طرح سهمیه بندی مصرف بنزین به زودی اجرایی می شود

بخشی از شروط مصوبه افزایش قیمت CNG، سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین است که با اجرای طرح توزیع سراسری بنزین با کارت سوخت در جایگاههای عرضه، دولت به تدریج طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین را به عنوان یکی از شروط گذشته اجرایی کرده و به زودی طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین را کلید خواهد زد.

طرح افزایش 10 درصدی قیمت CNGاز ابتدای خرداد کلید زده شد ،این طرح هر چند به منظور تامین منابع مالی اجرای الزامات ایمنی و هوشمندسازی جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده CNG و کمک به تعویض مخازن وسایل نقلیه با سوخت گاز طبیعی فشرده CNG عملیاتی شد اما از همان زمان نگرانی هایی را در مصرف بنزین و مقابله با فرهنگ استفاده از سی ان جی ایجاد کرد که امروز با گذشت نزدیک به 5 ماه از اجرای آن کماکان این نگرانی ها ادامه دارد.

این طرح در شرایطی آغاز شد که باید با شروطی چون سهمیه بندی بنزین، افزایش همزمان قیمت بنزین با سی ان جی همراه می شد اما مجلس از اجرای این شروط و طرح سهمیه بندی بنزین ممانعت کرد، موضوعی که به گفته کارشناسان کاهش مصرف سی ان جی را به دنبال داشته است و باید هر چه سریعتر با اجرای بسته حمایتی از صنعت سی ان جی مانع از کاهش مصرف CNG در کشور شد.

پس از طرح چنین مواردی بود که رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور در گفت و گو با خبرنگار ما اعلام کرد که "روند مصرف سی ان جی رو به کاهش است" و عنوان کرد که "با تصمیم مجلس افزایش خودروهای گاز سوز باید به طور جدی تر در برنامه تولید خودروسازان قرار گیرد تا مصرف سوخت سی ان جی از 25 درصد به حداقل 50 درصد ظرف 2 سال آتی افزایش یابد."

با افزایش قیمت CNG، مصرف گاز سی ان جی 10 درصد کاهش یافت

با اعلام ممانعت مجلس از افزایش قیمت بنزین در جریان افزایش قیمت CNG و طرح موضوع بسته حمایتی از صنعت CNG بود که این مقام مسئول در انجمن CNG اعلام کرد که " با توجه به وعده مجلس منتظریم تا کمیسیون انرژی و مرکز پژوهش های مجلس گزارش خود در خصوص بسته حمایتی از صنعت CNG را تدوین و به وزارت نفت ابلاغ کنند.

احتمال اجرای طرح سهمیه بندی بنزین تا پایان امسال!

حال با گذشت نزدیک به 5 ماه از افزایش قیمت CNG و تبعات آن بر ادامه جریان مصرف ابن سوخت در کشور، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور ضمن اعلام کاهش 10 درصدی مصرف CNG، از احتمال اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین تا پایان امسال و یا اوایل سال آینده خبر می دهد.

اردشیر دادرس در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو با اشاره به شروط سه گانه دولت در اجرای مصوبه افزایش قیمت CNG عنوان می کند: بخشی از شروط اجرای مصوبه افزایش قیمت CNG، سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین بود که به نظر می رسد با اجرای طرح توزیع سراسری بنزین با کارت سوخت در جایگاه ها، دولت به تدریج سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین را به عنوان یکی از شروط گذشته اجرایی خواهد کرد که با عملی شدن آن، جریان مصرف CNG تغییر کرده و شاهد رشد مصرف این سوخت خواهبم بود.

وی در عین حال ابراز امیدواری می کند که سهمیه بندی و بهینه سازی مصرف بنزین کمکی به افزایش مصرف CNG در کشور باشد.

تاخیر مجلس در تدوین بسته حمایت از صنعت CNG / آیا طرح حمایتی مجلس از خودروهای گازسوز به عمر مجلس دهم کفاف می دهد ؟!

دادرس معتقد است تا پایان امسال و یا حداقل اوایل سال آینده طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین باید اجرایی شود.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور همچنین با توجه به طولانی شدن تدوین بسته حمایتی مجلس از صنعت CNG اعلام می کند: کماکان منتظریم تا مجلس بسته حمایتی از صنعت CNG را تدوین و به وزارت نفت ابلاغ کند این در حالی است که با گذشته چندین ماه از طرح این موضوع، به نظر می رسد همچنان کمیسیون انرژی و مرکز پژوهش های مجلس در حال بررسی و آماده سازی این بسته حمابتی است و امیداواریم تدوین آن به پایان عمر مجلس دهم برسد.

دادرس در ادامه با توجه به لزوم افزایش تولید خودروهای گاز سوز به عنوان برنامه ای جدی در دستور کار خودروسازان، یاد آور می شود: در صورت تدوین بسته حمایتی مجلس از صنعت CNG انتظار می رود مصرف سوخت CNG نیز از 25 درصد به حداقل 50 درصد ظرف 2 سال آتی افزایش یابد که البته تمام این اقدام نیز متضمن تدوین این بسته حمایتی است.

تخصیص وام گازسوز کردن خودروها همزمان با هوشمندسازی جایگاهها / عدم جدیت دولت و مجلس در حمایت از توسعه خودروهای گازسوز

وی با توجه به موضوع اختصاص وام 2و نیم میلیونی برای گازسوز کردن خودروها، تاکید کرد: تاکنون این وام اختصاص نیافته هر چند پیش بینی می شود با هوشمند سازی جایگاههای CNG ، پرداخت این تسهیلات عملیاتی شود.

وی خاطر نشان کرد: البته انجمن صنفی CNG مکاتبات و پی گیری ها زیادی را انجام داده اما این موارد نیازمند پیگیری جدی تر مجلس و کمیسیون انرژی است، هر چند دولت نیز در این مدت به دلیل عدم افزایش قیمت بنزین، کمتر به موضوع توسعه خودروهای گازسوز و راهکارهای افزایش مصرف این سوخت پرداخته است.

با گذشت چند ماه از افزایش قیمت CNG و تحقق پیش بینی بر کاهش مصرف آن، به نظر می رسد با الزام سوختگیری با کارت شخصی قرار است بخشی از شروط این مصوبه همچون سهمیه بندی و بهینه سازی مصرف بنزین اجرایی شود این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان حوزه انرژی اجرای سهمیه بندی بنزین در بازگشت تقاضا و افزایش مصرف CNG تاثیر قابل قبولی خواهد گذاشت.

منبع: پرشین خودرو