تشخیص شمع خراب با 7 راه ساده و سریع

شمع خودرو قطعه‌ی کوچکی است که درون سیلندر خودرو قرار می‌گیرد. ولتاژ از یک سو به شمع وارد شده و از سوی دیگر شمع وظیفه دارد که این ولتاژ را به جرقه تبدیل کند تا مخلوط هوا و بنزینی که در سیلندر وجود دارد از طریق این جرقه منفجر شده و به این ترتیب انرژی مورد نیاز موتور تأمین شود. اما اگر این شمع ها دچار فعل و انفعالات شیمیایی شوند خراب خواهند شد و نیاز به تعویض دارند. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم شیوه های تشخیص شمع خراب و چک کردن شمع را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

شیوه های چک کردن شمع موتور

تماس مستقیم شمع ها با برق و بنزین و حرارت و جرقه ها باعث می شود فعل و انفعالات شیمیایی روی آن ها رخ دهد. حال اگر با ویژگی های مربوط به ظاهر شمع ها در شرایط گوناگون آشنا باشید، تشخیص شمع سالم و خراب، کار ساده ایست.

اولین مرحله چک کردن شمع موتور ، خاموش کردن خودرو است. یادتان باشد به هیچ وجه نباید برق پشت آمپر باشد. حالا وایر شمع ها را جدا و شمع ها را با آچار مخصوص باز کنید. مهم ترین مرحله چک کردن شمع موتور برای زمانی است که از سیلندر جدا شده و در دستان شما قرار گرفته است.

1- روی عایق سرامیکی شمع، دنبال دوده سیاه و تیره بگردید

وجود این دوده‌ که کربن ته‌ نشین شده است نشان می‌دهد که بنزین زیادی وارد سیلندر می‌شود و مقداری از آن نمی‌سوزد. در خودروهای کاربراتوری، آن را به گونه‌ ای تنظیم کنید که بنزین به طور کامل بسوزد و روی بدنه سرامیکی یا نوک شمع دوده‌ ای باقی نماند.

2- ببینید روی بدنه سرامیکی لک‌‌های سفید رنگ رسوب وجود دارند یا نه

وجود چنین لک‌ های نشان دهنده روغن‌ سوزی است. اگر آن‌ ها را مشاهده کردید، سوپاپ‌ ها، رینگ‌ ها و سیلندر را بررسی کنید تا متوجه علت روغن‌ سوزی شوید.

3- ببینید روی عایق سرامیکی تاول‌ هایی به رنگ سفید یا قهوه‌ای روشن از روغن به چشم می‌خورند یا نه

این امر نشان می‌دهد که بنزین بسیار کم وارد سیلندر می‌شود. بار دیگر سیستم انژکتور را با دستگاه یا کاربراتور را تنظیم کنید و اگر مشکل برطرف نشد باید به دنبال یک نشتی در سیستم سوخت‌ رسانی بگردید.

4-به دنبال نشتی در سیستم سوخت‌ رسانی بگردید

به دنبال نقطه‌ هایی کوچک و سیاه روی نوک شمع‌ ها بگردید که می‌تواند نشانه‌ ای از احتراق ناقص باشد.

اگر اوضاع وخیم باشد ممکن است عایق سرامیکی شمع ترک بخورد یا تکه تکه بشود. احتراق ناقص می‌تواند به سوپاپ‌ ها و پیستون نیز آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید شمعی که استفاده می‌کنید از نظر تحمل دما برای خودرو شما مناسب است و بنزینی که می‌ زنید اکتان مناسبی دارد. بهتر است تسمه تایم را هم چک کنید تا به درستی تنظیم شده باشد.

5- شمع را در دوره‌های زمانی مشخص عوض کنید

شمع‌های کهنه را از روی الکترود آن‌ها می‌توان شناخت. الکترود این گونه شمع‌ها گرد هستند و یا به پایین خم می‌شوند. این امر موجب می‌شود خاموش بشود و یا هنگام استارت زدن با مشکل روبرو باشد، حتی شمع کهنه باعث می‌شود مصرف سوخت خودرو نیز بالا برود. اگر شمع کهنه عوض نشود، می‌تواند به سایر بخش‌های سیستم احتراق نیز آسیب برساند.

6- ببیند شمع‌ها آب شده‌اند یا نه

شمع آب شده می‌تواند نتیجه به هم خوردن تنظیم تسمه تایم باشد. عوامل دیگری که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد عبارتند از: وجود مشکل در سوپاپ‌ها، کویل، فشار زیاد بر روی اتاقک احتراق و بنزین نامرغوب. از طرفی، ممکن است شمعی که انتخاب کرده‌اید تحمل دمای کمی دارد و برای موتور خودرو شما مناسب نیست.

7- شمع سالم را تشخیص بدهید

یک شمع سالم هیچ رسوبی ندارد و نقاط آسیب‌ دیده نیز روی آن به چشم نمی‌خورند. به رنگ شیارهای اطراف بدنه شمع توجه کنید تا متوجه بشوید تحمل گرمای شمع برای موتور شما مناسب است.

هرگونه تغییر رنگ در شیارهای پایینی نشان دهنده آن است که تحمل گرمای شمع بیش از حد کم است، یعنی شمع گرما را به سرعت جذب می‌کند تا احتراق مناسبی صورت بگیرد.

اگر تغییر رنگ در قسمتی صورت گرفته باشد که شیارها به بدنه فلزی متصل می‌شوند، نشان دهنده این است که آستانه تحمل گرما بیش از حد زیاد است. تغییر رنگ ممکن است در قسمت‌های برقی شمع نیز رخ بدهد که نشان دهنده ایراد در این قسمت‌ها است.