مهلت قبولی در آزمون شهری رانندگی چقدر است؟

وقتی شما برای دریافت گواهینامه رانندگی به یکی از آموزشگاه ها مراجعه می کنید، آنها موظف هستند بعد از ثبت نام و تکمیل مدارک، کاردکس گواهینامه رانندگی یا کارتکس گواهینامه را برای شما صادر کنند.

برای تکمیل مدارک کاردکس لازم است که حتما در کلاس‌های تئوری آیین‌نامه، فنی و عملی شهر بدون هیچ غیبتی شرکت کرده باشید و در آزمون مقدماتی آئین نامه و عملی شهر که از طرف آموزشگاه گرفته می‌شود نیز نمره قبولی دریافت کرده باشید. اما پیش می آید که بسیاری از هنرجوها به هر دلیلی تا این مرحله پیش می روند، یعنی در آئین نامه قبول می شوند، کاردکس هم برای آن ها صادر می شود اما در آزمون شهری رانندگی شرکت نمی کنند و در نهایت گواهینامه رانندگی خود را دریافت نمی کنند.

حال سوال اینجاست که اگر کاردکس خود را هم تحویل گرفتیم ولی در آزمون شهری رانندگی شرکت نکردیم، این کاردکس تا کی اعتبار دارد و ما تا کی می توانیم در آزمون رانندگی شهری شرکت کنیم؟

طبق گفته های رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور، کسانی که طی بازه زمانی دوساله نتوانند گواهینامه رانندگی خود را دریافت کنند، پرونده‌ آموزشی آنها باطل می شود و باید مراحل اخذ گواهینامه را از ابتدا شروع کنند. یعنی دوباره آزمون آئین نامه بدهند و در آزمون مقدماتی مهارت رانندگی هم شرکت کنند.

دلیل این امر هم این است که کسانی که نتوانسته‌اند طی دو سال گواهینامه رانندگی خود را بگیرند به این معنا است که از شرایط آموزشی به خوبی بهره نبرده اند و باید مجددا دوره‌های آموزشی را پشت سر بگذارند.

مطلب پیشنهادی: علت تأخیر یا نرسیدن گواهینامه رانندگی چیست؟

مدت اعتبار گواهی مهارت و فرم کاردکس گواهینامه چقدر است؟

هر یک از بخش های طی شده برای گرفتن گواهینامه اعتبار متفاوتی دارند که در زیر به تفکیک آورده ایم:

اعتبار گواهی مهارت از تاریخ صدور به مدت ۱ سال است

اعتبار کاردکس صادر شده از تاریخ صدور به مدت ۲ سال است

اعتبار قرارداد و فرم اولیه از تاریخ صدور به مدت ۱ سال است

بعد از گذراندن آزمون آیین نامه برای امتحان شهری تا دو سال از تاریخ قبولی مهلت دارید. اما اگر تنها 6 ماه هم از تاریخ آن گذشته باشد، باید دوباره معاینه چشم انجام شود.

البته این مورد نیز اتفاق افتاده است که در بعضی از آموزشگاه ها متقاضیان دریافت گواهینامه بعد از گذشت 4 سال از زمان گرفتن کاردکس به آموزشگاه مراجعه کرده اند و تنها آزمون آئین نامه و معاینه چشم را دوباره انجام داده اند و نیازی به گذراندن دوازده جلسه امتحان مقدماتی شهری نیست.

البته قبل از انجام هر گونه اقدام عملی حتما این مسئله را با آموزشگاه خود در میان بگذارید و از آن مطمئن شوید

در انتها مدارک لازم برای گرفتن کاردکس هم می آوریم تا اگر کاردکس شما باطل شده است، بدانید که چه مراحلی را برای گرفتن دوباره آن باید پشت سر بگذارید.

مطلب پیشنهادی: جریمه رانندگی بدون گواهینامه چیست؟

مدارک لازم جهت صدور مجدد کاردکس گواهینامه

۱- کپی شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات ۱ برگ کپی)

۲- کپی از کارت ملی ( شناسنامه های جدید نیازی به کارت ملی ندارند )

۳- پنچ قطعه عکس ۳*۴ (عکس ها مطابق با زمان ثبت نام باشد)

۴- واریز فیش های بانکی (واریز از طریق اینترنت، عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.فیش ها حتما در بانک ملی و بنام متقاضی باشد

  • واریز مبلغ ۲۰۰/۰۰۰ ریال بحساب ۳۰۰۳ ۱۳۰ ۱۱۵ ۲۱۷ بنام نیروی انتظامی
  • واریز مبلغ ۱۰/۰۰۰ ریال بحساب ۸۰۰۹ ۹۰۰ ۱۱۵ ۲۱۷ بنام نیروی انتظامی
  • واریز مبلغ ۱۲۰/۰۰۰ ریال بحساب ۳۰۰۷ ۳۸۳ ۳۰۹ ۰۲۲ بنام شرکت فناوران توسعه ناجی
  •  واریز ملبلغ ۱۰/۰۰۰ ریال بحساب ۴۸۰۰۶ ۰۰۰۰ ۳۱۱۱ بنام شهرداری

۵- آدرس و کدپستی محل سکونت

۶- قبولی در آزمون آیین نامه مقدماتی

۷- قبولی در آزمون مقدماتی مهارت رانندگی

توجه داشته باشید هنرجو باید تمامی مدارک صدور کاردکس خود را به انضمام کارنامه آموزشی و گواهی مهارت که توسط مدیریت تائید شده، به مسئول ثبت نام ثانویه تحویل دهد. پس از تائید مدارک، برابر دستور العمل ابلاغی، مسئول صدور کاردکس ظرف مدت حداقل ۴۸ساعت مکلف به تحویل مدارک به مسئول رایانه آموزشگاه بوده و پس از گرفتن پرینت، کاردکس را تشکیل و هنرجو را جهت مراجعه به معاینه چشم نزد چشم پزشک راهنمائی می‌کند.