وضعیت اجرای طرح ترافیک در تعطیلات آلودگی

سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهور پایتخت در گفتگو با شبکه خبر اعلام کرد که در روزهایی که تهران به دلیل اضطرار آلودگی هوا تعطیل می‌شود، طرح حلقه دوم یا طرح کاهش آلودگی هوا که پیش از این مردم به عنوان طرح زوج و فرد می‌شناختند، از درب منزل اجرا می‌شود.

ضمن اینکه بنا بر این اعلام طی روزهای آتی که به دلیل تداوم آلودگی هوا مدارس استان تهران تعطیل شد، به صورت ۲۴ ساعته تردد کامیون در سطح شهر تهران ممنوع است.

مهماندار افزود: مردم باید دقت داشته باشند که در حال حاضر ما طرح زوح و فرد نداریم. بعد از تغییراتی که سال گذشته اعمال شد و امسال هم به اجرا درآمد، طرح‌های ترافیک شهر تهران به دو حلقه اصلی و حلقه دوم تبدیل شد. حلقه دوم که زوج و فرد سابق بود به نام طرح کاهش آلودگی هوا نام برده می‌شود.

وی ادامه داد: این حلقه طرح کاهش آلودگی هوا در شرایط اضطرار تا درب منزل گسترش پیدا می‌کند. یعنی کسانی که در سطح شهر می‌توانند در این شرایط تردد کنند که آن ۲۰ روز رایگانی که در هر فصل در اختیارشان است را استفاده نکرده باشند و در این شرایط اگر کسی ۲۰ روزش را استفاده کرده باشد دیگر نمی‌تواند با پرداخت عوارض در شهر تردد کند.

این طرح در حالی این روزها به عنوان یکی از ممنوعیت‌های تردد شهری مطرح می‌شود که با توجه به تعطیلات پیش رو که در روزهای اول فصل زمستان است، عملاً هیچ کدام از شهروندان تهرانی از ۲۰ روز امکان تردد رایگان خود استفاده نکرده اند و در عمل طرح ممنوعیت تردد از درب منزل موضوعیتی برای اجرا ندارد.

منبع: مهر