5 نشانه خرابی ترمز چیست؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که ترمز خودرو به خوبی کار نمی‌کند که می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در این مطلب به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد

نشانه‌های خرابی دیسک ترمز به صورت زیر است:

لرزش پدال

یکی از نشانه‌های دیگر خرابی سیستم ترمز، لرزش پدال در زیر پای راننده است. در این صورت، یکی از حالت‌های ممکن تاپ برداشتن دیسک ترمز است.

کشیده شدن خودرو به یک سو هنگام ترمزگیری

هنگامی که ترمز می‎کنید ممکن است که خودرو شما به یک سمت کشیده شود و کنترل کردن خودرو را کمی سخت کند. این ایراد ممکن است ناشی از سیستم ترمز و لنت‌ها باشد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن مورد بررسی قرار گیرد.

سوت کشیدن

ممکن است که در هنگام ترمزگیری صدای سوت از چرخ‌ها شنیده شود. این امر به دو دلیل رخ می‌دهد: یک این که به تازگی لنت‌های خود را تعویض کرده‌اید و به دلیل مرغوب نبودن جنس آن‌ها، تا چندین کیلومتر اول صدای سوت شنیده می‎شود. اما احتمال دیگر این است که لنت شما به پایان رسیده باشد.

به ته رسیدن پدال ترمز

اگر برای توقف خودرو مجبور هستید پدال ترمز را تا ته فشار دهید، این یک نشانه قطعی برای خرابی سیستم ترمز است. در این مورد، به احتمال زیاد سطح روغن ترمز درون پمپ هیدرولیک کاهش یافته است.

سفت شدن پدال ترمز

اگر هنگام ترمزگیری احساس می‌کنید که پدال ترمز زیر پای شما سفت شده است، حتما باید به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. ایراد احتمالی ناشی از خرابی بوستر ترمز است.

[irp posts="1273" name="راهنمای ترمز بریدن: اگر ترمز خودرویتان نگرفت، بهترین اقدام چیست؟"]

در انتها باید گفت که بسیاری از خرابی‌های زود هنگام خودرو جدای از عوامل بیرونی مانند آب و هوا، کیفیت ساخت و نوع خودرو، بستگی به عادت‌های رانندگی ما دارند. در صورت امکان باید از ترمز‌ها شدید خودداری کنیم. همچنین ترمز‌های طولانی مدت موجب زودتر تمام شدن لنت‌های ترمز شما می‌شوند.