تعویض وایر شمع ها هر چند کیلومتر باید انجام شود؟

هر بار که سوییچ خودرو خود را می‌چرخانید، سیم احتراق، الکتریسیته را از کوئل به شمع‌ها منتقل می کند. این کار به شروع فرآیند احتراق کمک می کند. به همین خاطر در پی استفاده مداوم از سیم‌های برق در داخل اتومبیل، در طول زمان فرسوده می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد انواع مختلفی از مسائل شوند.

وایر شمع وظیفه انتقال برق خروجی از سیستم جرقه زنی یا همان کوئل را به شمع های موتور دارد. پس بنابراین رساندن برق از کویل به شمع ها ( در خودروهای قدیمی تر دلکو این وظیفه را برعهده داشت)، وایر شمع انجام می دهد.

برای افزایش توان و عمر موتور و همچنین کاهش مصرف بنزین، عملکرد شمع خودرو بسیار موثر است. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم شما را با زمان تعویض وایر شمع آشنا کنیم تا خودرو شما به علت تاخیر در تعویض آن دچار مشکل نشود. با ما همراه باشید.

مواردی که نشان‌دهنده‌ی زمان تعویض وایر شمع است

خرابی یا عدم عملکرد وایر می‌تواند باعث بد کار کردن موتور (خام سوختن بنزین) وهمچنین افزایش مصرف سوخت خودرو شود. همچنین ممکن است نشتی احتمالی بنزین در سیستم سوخت رسانی خودرو (خیس شدن شمع ها) و به صورت همزمان نشتی برق از وایرها باعث آتش سوزی و خطرات جانی و مالی بسیار جدی شود. 1. خام سوزی موتور در مصرف عادی 2. لرزش موتور هنگامی که اقدام به خاموش کردن آن می‌کنید 3. استارت نخوردن موتور 4. افزایش مصرف سوخت

مهندسان و کارشناسان مکانیک خودرو بهترین زمان تعویض وایر شمع را هر ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش درنظر گرفته اند. بهتر است در زمان تعویض شمع ها، وایر شمع ها را هم بررسی نمایید و از صحت و سلامت وایر شمع ها آگاه شوید.

در سیستم تولید قدرت خودرو یا همان موتور، انرژی مکانیکی خودرو از طریق انرژی شیمیایی سوخت در موتور خودرو بنزینی ایجاد می‌شود که با تشریح این فعل و انفعالات به اهمیت زمان تعویض شمع خودرو پی خواهیم برد.

مبنای کارکرد موتور خودرو حرکت پیستون داخل سیلندرها است، که این حرکت منجر به انتقال نیرو به سیستم انتقال قدرت و درنهایت به چرخ ها و حرکت خودرو می‌شود. پس از متراکم شدن مخلوط سوخت و هوا در محفظه‌ی احتراق، حال نوبت به ایجاد جرقه‌ای است که این ترکیب را بسوزاند. ایجاد جرقه در زمان مناسب باقدرت بالا وظیفه‌ی مهمی است که توسط شمع انجام می‌شود. ازاین‌رو شمع‌ها نقش بسیار حیاتی در عملکرد خودرو دارند و باید به زمان تعویض آن ها به عنوان یک راننده حرفه ای توجه کرد.

بهترین زمان تعویض شمع خودرو

زمان تعویض شمع خودرو در بسیاری از خودروهای سواری تولید داخل مشابه یک دیگر است به گفته برخی از کارشناسان خودرو، شمع های مختلف موجود در بازار دارای عمر مفید متفاوتی هستند. اما به طور معمول باید هر 30 هزار کیلومتر نسبت به تعویض شمع خودرو پراید و تیبا اقدام نمود.

برخی شمع های خودرو دارای عمر مفید 90 هزار کیلومتر به بالا هستند که شاید نتوانید در بازار داخلی این گونه از شمع ها را بیابید. همچنین تمیز کاری و تنظیم دهانه شمع خودرو در کارکرد موتور و کاهش مصرف سوخت بسیار موثر است به همین منظور بهتر است هر 30000 ( سی هزار کیلومتر ) شمع ها را بازدید نمود و قبل از بستن شمع روی سر سیلندر با سوهان نرم بین دو الکترود شمع را سه الی چهار بار بکشیم.

مطلب پیشنهادی: نحوه تعویض وایر شمع ها

تشخیص زمان تعویض شمع خودرو

محل نصب شمع های خودرو معمولا در دید قرار ندارند از این رو برای تشخیص خرابی و یا تشخیص زمان تعویض شمع خودرو باید به نشانه های خرابی شمع خودرو توجه کرد.

اولین تاثیر یک شمع نامناسب در کاهش قدرت موتور خودرو مشهود است. به عبارتی اگر احساس کردید که خودروی شما بدون هیچ دلیل دارای قدرت مانند قبل نیست حتما شمع های شما نیاز به بازرسی دارد.

دومین عامل تشخیص زمان تعویض شمع خودرو، مصرف سوخت زیاد است و لذا زمانی که مصرف بنزین خودروی شما به شکل محسوسی افزایش یافت امکان دارد شمع های خودرو وظیفه خود را به شکل مناسب انجام نمی دهند.

از دیگر عوامل تشخیص زمان تعویض شمع خودرو باید به بد استارت خوردن خودرو اشاره کرد. چرا که در ابتدا موتور سردتر از همیشه است و مخلوط بنزین و هوا برای مشتعل شدن نیاز مبرم به یک جرقه کامل دارد از این رو وقتی شمع جرقه مناسب را ایجاد نکند موتور به سختی روشن می شود. اگر احساس کردید که یکی از سیلندرهای موتور خودرو کار نمی کند و به زبان عامیانه ماشین سه کار می کند بدانید که بهترین زمان تعویض شمع خودرو همین حالا است.