهد. بنابراین بر خلاف کولر خودرو عملکرد بخاری فشاری به موتور وارد نمی کند.

در گذشته به دلیل اینکه در ساخت رادیاتور از مس یا برنج استفاده می شد فرایند گرم شدن خودرو کمی بیشتر طول می کشید اما در خودروهای امروزی به دلیل اینکه از آلومینیوم در ساخت رادیاتور بهره گرفته شده است و تبادل حرارتی آلومنیوم بالاست خودرو و بخاری آن سریع تر گرم می شود.

گرمای بخاری چگونه منتقل می شود؟

تا این جای کار دیدید که هیچ انرژی اضافه‌ای صرف نمی‌شود؛ باد گرمی که وارد اتاق می‌شود توسط دمنده‌ای تولید می‌شود که انرژی خود را از باتری خودرو تأمین می‌کند. پس از داغ شدن دیواره‌ی رادیاتور و یا به عبارتی بالا رفتن آمپر دمای آب، شما می‌توانید با روشن کردن این دمنده که کنترل آن در اختیار شماست و تنظیم قدرت باد ورودی، هوای گرم را وارد اتاق خودروی خود کنید.

نشانه ها و دلایل خرابی بخاری خودرو چیست؟

اصلی ترین و شایع ترین خرابی های بخاری خودرو کمبود گرمای تولید شده توسط آن است؛ گرفتگی یا خراب شدن رادیاتور بخاری می تواند علت این اتفاق باشد. در صورتی که رادیاتور عملکرد مناسبی نداشته باشد انتقال حرارت به درستی اتفاق نمی افتد و بخاری خودرو به خوبی فضا را گرم نمی کند.

1- یکی از دلایل این اتفاق نیز می تواند گرفتگی لوله رابط بین رادیاتور و بخاری باشد که باعث می شود آب داغ موتور به درستی وارد رادیاتور نشود و عمل گرمایش به درستی انجام نشود.

2- یکی دیگر از مشکلاتی که برای سیستم گرمایش خودروها اتفاق می افتد خراب شدن فن بخاری است؛ این اتفاق باعث می شود که گرمای تولید شده در رادیاتور به کلی یا به خوبی وارد فضای کابین نشود؛ معمولاً در این حالت با تعویض فن یا در صورت امکان تعمیر آن مشکل برطرف می شود. وجود ایراد در آب رسانی سیستم خنک کننده ماشین یا کمبود مایع خنک کننده نیز در عمل گرمایش ماشین اختلال ایجاد می کند.

3- یکی از بخش هایی که در بخاری بسیار مهم است، ترموستات است . کار این قطعه تغییر دادن مسیر آب موتور است . این قطعه از گرم شدن زیادی آب جلوگیری می کند . اگر این قطعه به درستی کار نکند باعث درست کار نکردن بخاری می شود . و همچنین باز ماندن ترموستات خودرو هم یکی دیگر از دلایل معیوب شدن بخاری می باشد .

4- پایین بودن سطح مایع ضد یخ هم باعث گرم نکردن کامل بخاری می شود . در مواقعی واتر پمپ جرم می گیرد که باعث درست گرم نکردن بخاری می شود .

5- یکی دیگر از این مشکلات گرفتگی دریچه های بخاری نیز هست.

در فصل های زمستان حتما بخاری خودرو خود و اجزای آن را چکاپ کنید تا در صورت خراب شدن آن با مشکلات سردی هوا مواجه نشوید . همچنین همان دقیقه بعد از روشن کردن خودرو، بخاری آن را روشن نکنید و چند دقیقه منتظر بمانید تا کمی خودرو گرم شود و سپس بخاری آن را روشن کنید.

دلایل ایجاد بوی بد بخاری ماشین

یکی دیگر از عیوب شایع انواع بخاری علاوه بر سرد بودن بخاری ماشین ، ایجاد بوی نامطبوع در ماشین است که ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد.

۱- عدم درزبندی مناسب پوسته فن

۲- نشت آب از رادیاتور بخاری

وقتی پوسته فن درزبندی درستی نداشته باشد، هوای اطراف آن وارد کابین شده و مطمئناً بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند. برای رفع عیب باید تمامی واشرها و درزها را را وارسی کنید، سپس تمامی پیچ‌ها را دوباره سفت کرده و از درز هوا مطمئن شوید.

برای جلوگیری از نشت آب از شبکه گرمایی، باید شیلنگ‌های ورودی به سیستم را بررسی کنیم، سپس رادیاتور را جداگانه تست کرده تا از عدم سوراخ‌شدن آن مطلع شویم.

در گذشته نقطه سوراخ شده با لحیم کاری ترمیم می‌شد، ولی امروزه تمام تعمیرکاران شبکه گرمایی یا همان رادیات را تعویض می‌کنند.

شاید عیوب دیگری نیز برای بخاری انواع خودروها به وجود بیاید، ولی شایع‌ترین عیوب، مواردی بود که ذکر شد. پس می‌توان گفت برای رفع عیب حتماً باید تجربه کافی داشته باشید. در فصل زمستان مهمترین عاملی که از یک خودرو مدنظر قرار می‌گیرد، نحوه کار بخاری آن است. در خودروهایی مثل پژو ۴۰۵، ۲۰۶، روآ، سمند و مانند آنها، برای رفع عیوب بخاری باید داشبورد باز شود؛ ولی عده‌ای از تعمیرکاران ماهر، بدون باز کردن داشبورد و متعلقات آن بخاری را سرویس و راه‌اندازی می‌کنند.

چگونه می توان بیشتر از بخاری ماشین استفاده کرد؟

برای پاسخ به این سوال به نکات زیر توجه کنید.

ماشین را حرکت دهید

جیک فیشر، مدیر آزمایش ماشین در Consumer Reports می گوید: “ماشین های مدرن قبل از خاموش شدن نیاز به گرم کردن زیادی ندارند، اما در صورت عدم حرکت، ماشین مدت زمانی طولانی نیاز به گرم شدن دارد. هرچه زودتر حرکت کنید، هرچه سریعتر موتور شروع به کار کند، زودتر موتور شروع به ایجاد گرما می کند که باعث گرم شدن مسافران می شود.”

A/C را روشن نگه دارید

برای اکثر رانندگان، A/C به معنی هوای سرد است. اما در واقع، این دکمه در داشبورد شما کمپرسور تهویه هوا را کنترل می کند، که هنگام کمبود هوا، کار بسیار مهمی را انجام می دهد. خاموش بودن آن باعث می شود تا پنجره های ماشین مه گرفته شوند. البته این روشن بودن A/C می تواند باعث افزایش مصرف سوخت شما شود.

کمی پنجره را باز کنید

اگر چندین مسافر دارید، ممکن است نتوانید مانع از مه گرفتگی پنجره ها شوید. هنگام بازدم مسافران بخار آب بیشتری در داخل کابین آزاد می شود و می تواند به پنجره ها بچسبد. کمی باز کردن پنجره می تواند مانع از این مه گرفتگی شود. قبلا 6 روش جالب برای جلوگیری از بخار کردن شیشه ماشین به شما آموزش داده ایم.

برخی از افراد نمی خواهند در تابستان به خاطر مصرف سوخت از A/C استفاده کنند. خبر خوب این است که در زمستان این گرما رایگان است. فیشر می گوید: “گرما توسط موتور ایجاد می شود، و اگر از آن استفاده نکنید، وارد رادیاتور می شود.”

آیا بخاری ماشین بنزین مصرف می کند؟

نه لزوما. بخاری از بنزین استفاده می کند به این معنی که یک فن را روشن می کند تا هوای گرم را درون کابین ماشین شما هدایت کند اما مصرف آن در اکثر موارد ناچیز است. گرمای مورد استفاده در آنجا بدون نیاز به بنزین تولید می شود و تنها مسئله انتقال آن از موتور به داخل کابین است. بنابراین سعی کنید از بخاری ماشین خود استفاده کنید. برخلاف A/C شما که واقعاً می تواند بر مصرف سوخت شما تأثیر بگذارد، مصرف بخاری خودرو مقدار ناچیزی به نسبت مسافت پیموده شده است.

مکانیزم گرمایش

در لحظه شروع به کار، گرما تولید می شود. سیستم خنک کننده در خودرو وقتی موتور حرکت خود را آغاز می کند، گرما را به دست می آورد. آیا متوجه شده اید که وقتی موتور خود را شروع می کنید، چندین دقیقه طول می کشد تا بخاری گرما بشود؟ کار کردن بخاری فرایند زنجیره ای است. این موتور نیاز به تولید گرما دارد که در ادامه از بخاری اتومبیل استفاده می شود. با شروع به کار موتور برای تولید گرما در ابتدا زمانی لازم است. در مورد “آیا بخاری اتومبیل از بنزین استفاده می کند” ، باید دانست که موتور از بنزین استفاده می کند، بنابراین بله، بخاری اتومبیل از بنزین استفاده می کند اما این مقدار به هیچ وجه زیاد نیست و بسیار ناچیز است.

مطلب پیشنهادی: علت خرابی بخاری خودرو چه عواملی می تواند باشد؟

نحوه بهبود مصرف سوخت

اکنون می دانید رابطه بخاری ماشین و مصرف بنزین چگونه است و خاموش کردن بخاری خودرو تاثیری در مصرف سوخت شما ندارد. با این حال، ما می خواهیم با لیست کردن بهترین راه ها برای صرفه جویی در مصرف سوخت به شما کمک کنیم.

A/C را خاموش کنید

A/C شما مقدار زیادی از سوخت را مصرف می کند، بنابراین ممکن است بخواهید در صورتی که نیاز ندارید آن را خاموش کنید. با پنجره پایین رانندگی کنید به خصوص هنگامی که هوا خوب است.

هموار رانندگی کنید

شتاب های ناگهانی و “دور برداشتن” موتور شما می تواند بر مصرف سوخت خودرو شما تأثیر بگذارد. به جاده توجه کنید و تا حد ممکن صاف رانندگی کنید تا مسافت پیموده شده افزایش یابد.

لاستیک ها را چک کنید

لاستیک های کم باد می توانند باعث شوند ماشین شما از قدرت بیشتری برای جابجایی استفاده کند. بنابراین اگر قصد سفر طولانی را دارید، مطمئن شوید که فشار تایر شما صحیح است تا کیلومتر بیشتری را طی کنید.