سوئیچ اینرسی یا قطع کن پمپ بنزین خودرو چیست؟

سوئیچ اینرسی یا قطع کن پمپ بنزین در برخی خودروها مستقیما به ECU ماشین  و در برخی دیگر این سوئیچ به پمپ بنزین خودرو متصل است. وظیفه این قطعه‌ جلوگیری از آتش‌سوزی و انفجار خودرو در تصادفات و ضربات شدید است به گونه‌ای که با وارد آمدن ضربات شدید در اثر تصادفات باعث خارج شدن پمپ بنزین از مدار شده و در نتیجه باعث خاموش شدن خودرو می‌شود. در ادامه در رابطه با سوئیچ اینرسی بیشتر بحث کرده و وظایف این قطعه را در خودرو تشریح خواهیم نمود.

سوئیچ اینرسی چیست؟

این سوئیچ به شکل یک دکمه فشاری طراحی شده در مکانی از خودرو قرار می‌گیرید که کمترین ارتعاشات ممکن را داشته باشد تا خود به خود فعال نشود و باعث خاموشی موتور نشود همانطور که اشاره شد، این سوئیچ که با ضربات شدید فعال می‌شود، برای جلوگیری از آتش‌سوزی خودرو و انفجار خودرو در تصادفات شدید، طراحی شده است و به محض ضربه خوردن، فعال می‌شود. با فعال شدن این سوئیچ جریان بنزین در موتور خودرو قطع شده و خودرو خاموش می‌شود.

در خودروهایی که سوئیچ اینرسی بطور مستقیم به ECU متصل است، با ضربه و تصادف خودرو، این سوئیچ برق ECU را به یکباره قطع کرده و منجر به خاموشی خودرو خواهد شد. در خودروهایی نیز که سوئیچ اینرسی آن‌ها به پمپ بنزین متصل است، در صورت فعال شدن، این سوئیچ برق پمپ بنزین را قطع کرده و در نتیجه باعث می‌شود که بنزین به موتور نرسیده و خودرو خاموش شود.

در حقیقت این سوئیچ در حالت عادی بسته است و در صورت وارد آمدن ضربه شدید به خودرو باز شده و باعث قطع شدن مدار پمپ بنزین یا ECU در خودرو می‌شود.

[irp posts="1258" name="دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو"]

عیب یابی سوئیچ اینرسی

گاهی اوقات ممکن است در اثر تصادفات نه چندان شدید یا وارد آمدن تکان‌های شدید و یا ضرباتی، این سوئیچ فعال شده و باعث خاموش شدن موتور شود. برای بازگرداندن موتور به حالت اولیه لازم است که سوئیچ را دوباره به حالت اولیه خود، یعنی حالت بسته، در بیاوریم. لازم به ذکر است که تا زمانی که موفق نشویم سوئیچ را به حالت اولیه خود برگردانیم، به هیچ عنوان قادر به روشن کردن خودرو نخواهیم بود.

برای این منظور کافیست محل سوئیچ اینرسی در خودرو را پیدا کرده، انگشت خود را در قسمت بالای آن که حالتی فشاری دارد قرار داده و سپس با فشار آوردن روی آن باعث شویم گوی مربوطه که از سرجای خود حرکت کرده، دوباره به حالت اولیه خود بازگردد. البته در خودروهایی که این سوئیچ در آن‌ها به ECU متصل است، ممکن است پس از روشن شدن خودرو، همچنان کد خطا در حافظه ECU بماند که برای رفع آن باید نسبت به دیاگ زدن خودرو اقدام نمود.

[irp posts="1868" name="نکات مهم درباره شمع خودرو"]

شما مخاطبان عزیز می‌توانید سوالات خود را در این باره با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.