جلوگیری از بخار شیشه ماشین در فصل سرما به 6 روش

علت بخار کردن شیشه دمای هوا و رطوبت هواست. در هوای سرد تمام رطوبت داخل ماشین مانند رطوبت داخل بازدم یا رطوبت موجود روی کفش و چیزهای دیگر، بر روی شیشه که دمای کمتری نسبت به محیط داخل خودرو دارد میعان (تبدیل بخار به مایع) می‌شود. در روزهای گرم بر عکس این قضیه پیش می آید به دلیل خنک بودن شیشه‌های ماشین رطوبت هوای بیرون روی شیشه می‌نشیند .

[irp posts="2044" name="چرا بخاری ماشین در هوای سرد خوب گرم نمی‌کند؟"]

راه حل سریع بخار شیشه

روش اول:

راه موقت از بین بردن بخار شیشه استفاده از تهویه هوا به همراه کولر است. تهویه هوا را روی درجه آخر گذاشته و دکمه   AC یا همان کولر را نیز بزنید تا سریعا بخار از بین برود البته می‌توانید شیشه های ماشین را نیز برای مدت کمی باز بگذارید تا بخار از بین برود .

روش دوم:

کافیست بعد از بخار کردن شیشه‌ها، یک تکه ابر یا پنبه را به مایع ظرف شویی، شامپو و یا فوم اصلاح آغشته کرده و بر روی شیشه‌ها از داخل ماشین بکشید (از بالا به پایین کنار هم) دیگر شیشه‌های شما بخار نخواهند کرد.

روش سوم:

یک سیب زمینی خام را ابتدا کامل بشویید و خاک‌های رویش را بردارید و سپس نصف کنید. بهتر است از سیب زمینی‌های قدیمی و پلاسیده استفاده کنید و سپس آن را دور بیاندازید. یک قطعه از سیب زمینی را از سمتی که برش داده اید و پوست ندارد، روی شیشه قرار دهید. این کار شیشه را تمیز می‌کند و لایه ای روی شیشه ایجاد می‌کند که نمی گذارد مه روی شیشه بنشیند. توجه داشته باشید که شیشه کاملا باید خشک شود.

نکات این روش:

1- این کار را معمولا صبح زود انجام دهید تا بهتر نتیجه بگیرید.

2- می‌توانید سیب زمینی استفاده شده را داخل مواد مورد استفاده برای کود بیاندازید.

3- این روش را می‌توانید روی شیشه عینک آفتابی و عینک اسکی نیز انجام دهید.

4- سیب زمینی ممکن است چسبنده باشد و سبب جذب گرد و خاک و حشرات شود.

5-اگر سیب زمینی را بیش از حد روی شیشه بمالید ممکن است سبب مختل شدن دید شما شود.

[irp posts="2615" name="4 کاری که نباید هنگام رانندگی در مه انجام دهیم"]

راه حل جلوگیری از ایجاد بخار شیشه خودرو

روش چهارم:

کمی خمیر ریش را روی قسمت داخلی شیشه ماشین مالیده و آن را بصورت یک لایه یکنواخت در تمام سطح شیشه پخش کنید. سپس با یک پارچه تمیز آن را از روی شیشه پاک کنید. شاید نیاز به دستمال های بیشتر و تلاش زیادتر باشد تا بطور کامل پاک شود.

خمیر ریش یک پوشش نازک محافظ روی شیشه ایجاد می کند که دیگر به بخار اجازه تشکیل شدن نمی‌دهد.

اکنون دید شما در روزهای خیلی سرد زمستان، هنگامی که بخاری ماشین با تمام قدرت کار می کند، کاملا شفاف خواهد بود. همان طور که در ابتدا هم اشاره شد، این راهکار در مورد آینه‌ها نیز جوابگو است. پس شما می‌توانید آینه بغل‌ها و آینه دید عقب را نیز به همین روش ضد بخار کنید.

[irp posts="1962" name="اصول رانندگی در شرایط زمستانی"]

روش پنجم:

با استفاده از خاک گربه می‌توان رطوبت ایجاد شده را از بین برد. در هوای سرد و زمستان‌ها مقداری خاک گربه را داخل جوراب‌های قدیمی تان بریزید و در آنها را ببندید و درون خودرویتان نگهداری کنید. اینکار مانع بخار کردن شیشه‌ها در هوای سرد و بارانی می‌شود.

روش ششم:

ماده معدنی به اسم سیلیکا که معمولا درون بسته‌های کاغذی گذاشته می‌شود و در بعضی جعبه‌های پوشاک، کیف‌ها و وسایل الکترونیکی وجود دارند، که البته معمولا ما آنها را دور می اندازیم. این بسته‌های کوچک کاغذی جلوی رطوبت را می‌گیرند. پس وقتی هنگام خرید، این مواد را در وسایل‌تان دیدید جمع‌آوری کرده و در سرما و هوای بارانی آنها را درون شیشه خشک گذاشته و در داشبورد خودرویتان نگه‌داری کنید. به این ترتیب رطوبت ایجاد شده در روزهای برفی و بارانی توسط این مواد جذب شده و از بخار گرفتن شیشه خودرو جلوگیری می‌کند.

شما مخاطبان عزیز می‌توانید سوالات خود را در این باره با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

بخار شیشه