چراغ بدرقه خودرو چیست و چگونه فعال می شود؟

امروزه خودروسازی ها برای جلب مشتری به دنبال مزیت های رقابتی هستند که چیزی بیشتر از توان موتور و سرعت و مصرف سوخت باشد. چون با رشد تکنولوژی، امروزه اکثر خودرو ها از میزان قابل قبولی از توانمندی و قدرت برخوردار هستند و برای همین مشتریان به دنبال آپشن ها و مزیت های بیشتری هستند. و این چیزی است که خودرو سازی ها را به سمت آپشن های بیشتر سوق داده است. داشتن چراغ بدرقه یا چراغ همراهی خودرو که ترجمه Follow Me Home است یکی از این آپشن هاست که البته مختص خودروهای خیلی لوکس هم نیست و اکثر خودروهای متوسط به بالا از آن برخوردارند. اما این آپشن چیست و به چه کاری می آید. با ما همراه باشید.

سیستم چراغ بدرقه چیست و چگونه عمل می کند؟

این سیستم سعی برافزایش ایمنی و امنیت راننده و سرنشینان دارد به این صورت که هنگامی که چراغهای خودرو روشن است، خودرو و چراغهای آنرا را خاموش کنید، با یکبار زدن نور بالا، چراغهای خودرو روشن مانده و پس از مدت زمان ۳۰ ثانیه خود به خود خاموش می شوند. شما می توانید در این مدت، درب های خودرو را قفل نموده و خودرو را ترک نمایید. این آپشن جهت روشن نمودن محیط برای راننده در جاهای تاریک (مانند پارکینگ) پس از ترک خودرو کاربرد دارد.

در طول شب و بخصوص ساعت پایانی شب که با کم شدن تردد در خیابان‌ها و کوچه‌ها رو به رو هستید سیستم چراغ بدرقه خودرو به کمک شما خواهد آمد. با استفاده از این سیستم می‌توانید ضمن دیدن خطرات احتمالی مانند چاله‌ها و لبه‌های جدول از آسیب‌دیدگی خود جلوگیری نمایید؛ و ضمناً با ایجاد محیطی روشن‌تر از سوءقصدهای احتمالی در امان بمانید. این آپشن کاربردی می‌تواند حتی در پارکینگ منزل شما به کار بیاید تا شما پس از خروج از خودرو خود را به درب آسانسور یا ورودی راه پله برسانید.

نکته جالب توجه در طراحی آپشن چراغ بدرقه خودرو این است که علاوه بر روشن کردن محیط برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی، حس بدرقه شما توسط خودرو را در ذهن ایجاد می‌کند. این حس باعث ایجاد پیوند ذهنی و عاطفی بین شما و خودروی شخصی‌تان خواهد شد. همراهی این پیوند ذهنی با مسائل دیگری همچون کیفیت خودرو، خدمات مناسب و مسائلی از این دست می‌تواند شما را نسبت به شرکت سازنده خودرو وفادار نماید. با ایجاد حس وفاداری به احتمال زیاد در خریدهای آتی به خودروهای این شرکت خودروسازی به عنوان یک گزینه مناسب خواهید نگریست.

آپشن چراغ همراهی خودرو بر روی چه ماشین هایی در ایران وجود دارد؟

آپشن چراغ همراهی خودرو آپشن چندان پیچیده‌ای نیست که انتظار داشته باشیم فقط بر روی خودروهای لوکس و فوق مدرن وجود داشته باشد. در بسیاری از خودروها سیستم چراغ بدرقه خودرو وجود دارد ولی ممکن است بنا به منطقه توزیع خودرو و کشورهای مختلف این آپشن توسط کارخانه در سیستم کامپیوتری خودرو غیرفعال شده باشد.

اما در خودروهای موجود در بازار ایران مانند جک J4، مزدا ٣، نیسان تیانا و خودروهایی سطح بالاتر و لوکس‌تر، آپشن چراغ بدرقه به عنوان یک آپشن وجود دارد.

چگونه آپشن چراغ بدرقه را فعال کنیم؟

چنانچه خواهان استفاده از این آپشن‌های الکترونیکی در خودروی خود هستید، نیاز به ایجاد تغییر در تنظیمات BSI دارید که این کار توسط دستگاه عیب‌یاب یا همان دیاگ امکان پذیر است. به این ترتیب می‌توانید با اطلاع یافتن از وجود چنین امکاناتی در خودروی خود و با مراجعه به نمایندگی مرتبط با شرکت تولید‌کننده یا تعمیرگاه‌های مجهز به این دستگاه تغییرات مورد نظر خود را از طریق تغییر تنظیمات اعمال کنید، این تغییر تنظیمات چیزی شبیه تنظیمات موبایل است؛ اما تنها تفاوت آن با موبایل این است که برای ایجاد این تنظیمات وجود یک دستگاه دیاگ ضروری است.

این در حالی است که مراجعه به تعمیرگاه‌های مجهز به دستگاه دیاگ نیز می‌تواند برای فعال کردن این تنظیمات مفید باشد، اما ممکن است تمام افرادی که در این تعمیرگاه‌ها حضور دارند به دلیل آگاهی نداشتن از این آپشن‌ها نتوانند خدمات مناسب را به شما ارائه دهند.

اما مراجعه به نمایندگی برای انجام این تنظیمات از این جهت که نیروهای این نمایندگی‌ها آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده‌اند قابل‌اطمینان‌تر است؛ اما تنها یک مشکل وجود دارد، ممکن است افرادی که در این نمایندگی‌ها مشغول به کار هستند به دلیل ناراضی بودن از درآمد خود، با آوردن بهانه‌هایی نظیر نداشتن وقت یا شلوغ بودن برنامه کاری تنظیمات مورد نظر را برای شما انجام ندهند؛ اما به هر حال از آنجایی که انجام این کار در دسته کارهای خدماتی قرار می‌گیرد با پرداخت هزینه انجام این کار، می‌توانید از این خدمات بهره‌مند شوید.