تمیز کردن داخل چراغ ماشین

همان طور که می دانید چراغ‌های خودرو پس از مدتی به خاطر آلودگی های محیطی مات و تیره می‌شوند و دیگر مانند روزهای اول خود براق نخواهند بود و قطعا از زیبایی و نو بودن خودرو خواهد کاست و علاوه بر آن شدت و میزان نور تابشی از چراغ خودرو را کم می کند. حل این مسئله حتما برای کسانی که به خودروی خود و نمای آن اهمیت می‌دهند و کسانی که بیشتر در شب رانندگی می کنند از اولویت برخوردار خواهد بود. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم شما را با راه های تمیز کردن داخل چراغ خودرو بدون این که به آن آسیبی وارد شود آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

مراحل تمیز کردن داخل چراغ خودرو

مواد و وسایل مورد نیاز

مایع ظرفشویی پولیش یا خمیر دندان چندین دستمال آب برگه سمباده بسیار نرم یا پارچه الکل

۱- مایع ظرف شویی یا صابون را آماده کنید

ابتدا با یک چراغ شروع کنید و پس از پایان کار این چراغ به سراغ دیگری بروید، با استفاده از یک مایع ظرفشویی به صورت کلی چراغ ها و طلق و فریم را به خوبی بشویید. استفاده از شوینده های قوی ممنوع است چرا که به چراغ و البته رنگ خودروی شما می تواند آسیب برساند و تنها یک شست و شوی ساده و سپس آبکشی برای شروع کافی است.

۲- دورتادور چراغ را کاور کنید

برای اینکه این کار را حرفه ای انجام دهید می توانید از مقداری چسب نواری که صافکاران در هنگام رنگ کردن استفاده می کنند، استفاده کنید و دور تا دور طلق را با استفاده از این چسب ها برای جلوگیری از آسیب رسیدن به رنگ خودرو کاور کنید. حتی برای اطمینان کامل تمام واشرهای لاستیکی که اطراف چراغ هم وجود دارد را کاور کنید و سعی کنید عرض کار به حدی باشد که ضریب ریسک را کاهش دهد.

۳- از سمباده و اسفنج کمک بگیرید

حال نوبت به برگه سمباده می رسد. بله سمباده منتها نه از نوعی که برای بلند کردن رنگ و … استفاده می کنید. شما به یک سمباده بسیار نرم از نوع ۵۰۰-grit نیاز دارید که برای اینکه مطمئن شوید حتی در این شرایط هم آسیبی به چراغ ها نمی رسانید از یک اسفنج در زیر سمباده کمک می گیریم تا فشاری که ما به سمباده وارد می کنیم کنترل شده باشد. اگر سمباده در دسترس نبود از پارچه مناسب که نه خیلی نرم باشد و نه آن چنان زبر که به طلق آسیب برساند از یک تکه پارچه هم می توانید استفاده کنید. مراقب باشید خط و خش بر روی چراغ ها نیندازید.

۴- تمیز کردن را شروع کنید

مقصود از استفاده از این سمباده بسیار نرم و ریز این است که یک لایه بسیار نازک از سطح چراغ که کدر شده است را برداریم. سمباده را مطابق شکل به دور اسفنج پیچیده و سپس شروع به تمیزکردن و ساییدن کنید و دقت کنید که حرکات رفت و برگشتی داشته باشید و هر ۱۰ ثانیه جهت و ناحیه را عوض کنید که به چراغ ها آسیبی نرسانید. آنقدر به این کار در تمام نقاط ادامه دهید که احساس کنید تمام چراغ به صورت یک دست تمیز شده است.

۵- کار خود را چک کنید

حال یک دستمال حوله ای و نرم به دست بگیرید و محل کار خود را ضمن تمیز کردن بررسی و چک کنید که تمام نقاط به صورت یک دست تمیز و ساییده شده است. وقتی از کار خود مطمئن شدید حال با آب مجددا چراغ را آبکشی کنید. در هنگام بررسی به گوشه ها توجه بیشتری داشته باشید.

۶- مجددا چراغ را بشویید

حال مجددا مقداری صابون مایع یا مایع ظرفشویی را داخل یک ظرف با آب مخلوط کرده و سپس شروع به شست و شوی چراغ ها کنید و سعی کنید از یک اسفنج کمک بگیرید تا تمامی اضافات و لکه ها از مراحل قبلی تماما از بین بروند. زمانی که فوم یا کف بر روی چراغ های ایجاد شده است شما می توانید مجددا از آن سمباده نرم هم استفاده کنید تا از این طریق کار خود را در رابطه با لایه برداری تکمیل کرده باشید

7- از واکس خودرو برای رفع آسیب استفاده کنید

با استفاده از واکس خودرو سطح چراغ خودرو را با یک پارچه‌ی تمیز پاک کنید تا از آسیب‌های بعدی جلوگیری شود.

این کدر شدگی ممکن است برای هر دوطرف درون و بیرون شیشه‌ی چراغ خودرو اتفاق بیفتد.اگر چه معمولا تنها طرف بیرونی چراغ خودرو کدر می‌شود. اگر این کدرشدگی برای سمت داخلی شیشه‌ی چراغ خودرو اتفاق افتاده بود باید چراغ را باز کرده و همین مراحل را برای سطح داخلی نیز تکرار کنید

8- از خمیر دندان یا پولیش مخصوص برای براق کردن چراغ خودرو استفاده کنید

حال برای درخشان و براق کردن چراغ ها پس از بین بردن لکه ها و لایه اکسید شده طلق های پلاستیک می توانید از یک پولیش مخصوص این کار، که به صورت آماده قابل تهیه است استفاده کنید و یا در صورت در دسترس نبودن، از خمیر دندان های ساده استفاده کنید که کار مشابهی انجام می دهد. برای این کار یک تکه پارچه حوله ای بدون پُرز را چهار لا تا کرده و مقداری مناسب خمیر دندان بر روی آن و همچنین چراغ ها بزنید.

حال ابتدا سعی کنید خمیر دندان یا پولیش را در تمام سطح چراغ پخش کنید و سپس با کمی فشار بیشتر و با حرکات دایره ای شکل شروع به تمیز کردن طلق کنید. پس از تمیز کردن کامل چراغ با چندین تکرار که معمولا زمان آن از قسمت های قبل بیشتر باید طول بکشد کار خود را به مراحل پایانی نزدیک تر کنید.

حال از یک مقدار آب کمک بگیرید و اضافات را با کمک یک دستمال از بین ببرید و اجازه دهید تا چراغ خشک شود و در نهایت از مقداری الکل و یک دستمال دیگر کمک بگیرید و با چند اسپری الکل شیشه چراغ ها را برای مرتبه آخر تمیز کنید. این کار تقریبا آخرین مرحله کار شماست و حال می توانید کار خود را تمام شده قلمداد کنید.

مطلب پیشنهادی: چراغ بدرقه خودرو چیست؟نحوه فعال کردن آن چگونه است؟